Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dogovor Britanije i EU na pomolu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.02.2016. |
|
|
|
|
|
|
Velika Britanija i EU bi mogle uskoro da postignu dogovor o reformama koje traži London. Brisel je 2. februara izneo svoje predloge unutrašnjih reformi koje treba da spreče istupanje Britanije iz Unije. Predlozi su naišli na uglavnom pozitivne reakcije u Londonu. EU nudi Britaniji mehanizam za privremeno ograničavanje socijlanih davanja radnicima iz EU koji rade u drugoj članici, veću ulogu nacionalnih parlamenata u donošenju evropskih zakona i uvažavanje stavova zemalja koje nisu u zoni evra, u vezi sa odlukama o monetarnoj uniji.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk objavio je 2. februara predloge reformi koji bi trebalo da spreče izlazak Velike Britanije iz Evropske unije. Nacrt predloga objavljen je u pismu vođama EU.
"Biti ili ne biti zajedno, pitanje je sada", napisao je Tusk na Tviteru kada je objavio svoje "predloge za novi sporazum sa Velikom Britanijom u EU".
Da bi sprečio izlazak Londona iz Unije, Tusk je predložio "zaštitni" mehanizam koji će omogućiti da se u periodu do četiri godine ograniče socijalna davanja za radnike migrante iz Evropske unije koji se naseljavaju u Britaniji, ali i drugim zemljama EU, "u slučaju priliva radnika iz drugih članica izuzetnih razmenra".
Taj mehanizam bi mogao da bude aktiviran u slučaju da je sistem javnih usluga preopterećen ili je sistem socijalne zaštite žrtva učestalih zloupotreba.
U teoriji, bilo koja članica može da aktivira taj mehanizam ali je ovaj predlog očigledno uobličen kao odgovor na najkontroverzniji zahtev britanskog premijera Dejvida Kamerona - da se ograniči doseljavanje evropskih radnika posebno onih iz istočne Evope.
Tusk je takođe obećao Londonu da će se "poštovati prava i nadležnosti" zemalja koje nisu članice evro zone i zaštiti ih od bilo kakve "diskriminacije" u slučaju da odbiju da koriste zajedničku valutu.
Kameron strahuje da bi najavljeno jačanje zone evra moglo da našteti britanskoj privredi pre svega Sitiju, kao finansijskom središtu.
Tusk je zato predstavo "mehanizam" koji će omogućiti da devet članica koje nisu u zoni evra, iznesu svoje brige i dobiju "neophodna uveravanja" u vezi sa odlukama 19 članica evro zone. One neće, međutim, imati pravo veta i neće moći da usporavaju donošenje hitnih odluka u slučaju finansijske krize, rekao je Tusk.
Kameron se nada da će postići dogovor o reformi Unije sa liderima 27 članica na sastanku koji će se održati 18. i 19. februara u Brselu. Predlog može na samitu da bude usvojen samo jednoglasno. Nakon toga, on će verovatno u junu moći da u Britaniji organizuje referendum na kome će se građani izjašnjavati o izlasku iz EU.
Tursk predlaže i davanje većih ovlašćenja nacionalnim parlamentima, odnosno mogućnost da blokiraju predloge zakona koje iznese Evropska komisija, ako to podrži 55% nacionalnih parlamenata u EU.
O preldogu reformi će prvo razgovarati izaslanici lidera EU 5. februara.
Cilj predloga je da se izađe u susret Britaniji oko uslova njenog članstva u Uniji i, kako ona smatra, gubitka suvereniteta u korist Brisela, bez obaveznog menjanja pravnih ugovora Unije za koje bi bilo potrebno dugo vremena.
Pozitivne reakcije Londona
Britanski premijer Dejvid Kameron ocenio je da predlozi koje je predstavio Tusk predstavljaju "stvarni napredak" ali je i naglasio da na tome još ima posla.
On je u Tviter poruci napisao da predlog dokumenta predstavlja "stvarni napredak u četiri oblasti u kojima je Velika Britanija tražila promene" ali da na njemu "još treba raditi".
Britanski državni sekretar za evropske polsove Devid Lidington takođe je u obraćanju parlamentu ocenio da je "ostvaren bitan napredak u proteklih nekoliko dana i da se čini da je dogovor na pomolu", ali da još treba da se radi na tome.
Pokret za EU "Jača Britanija u Uniji" (Britain Stronger In) ocenjuje da su predlozi dobri za Veliku Britaniju.
"Možemo imati najbolje sa obe strane, ojačati našu privredu i našu međunarodnu poziciju kroz članstvo u EU dok istovremeno dobijamo veću kontrolu u zaštiti britanskih interesa", rekao je Stjuart Rouz, predsednik ove grupe.
Grupe koje su protiv EU ne smatraju da su predlozi dobri i da donose išta novo.
Ovi predlozi ne donose "nikakvu suštinsku promenu" ocenio je Najdžel Faraž, lider nacionalističke stranke Ukip, a platforma za izlazak Britanije iz Unije, "Liv I-Ju" (Leave.EU) smatra da su predlozi "farsa".
Izvor: AFP, Beta
Foto:
Povezani sadržaj
|
|
|