Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Nemačka neće vraćati sirijske izbeglice      

Objavljeno : 26.08.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Nemačka je odlučila da ne vraća sirijske državljane u zemlje EU u koje su prvo došli, što je Evropska komisija pozdravila kao korak "u duhu evropske solidarnosti". Nemačka je time suspendovala Dablinsku regulativu koja predviđa da izbeglice mogu da traže azil u zemlji EU u koju su prvo došli. Nevladine organizacije su pozdravile taj korak, ali su pozvale Berlin da to učini i u slučaju izbeglica iz drugih zemalja, poput Iraka i Avganistana.


Odluka nemačkih vlasti da prime sirijske izbeglice objavljena je 25. avgusta, mada se ta praksa, kako navodi AFP, već duže vreme diskretno sprovodi. Odluka je doneta kao interna mera, a objavio ju je Evropski savet za izbeglice i prognanike (ECRE), piše list Tagesšpigel.

 

Nemačka Savezna kancelarija za migraicje i izbeglice (BANF) je 21. avgusta suspendovala inače obavezno ispitivanje kojim se utvrđuje u koju je članicu EU tražilac azila prvo ušao, i da li treba da bude vraćen u tu zemlju.

 

U dokumentu "Proceduralna pravila za suspenziju Dablinske procedure za sirijske državljane", na koji se poziva ECRE, stoji da će se obustaviti i deportacije koje su već pokrenute, u zemlje na jugu EU, poput Italije i Grčke.

 

"Evropa se nalazi u situaciji koja je nije dostojna. To jednostavno treba reći", rekla je 25. avgusta nemačka kancelarka Angela Merkel.

Background

U EU je u prvih sedam meseci 2015. stiglo 340.000 migranata, što je trostruko više nego godinu dana ranije, podaci su Fronteksa. Među njima je najviše izbeglica koje beže od sukoba u Africi i na Bliskom istoku. Pri pokušaju da stignu do Evrope preko Sredozemnog mora u prvih sedam meseci ove godine stradalo je 2.400 osoba.

 

U Uniji, međutim, nema opšteg rešenja za priliv izbeglica a mere koje su u međuvremenu usvojene uglavnom nisu donele željenje rezultate.

 

Na vanrednom samitu EU u aprilu odlučeno je da se utrostruči budžet za operacije spasavanja migranata u Mediteranu, na 9 miliona evra mesečno. Tada je odlučeno i da se pokrene vojna operacija protiv krijumčara migranata u Libiji, ali je mandat pomorske jedinice, formirane u junu za te potrebe, sveden na nadzor, pošto UN nisu odobrile operaciju.

 

Početkom juna broj migranata koji su morem preko Turske i Grčke pokušali da stignu u EU porastao je za 500%, podaci su Fronteksa.

 

EU je 26. juna pooštrila uslove za prijem migranata, odlučivši da otvori centre u kojima će utvrđivati ko ima pravo na zaštitu a ko ne. Odlučeno je i da se ubrza deportacija onih migranata kojima nije odobren azil. Članice EU su tada obećale i da će rasteretiti Italiju i Grčku koje su pokušavale da se izbore sa 40.000 tražilaca azila.

 

Međutim, prema konačnom dogovorenu od 20. jula, članice EU su odlučile da isključivo na dobrovoljnoj bazi ponude prihvat za 32.256 tražilaca azila.

 

Evropska komisija je 10. avgusta odobrila pomoć za pitanja migracija od 2,4 milijarde evra za 19 zemalja, od čega je najveći deo namenila Grčkoj i Italiji.

 

Kako opšteg rešenja za prihvat izbeglica za sada nema, članice EU na različite načine pokušavaju da izađu na kraj s prilivom migranata, što se često svodi na obeshrabrivanje i sprečavanje njihovog ulaska u zemlju.

 

Mađarska je tako 17. juna odlučila da zatvori granicu sa Srbijom, odnosno podigne ogradu visoku 4 metara. Ograda bi trebalo da postavljena do 31. avgusta.

 

Na drugom kraju Evrope, Francuska i Britanija su 20. avgusta potpisale sporazum o jačanju mera bezbednosti i borbi protiv krijumčara migranata koji pokušavaju da kroz Evrotunel dođu do Britanije.

 

Nemačka i Francuska su 24. avgusta zatražile da se uspostavi jedinstven sistem prava na azil, kao i zajednička politika za migracije u EU.

 

 

Nemačka kancelarka je rekla da treba vratiti "samo one migrante koje, prema velikoj verovatnoći, nemaju osnove da dobiju azil", kao što je to slučaj sa građanima zemalja Zapadnog Balkana.

 

Angela Merkel je dodala da oni koji imaju pravo na azil, kao što su Sirijci, trebalo bi da budu ravnomerno raspodeljenii po Evropi.

 

Nemačka se suočava s velikim talasom izbeglica i ove godine očekuje da će ih biti oko 800.000, odnosno četiri puta vise nego 2014. godine.

 

Veliki talas izbeglica izazvao je i ksenofobne reakcije u Nemačkoj, pa su se vlasti na svim nivoima angažovale na tome da se to suzbije kroz "dijalog sa građanima". Angela Merkel će 26. avgusta posetiti izbeglički prihvatni centar u gradu Hajdenau na istoku zemlje gde su prošlog vikenda izbili neredi na skupu pristalica ekstremne desnice.

 

Evropska komisija je pozdravila odluku Berlina da ne vraća sirijske izbeglice, istakavši da je Nemačka jedina članica koja je to odlučila.

 

Portparolka Evropske komisije Nataša Berto (Natasha Bertaud) je rekla da gest Nemačke "potvrđuje da se zemlje članice na spoljnoj granici EU, poput Grčke i Italije, ne mogu ostaviti da se same bore sa velikim prilivom izbeglica.

 

Sporna Dabilnska regulativa

 

Odlukom da primi izbeglice Berlin je suspendovao Dablinsku regulativu koja predviđa da izbeglice mogu da traže azil u članici EU u koju su prvo stigli. Ti propisi treba da spreče da se izbeglice upućuju u drugu zemlju ili da biraju zemlje sa najvelikodušnijim uslovima, kao i podnošenje većeg broja zahteva.

 

Već godinama humanitarne i nevladine organizacije koje se bave izbeglicama, kritikuju ovaj sistem kao skup, neefikasan i ponižavajući za izbeglice.

 

Prošle godine Nemačka je uputila drugim članicama EU 35.100 zahteva za vraćanje tražilaca azila, a samo je oko 4.800 ljudi zaista i deportovano. Pored administrativnih procedura i njihov "transfer" kroz Nemačku košta.

 

Direktor nemačke mreže organizacija Pro azil (Pro Asyl) Ginter Burkhart je pozdravio odluku o suspenziji Dablinske regulative u slučaju Sirijaca, kao korak koji pokazuje da taj sistem ne funkcioniše.

 

Izrazio je žaljenje što se to ne odnosi i na izbeglice iz drugih zemalja i ocenio da se vlasti moraju suočiti sa stvarnošću i prihvatiti i druge izbeglice, poput Avgnaistanaca i Iračana.

 

Angela Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland pozvali su da se u Grčkoj i Italiji uspostave centri u kojima će izbeglice biti registrovane u skladu sa Dabilnskim propisima. Burkhart je ocenio da ta incijativa nije realna, s obzirom da izbeglice u Grčkoj ne mogu da dobiju ni osnovne stvari, poput hrane ni smeštaja.

 

Specijalni izvestilac UN za prava migranata Franosa Krepo (Francois Crepeau) ocenio je da EU treba da razvije "koherentnu, opštu" politiku za prihvat migranata, uz poštovanje ljudskih prava. "Ne može se reći da EU i njene članice sprovode delotvornu politiku", rekao je on.

 

"Podizanje barijera, upotreba suzavca i drugi oblici nasilja nad migrantima i drugim tražiocima azila ili pritvor, neće sprečiti migrante da dođu ili pokušaju da dođu u Evropu", ocenio je on.

 

Balkanska ruta

 

Deo izbeglica stiže u EU preko Balkana. Između januara i juna, oko 102.000 izbeglica je ušlo u EU preko Makedonije, Srbije, BiH i Albanije, Crne Gore i Kosova, dok je u istom periodu prošle godine njihov broj bio 8.000, podaci su evropske agencije za kontrolu granice Fronteks (Frontex).

 

Portparolka Viokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR) Melisa Fleming (Meliša) rekla je u Ženevi da se situacija na grčko-makedoskoj granici smirila nakon incidenata prošle nedelje, ali da se očekuje da će broj izbeglica koji prelaze granicu povećati sa 1.500 na 3.000 dnevno.

 

Austrija bi treblao da na samitu Zapadnog Balkana u Beču koji se održava 27. avgusta, predstavi akcioni plan od pet tačaka koji predviđa brobu protiv krijumčarksih mreža, ravnomernu rapsodelu izbeglica u zemljama EU, pojačanu bezbednosnu saradnju, pomoć zemalja porekla iz kojih dolaze izbeglice kao i "strategiju za azil na evropskom nivou".

 

Izvor: AFP, EurActiv.com

Foto: Beta/AP

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA