Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grčka: Šanse za sporazum 50%
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Šanse da Grčka postigne sporazum sa kreditorima o pomoći da bi izbegla bankrot su 50%, procenio je 26. juna nemački ministar finansija Volfgang Šojble. Grčki kreditori predlažu da toj zemlji pomognu sa 12 milijardi evra ukoliko se brzo postigne dogovor o nizu reformi i budžetskih mera za finansijsku stabilizaciju zemlje. Međutim, dogovor je još daleko dan uoči odlučujućeg sastanka na kojem bi ministri finansija evro grupe mogli da usaglase program za Grčku. U Briselu su 26. juna nastavljeni razgovori o sudbini Grčke, a nemački ministar Šojble rekao je da najnoviji predlog Atine nije prihvatljiv jer se bazira na povećanju poreza bez rezova u potrošnji. Premijer Grčke Aleksis Cipras poručio je sa svoje strane da odbija ultimatume u EU.
"30. jun je 30. jun. Ne 1. jul", rekao je Šojble, istakavši time stav kreditora da je krajnji rok za dogovor i isplatu rate Međunarodnom monetarnom fondu 30. jun i da će u suprotnom Grčka biti u bankrotu.
"Šanse za sporazum su oko 50-50“ rekao je on, kako je za AFP preneo jedan portparol ministra.
Novi predlog vlasti u Atini prema Šojbleovom mišljenju nije prihvaljiv jer se bazira na porezima. To je opšta zamerka i drugih kreditora, posebno MMF-a, koji brinu da bi se Grčka isuviše oslanjala na poreze i doprinose za penzije, što bi po njihovom mišljenju omelo privredni rast. Njihov stav je da treba napraviti rezove u penzijama i potrošnji.
Sa druge strane, premijer Grčke Aleksis Cipras rekao je da odbija ultimatume i ucene u EU, gde je izložen maksimalnom pritisku da prihvati sporazum sa EU i MMF-om da bi izbegao bankrot koji se primiče.
Evropska načela "nisu zasnovana na uceni i ultimaTumu. Posebno u ovim ključnim momentima niko nema pravo da ugrozi ta načela“, rekao je lider radikalne levice Grčke nakon samita u Briselu.
Stavove je neophodno hitno pomririti, budući da se 27. juna održava sastanak ministara finansija zone evra posvećen Grčkoj. Prema jednom izvoru, ovaj sastanak, koji je peti sastanak ministara finansija zone evra za manje od 10 dana, počeće u 17 časova.
Svi dosadašnji napori da se postigne sporazum pokazali su se kao neuspešni, a lideri EU su na samitu u Briselu koji se održava 25. i 26. juna dva sata diskutovali o Grčkoj. Tamo su se, kako je rekla kancelarka Nemačke Angela Merkel, saglasili da će sastanak 27. juna biti ključan jer vreme ističe, a sa tim se složio i predsednik Francuske Fransoa Oland.
"Smatram da je sastanak u subotu ključan jer smo na isteku roka“, naveo je on.
Rokovi u ovom trenutku jesu izuzetno tesni. Kako je rekao jedan evropski izvor, ukoliko bi se Atina i kreditori dogovorili na vanrednom sastanku evrogrupe 27. juna, grčki parlament bi mogao da da podršku dan kasnije, a 29. juna i nemački parlament, budući da je propisima te zemlje predviđeno da se pitanja o dugu razmatraju u parlamentu.
Prema dokumentu koji je 26. juna procureo u javnost, kreditori predlažu produženje programa za pet meseci, i spremni su da isplate 12 milijardi evra u četiri rate, od čega najveći deo pre sredine avgusta.
Prva rata od 1,8 milijardi evra došla bi od kamata ostvarenih 2014. godine kroz program tržišnih hartija od vrednosti (SMP) koji omogućava centralnim bankama zone evra da kupuju javni dug Grčke na sekundarnom tržiđtu. Da bi se ova rata isplatila, potrebno je da se o njoj izjasne i parlamenti država članica koje su uključene u program.
Usledila bi pozajmica zone evra od četiri milijarde evra do sredine jula i od 4,7 milijardi početkom avgusta, pod uslovom da Grčka sprovede reforme. Nakon toga bila bi isplaćena tranša od 1,5 milijarde evra na osnovu profita iz SMP programa u 2015. godini.
MMF bi mogao na taj iznos da doda 3,5 milijarde evra pod uslovom da se svi predviđeni koraci prethodno sprovedu i da MMF ima garancije finansiranja zemlje više od 12 meseci i održivosti duga.
I dok se u Briselu nastavljaju pregovori bez kraja i konca, stanovnici Atine, "umorni“ od preokreta i "uplašeni“ za budućnost više i ne prate taj roman u nastavcima. Oni jednostavno čekaju da vide šta će im se servirati.
"Sve je to politika. Ovde ljudi nastavljaju da izlaze, popiju po piće, plešu“, rekao je 37-godišnji Petros Kristopulos.
Ali, kako ukazuje ovaj radnik u kozmetičkoj radnji, niko više nema istu platu kao ranije. Njegova plata smanjena je sa 1.500 na 600 evra, i kako on kaže za njega je to plata, a za nekoga trošak za smartfon.
"Svakog dana novi sastanak. Umorna sam“, kaže 60-godišnja nastavnica u penziji Diana, i dodaje da ne vidi izlaz iz krize.
"Neki polažu nade u Ciprasa, a ja ne verujem ni u njega, ni u koga. Sve je obećao, i ništa nije uradio“, kaže ona.
Jedan prodavac u mesari kaže da je "kriva Nemačka" a optužuje i Ciprasa da ništa nije u radio.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|