Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Počela nova bitka za Britaniju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.02.2016. |
|
|
|
|
|
|
Samo što je premijer Dejvid Kameron u Briselu postigao kompromisni sporazum sa ciljem da Velika Britanija ostane u reformisanoj Evropskoj uniji i najavio da će se za to boriti, počela je nova "bitka za Britaniju" jer je londonski gradonačelnik izjavio da će se priključiti kampanji za Bregzit. To je direktan izazov za premijera koji 22. februara u parlamentu i formalno predstavlja plan za održavanje referenduma o daljem članstvu Britanije u EU 23. juna. Što se tiče harizmatičnog gradonačelnika, iako je izjavio da je za izlazak Britanije iz EU i dalje je neizvesno u kojoj meri će se angažovati u kampu pristalica Bregzita.
Popularni gradonačelnik Londona Boris Džonson (Johnson) najistaknutiji je političar iz redova Konzervativne partije koji je odlučio da napusti "svoje" redove.
Referendum je podelio Kameronove konzervativce i dok veći deo njegove vlade podržava ostanak u EU, neki se protive i zalažu da se Britanija oslobodi EU birokratije, odnosno za Bregzit (Brexit).
Odluka Borisa Džonsona, koji je u drugom mandatu gradonačelnik Londona i koga mnogi vide kao budućeg lidera stranke i dalje od toga, razbila je Kameronove nade u ujedinjeni front pred referendum.
"Poslednje što sam želeo je da idem protiv Kamerona ili vlade ali, iako s velikim bolom, mislim da ne mogu ništa drugo da uradim", rekao je novinarima Džonson. "Zalagaću se za izlazak ... jer želim bolji sporazum za ljude u ovoj zemlji, da uštede i ponovo preuzmu kontrolu", dodao je Džonson, prenela je agencija AP.
Do sada nijedna zemlja nije izašla iz EU a više evropskih zemalja izvan bloka sprovodi teške reforme ekonomije i uprave kako bi ušle u Uniju.
Kameron je pre tri godine čvrsto obećao glasačima referendum o ostanku ili izlasku iz EU ako bude ponovo izabran na izborima 2015. On je uložio napore da smanji podele unutar svoje stranke u kojoj već dugo vlada antievropsko osećanje.
Za izlazak Britanije iz EU iz Kameronovih redova su i ministar pravde Majkl Gouv (Michael Gove) i još nekolicina ministara ali niko sa tolikom političkom snagom kao Džonson. Od 23 člana Kameronove vlade, šest je objavilo da će biti u kampanji za izlazak iz EU.
Još dvoje na koje se gleda kao na buduće lidere konzervativaca - ministar finansija Džordž Ozborn (George Osborne) i ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej (Theresa May), ostaju uz Kamerona i podržaće kampanju za Britaniju u EU.
Džonsonova odluka nije veliko iznenađenje, s obzirom da on decenijama kritikuje birokratiju EU. Taj bivši novinar ranije je to radio u svojim novinama i kolumnama časopisa a zatim iz parlamenta i sa pozicije gradonačelnika Londona.
Upozoravajući da je ceo evropski projekat u opasnosti da se otrgne "dobroj demokratskoj kontroli", Džonson je odmah dobio pohvale iz redova onih koji se zalažu za Bregzit i koji traže harizmatičnu figuru za svoju kampanju.
"Želimo gradonačelniku Londona toplu dobrodošlicu u Bregzit kampanju", rekao je kopredsedavajući pokreta Napustite EU (Leave.EU) Ričard Tajs (Richard Tice). Kako je dodao: "Mi delimo njegovu viziju Britanije koja ima punu, demokratsku kontrolu nad svojim poslovima i veze sa Evropom zasnovane na slobodnoj trgovini i dobrovoljnoj saradnji".
Prvi čovek Nezavisne partije UK (UKIP) Najdžel Faraž (Nigel Farage), jedna od ključnih figura u kampanji za napuštanje EU, istakao je da "apsolutno" želi da se Džonson priključi grupi koja je protiv daljeg članstva U EU.
Kako navode analitičari, za sada nije jasno u kojoj meri će se Džonson angažovati u kampanji za izlazak iz EU. On je novinarima rekao da ne želi da učestvuje na mitinzima i u debatama o tom pitanju ali da želi da jasno izrazi svoj stav.
U kolumni za Dejli telegraf od 22. februara Džonson je napisao da referendum znači šansu za prave promene koja se dobija jednom u životu.
Za razliku od nekih evroskeptika, koji su za to da Britanija potpuno napusti EU, Džonson kaže da je njegov cilj da se ispregovaraju novi odnosi sa EU nakon glasanja o Bregzitu.
"Samo je jedan način za promene koje su nam potrebne a to je da glasamo za izlazak jer istorija EU pokazuje da ona sluša građane samo kada kažu 'ne", napisao je Džonson.
Kameron je pre Džonsonovog obraćaja iskoristio pojavljivanje na televiziji da ubedi Džonsona da se priključi kampanji za Britaniju i dalje u EU. On je ukazao na izazove u vidu Rusije i ekstremističkih grupa na Bliskom istoku.
"U svetu u kojem imaš Putina na istoku i ID na jugu, kako da budeš jak? Držeći se sa susednim zemljama, tvojim partnerima i prijateljima", istakao je Kameron.
Britanski premijer je rekao da greše oni koji podržavaju izlazak iz EU jer misle da nije kako treba odgovorila na priliv migranata. On je dodao da bi svaki trgovinski sporazum o kojem bi Britanija pregovarala sa EU ako izađe iz bloka mogao da sadrži omogućavanje slobode kretanja radnika kako bi se zadovoljili zahtevi EU.
Kameron je takođe upozorio da će Britaniji, ako odluči da izađe iz EU, biti potrebne godine da ispregovara takve sporazume jer će morati da osigura i da britanske kompanije i dalje imaju pristup evropskim tržištima.
Šta će biti ako Britanija odluči da ode?
Zakonski gledano, referendum je savetodavan ali da je u praksi obavezujuć i čak može da dovede do ostavke premijera, piše britanski list Gardijan.
Ako Britanci budu glasali za izlazak iz EU, Britanija će pregovarati o budućim odnosima sa EU u procesu regulisanom članom 50 Lisabonskog ugovora.
U pregovorima će Britanija biti sa jedne a 27 članica EU sa druge strane stola i da bi se postigao sporazum, obe strane će morati da se slože. Na strani EU to znači podršku kvalifikovane većine zemalja koje ostaju članice, odnosno tzv. super-kvalifikovanu većinu - najmanje 72% članica koje predstavljaju najmanje 65% populacije, kao i podršku Evropskog parlamenta.
Ukoliko se za dve godine ne postigne sporazum, Britaniji automatski prestaje članstvo ukoliko 27 članica jednoglasno ne odluči da se pregovori nastave.
Na dnevnom redu pregovora bili bi uslovi za britanski pristup jedinstvenom tržištu, budućnost londonskog Sitija i sloboda kretanja građana EU kada je reč o Britaniji.
Ako Britanci međutim odluče da ne izlaze iz EU, Kameron će najpre morati da sredi stvari u svoj partiji.
UKIP će u tom slučaju, kako se predviđa, verovatno izgubiti na snazi a zameniće ga neka nova populistička desna stranka sa drugim liderima.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|