Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska se povlači iz arbitraže, Slovenija to ne prihvata
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.07.2015. |
|
|
|
|
|
|
Hrvatska je odlučila da se povuče iz arbitražnog postupka o graničnom sporu u Piranskom zalivu zbog otkrića da se slovenački sudija dogovarao sa izaslanicom slovenačke vlade o načinu da obezbede što bolji ishod za svoj zemlju. Poslanici Sabora će se o ovom predlogu izjasniti 29. i 30. jula. U Sloveniji među stručnjacima prevladava stav da se arbitraža ne može obustaviti jer za to ne postoje mehanizmi, a premijer Slovenije Miro Cerar u pismu hrvatskom premijeru se založio za nastavak arbitraže koja je po njegovom mišljenju jedini način da se reši ovo složeno granično pitanje, ali i da se održi regionalna stabilnost. Brisel je poručio da ne može da se meša u ove diplomatske trzavice između svoje dve članice jer za arbitražu nije nadležan iako je imao savetodavnu ulogu u dogovoru o arbitraži u ovom sporu koji je ometao put Hrvatske ka EU. Postupak se odnosi na Piranski zaliv koji je značajan za Sloveniju, koja ima ukupno 46 kilometara obale.
Hrvatski premijer Zoran Milanović odlučio je da njegova zemlja treba da se povuče iz arbitraže o granici sa Slovenijom u Piranskom zalivu. Nakon ove najave Milanovića vlada slovenačkog premijera Mire Cerara je, kako prenosi Hina, intenzivirala mere na sanaciji potencijalne štete nastale skandalom oko granične arbitraže.
Ministar inostranih poslova Slovenije Karl Erjavec izjavio je 27. jula kasno uveče da su slovenačke diplomate u inostranstvu dobile instrukcije kako da u zemljama u kojima su akreditovani predstave zaplet u vezi sa arbitražom. Njegovo ministarstvo 28. jula održava i brifing na tu temu za strane diplomate u Ljubljani.
Cerar bi 28. jula trebalo i da objavi ime novog slovenačkog sudije u arbitražnom tribunalu, dok se potvrda izbora u vladi očekuje dan kasnije.
Slovenački mediji i dalje objavljuju mišljenja pravnika te zemlje koji tvrde da izlazak Hrvatske iz arbitraže nije moguć jer to arbitražnim sporazumom nije predviđeno, a upućuju i na navodno šire regionalno značenje arbitražnog sporazuma za stabilnost u regionu.
Background Afera je izbila 22. jula kada su beogradski Kurir i zagrebački Večernji list objavili kompromitujuće transkripte i audio-snimke koji potvrđuju dogovore slovenačkog člana Arbitražnog suda Jerneja Sekoleca i slovenačke zastupnice pred sudom Simone Drenik iz Ministarstva spoljnih poslova. Iz snimaka i transkripata vidi se kako se dogovaraju o iznošenju argumenata i o tome kako da utiču na ostale sudije u postupku o granici Hrvatske i Slovenije. Ovim je narušeno načelo nepristrasnosti sudija.
Oboje su dali ostavke na svoje funkcije.
Arbitražni sud čini pet sudija od kojih je po jedan iz Hrvatske i Slovenije, a tri su dogovorom izabrana sa spiska Evropske komisije.
Arbitražnim sporazumom koji su tadašnji premijeri Hrvatske i Slovenije, Jadranka Kosor i Borut Pahor, potpisali novembra 2009. godine, predviđeno je uspostavljanje međunarodnog arbitražnog suda za određivanje granice na moru i kopnu, uz vezu Slovenije sa otvorenim morem i korišćenje relevantnih morskih područja.
Sporazum se odnosi na Piranski zaliv na severu Jadranskog mora, do kojeg je Sloveniji veoma stalo jer ima pristup moru na samo 46 kilometara obale.
Spor oko Piranskog zaliva dugo je ugrožavao proces pristupanja Hrvatske EU jer je mogućnost slovenačkog veta visila u vazduhu.
Povodom problema sa arbitražom Erjavec je ocenio da jednostrani izlazak iz arbitraže nije moguć, a naveo je i da je garant za njegovo izvršenje Evropska komisija, što je iz Brisela opovrgnuto izjavom portparolke Evropske komisije da je ova institucija bila samo savetnik i da nije nadležna za postupak.
Erjavec je bio na meti kritika što odmah nakon izbijanja afere nije prekinuo svoj odmor u Francuskoj i vratio se u zemlju, ali je on nakon sastanka sa Cerarom rekao da je zaključeno da razloga za njegovu ostavku nema.
Cerar: Hajde sa spustimo loptu
Cerar je pisao i svom hrvatskom kolegi Milanoviću o sporu oko arbitraže, jer kako je saopštio Ceratov kabinet "poslednjih dana nažalost nije bilo moguće uspostaviti kontakt između dva premijera".
Slovenački premijer je hrvatskom kolegi izrazio žaljenje zbog zapleta "koji je nastao zbog medijskih izveštaja o navodnim razgovorima izmedju slovenačkog arbitra i agentkinje". Kako je prenela Beta, naveo je i da "arbitražni sporazum Slovenije i Hrvatske sadrži odgovarajuće mehanizme za rešenje nastale situacije" i da je "oboje umešanih već dalo ostavke, a Slovenija počela postupak imenovanja novog arbitra".
Cerar je predložio da se "u toj stvari vodi tolerantna i uzdržana politika kako na slovenačkoj tako i na hrvatskoj strani kako se ne bi dodatno uznemiravali javnost u dve države" i pritom hrvatskom premijeru "garantovao da se slovenačka vlada zalaže za nepristrasnu i nezavisnu arbitražu na koju su se dve države obavezale usvajanjem Arbitražnog sporazuma".
Premijer Slovenije je u pismu izrazio i uverenje da je "sprovođenje arbitražnog postupka jedini put za pravedno rešavanje graničnog pitanja, koji bi obezbedio trajnu osnovu za dalji razvoj dobrosusedskih odnosa izmedju naših država i naroda", piše u saopštenju Cerarovog kabineta.
Slovenija dala objašnjenje sudu
Zastupnica Slovenije pred arbitražnim sudom, profesorka prava Mirjam Škrk, odgovorila je sudu na navode Hrvatske.
Ona je u pismu objasnila da se Slovenija ne slaže sa stavom da bi arbitražni sud morao da odmah zaustaviti postupak, objavilo je slovenačko Ministarstvo spoljnih poslova.
"Naprotiv, Slovenija smatra da arbitražni sud mora nastaviti postupak i ispuniti svoj mandat kao što je određeno sporazumom o arbitraži", piše u saopštenju.
U odgovoru zastupnica kaže da "Slovenija potpuno veruje u integritet, nezavisnost i nepristranost članova arbitražnog suda i postupka", i "veruje arbitražnom sudu da će izreći presudu koja temelji na dokazima i argumentima…".
Na kraju odgovora arbitražnom sudu zastupnica je rekla da će Slovenija imenovati novog arbitra i pozdravlja poziv arbitražnog suda dvema stranama da se uzdrže od "svih radnji ili izjava koje bi mogle spor dodatno zaoštriti ili ugroziti rad arbitražnog suda"
Brisel: Nismo nadležni
Na konferenciji za novinare u Briselu portparolka Evropske komisije Mina Andreeva rekla je da je sporazum između Slovenije i Hrvatske izvan nadležnosti Europske unije.
Ona je ukazala da je Evropska komisija pomogla u uspostavljanju arbitražnog postupka isključivo kao savetnik.
"Sporazum između Slovenije i Hrvatske je izvan nadležnosti Evropske unije i stoga Evropska komisija nije strana u arbitražnom procesu niti je dikretno ili indirektno uključena u te postupke", rekla je Andreeva.
Potvrdila je da je Evropska komisija upoznata s aferom ali da nema "formalnu ulogu".
Prema njenim rečima, Evropska komisija potpuno podržava rad Arbitražnog suda i uverena je da će propisi "koje su dvije strane prihvatile za njegovo delovanje biti poštovani", a zaključke će donositi tek nakon odluke arbitražnog suda.
Izvor: Beta, Hina
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|