Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi Dan D za Grčku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.07.2015. |
|
|
|
|
|
|
Lideri EU odlučili su da zaključno sa 12. julom pokušaju da postignu dogovor sa Grčkom kojoj su dali rok do 9. jula u ponoć da podnese konačne predloge reformi i budžetskih ušteda. Ako do dogovora ne dođe, lideri EU će imati i spreman plan za izlazak te zemlje iz zone evra, saopšteno je 7. jula nakon vanrednog samita EU na koji Grčka nije, suprotno očekivanjima, donela konrektne predloge reformi. U međuvremenu, Grčka je 8. jula zoni evra dostavila zahtev da joj se odobri novi program pomoći na tri godine i najavila da je spremna da neke reforme već sledeće nedelje sprovede.
Lideri zone evra su Grčkoj dali rok do 9. jula u ponoć da podnese konačne predloge o reformama i budžetskim uštedama da bi Evropski finansijski mehanizam odobrio program finansijske podrške i rešavanja grčke krize, a o tome će odluku doneti novi samit EU i evro zone 12. jula.
To su saopštili 7. jula predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, koji je rekao da je takođe pripremljen potpuni plan za izlazak Grcke iz evro zone ako ne bude drugog rešenja, uz plan humanitarne pomoći za grčko stanovništvo.
Tusk je objasnio da je samit cele EU sazvan takođe 12. jula zato što bi posledice u slučaju "crnog scenarija" bile veoma velike i za celu Uniju, "jer bi nemogućnost dogovora imala za posledicu bankrot Grčke i nelikvidnost grčkog bankarskog sistema, uz, bez sumnje, najmučnije posledice za grčki narod".
"Nemam ni najmanje sumnje da bi sve to celu Evropu pogodilo i u geopolitičkom pogledu, a ako se neko zavarava da to ne bi bio slučaj, taj je naivan", naglasio je on i rekao da je ostalo samo pet dana do konačnog dogovora.
Pored ostalog, Tusk je rekao da ne bi bilo pošteno da o sudbini Grcke i evro zone ne odlučuju i Rumunija i Bugarska koje, iako nisu u evro zoni, osećaju posledice grčke krize.
On je dodao da su lideri evro zone odlučili da "preduzmu sve raspoložive mere da se očuva finansijska stabilnost evro zone kao celine".
Vladi u Atini je, posle referenduma na kojem je odbačen poslednji plan EU i Međunarodnog monetarnog fonda za reforme, budžetske uštede i finansijsku podršku za rešavanje grčkog duga, dat rok do 9. jula u ponoć da podnese sopstvene konacne predloge za dogovor, rekao je Tusk.
Na pitanje novinara da li su lideri evro zone izrazili spremnost da se olakša, delom odloži ili otpiše grčki dug, Junker je odgovorio da je već ranije bilo ponuđeno da se to razmotri u oktobru.
Grčki premijer Aleksis Cipras je rekao da je odlučan u nameri da nastavi napore u cilju postizanja dogovora sa poveriocima kojim bi se garantovao izlazak iz krize i sprečila mogućnost izlaska Grčke iz zone evra.
Cipras je 8. jula u Evropskom parlamentu izjavio da će se Atina tim predlozima obavezati na "ubedljive reforme, uz najmanje moguće recesivne mere i podsticanje rasta privrede". Ali, stavio je on do znanja, to znači da uz temeljite reforme i uštede mora doći do rasta privrede i zapošljavanja, čime bi grčki dug mogao da se otplaćuje.
Atina mora da zoni evra dostavi listu konkretnih reformi da bi pregovori o planu finansijske pomoći mogli da se nastave. Preldog će prvo razmotriti poverioci - institucije EU i Međunarodni monetarni fond, a zatim ministri finansija zone evra 11. jula.
Ako institucije i ministri ocene da predlog predstavlja dobru osnovu, lideri EU bi mogli da 12. jula donesu odluku o pokretanju pregovora o novom programu pomoći. U suprotnom, taj sastanak bi mogao da postane krizni samit na kome bi se otvoreno govorilo o izlasku Grčke iz zone evra.
Prvobitno se očekivalo da će Grčka predstaviti listu reformi 7. jula na sastanku ministara finansija zone evra i zatim na vanrednom samitu EU istog dana. Međutim, novi grčki ministar finansija Euklid Cakalotos, koji je zamenio popularnog Janisa Varufakisa, došao je na sastanak bez dokumenta, što je izazvalo nezadovoljstvo više evropskih zvaničnika.
Mnoge zemlje oklevaju da ponovo pomognu Grčkoj posle dva plana pomoći od 240 milijardi evra zajmova i višemesečnih, teških pregovora.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je ocenila da će Grčkoj biti potreban višegodišnji program pomoći.
Grčka ostaje bez para a uskoro je očekuju nova plaćanja, poput duga Evropskoj centralnoj banci. Ako dogovor sa kreditorima izostane, ECB bi mogla da uskrati pomoć grčkim bankama, što bi dovelo do kolapsa bankarskog sistema i bankrota zemlje.
Grčka podnela zahtev evro zoni za novu finansijsku podršku
Grčka je 8. jula podnela zahtev Evropskom mehanizmu stabilnosti za novi program pomoći u trajanju od tri godine u zamenu za reforme.
U pismu ESM-u, Grčka je obećala da će odmah, "već sledeće nedelje" sprovesti poreske i penzijske reforme i najkasnije 9. jula predstaviti detalje svog predloga reformi.
Grčka je navela i da će svoje finansijske obaveze prema kreditorima izvršavati na vreme.
Zahtev upućen ESM smatra se prvim korakom u procesu odobravanja novog spasilačkog paketa zajmova za tu prezaduženu zemlju.
Izvor: Beta, AFP, AP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|