Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dvocifrena podrška za antimigrantsku AfD
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.03.2016. |
|
|
|
|
|
|
Partija nemačke kancelarke Angele Merkel nije dobro prošla na regionalnim izborima zbog liberalne politike prema izbeglicama dok je desničarska populistička stranka AfD zahvaljujući glasovima ljutih birača zabeležila veliki uspeh. Izbori u tri nemačke pokrajine, gde pravo glasa ima nešto manje od 13 miliona ljudi, bili su prvi veliki politički test od kada se zemlja suočila sa ogromnim prilivom migranata. Za razliku od kancelarkine politike "otvorenih vrata" za izbeglice, AfD uopšte ne želi da ih Nemačka prima.
Hrišćansko-demokratska unija (CDU) kancelarke Merkel poražena je u dve od tri nemačke pokrajine a u svom uporištu, Baden-Virtembergu, zabeležila je istorijski minimum od 27% glasova i našla se na drugom mrestu, iza Zelenih, pokazuju konačni rezultati za jugozapad zemlje.
Tri godine stara populistička Alternativa za Nemačku (AfD), koja zagovara politiku zaustavljanja ulaska migranata u zemlju, dobila je dvocifrenu podršku u sva tri regiona.
Na regionalne izbore održane 13. marta gleda se kao na referendum o odluci kancelarke Merkel da otvori vrata zemlje ljudima koji beže od rata.
Nakon teške izborne noći, kancelarka je izjavila da je i dalje ubeđena da za migrantsku krizu mora da postoji evropsko rešenje i da će za to biti potrebno vreme.
Angela Merkel je 14. marta priznala da je tema izbeglica dominirala izborima u tri pokrajine i da mnogi glasači osećaju kao da još nema zadovoljavajućeg rešenja za taj problem.
Ponavljajući da neće menjati kurs prema izbeglicama, Merkel je rekla: "Čvrsto sam uverena, i to se danas ne dovodi u pitanje, da nam treba evropsko rešenje i da je za to rešenje potrebno vreme", prenela je agencija AP.
Nemački dnevnik Bild napisao je da je dan izbora "bio horor za kancelarku Merkel" i da je rastuća popularnost AfD kazna za politku koju vodi.
"Ljudi koji su glasali za nas, glasali su protiv takve politike prema izbeglicama", rekao je zamenik predsednika AfD Aleksander Gajland (Alexander Gauland).
"Mi imamo veoma jasan stav prema pitanju izbeglica: ne želimo da primimo izbeglice", dodao je Gajland.
Predviđa se da je u pokrajini Saksonija-Anhalt, na nekadašnjem komunističkom istoku Nemačke, AfD uzeo svaki četvrti glas, čime bi bio druga po snazi politička snaga posle CDU.
U pokrajini Baden-Virtemberg populisti su dobili 15,1% i izbili na treće mesto pretekavši kancelarkinog manjinskog koalicionog partnera u odlazećoj vladi Socijaldemokratsku partiju (SPD).
AfD je treća i na izborima u pokrajini Rajna-Palatinat na jugozapadu Nemačke, ali je ovde vođstvo SPD i CDU ubedljivije.
Ipak, na pitanje da li će kancelarka sada preispitati svoju politiku prema izbeglicama, generalni sekretar CDU Peter Tauber je odgovorio da ne vidi potrebu za tim.
Isto misli i vicekancelar Zigmar Gabrijel (Sigmar Gabriel) koji kaže da će velika koalicija levice i desnice istrajati na svom stavu o imigraciji.
"Imamo jasne pozicije u politici prema izbeglicama i držaćemo ih se", istakao je lider SPD.
Proboj AfD na zapad
Ulazak 1,1 milion tražilaca azila u Nemačku u 2015. kod nekih građana te zemlje bio je "zvono za uzbunu".
Angela Merkel međutim, uprkos pritisicima da promeni kurs, odbija da uvede limit za izbeglice i insistira na zajedničkom evropskom rešenju koje uključuje preraspodelu izbeglica između 28 članica Evropske unije.
Ona smatra da bi uvođenje limita bilo "kratkoročno pseudo rešenje" i da je jedina mera koja bi dovela do znatnog smanjenja broja "zajednički evropski pristup" problemu.
Sa sve većim neslaganjem sa stavom kancelarke o izbeglicama, AfD je dobila na popularnosti. Ta partija osnovana 2013. kao antievropska, od tada se pretvorila u antimigrantsku stranku.
Liderka AfD Froke Petri (Frauke Petry) pozdravljajući rezultat izbora rekla je da su u AfD "kompetentni i da u izbornoj kampanji nisu govorili samo o politici prema migrantima" ali je i priznala da je "to bila tema svim partijama i ljudima jer je emotivno pitanje", preneo je EurActiv.com.
Iako predstavnici AfD sede u pet pokrajinskih parlamenta i u Evropskom parlamentu, do sada je ta partija najveće uspehe beležila u bivšim komunističkim pokrajinama na istoku zemlje koje još zaostaju po zapošljavanju i prospetitetu za zapadnim regionima Nemačke.
Proboj desničarske AfD u zapadne nemačke pokrajine uznemirio je zemlju opterećenu nacističkom prošlošću.
Ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer (Thomas de Maizière) pridružio se dan pred izbore pozivima iz vodećih partija, kao i građanskog društva i verskih grupa, i zatražio od birača da ne glasaju za AfD.
"AfD nema politički program i nema kapacitete za rešavanje problema", rekao je 12. marta za dnevnik Velt nemački ministar unutrašnjih poslova i dodao: "Da bude jasno, ta partija nanosi štetu našoj zemlji".
Angela Merkel opisuje AfD kao "partiju koja ne donosi koheziju u društvo i ne nudi odgovarajuća rešenja za probleme već samo širi predrasude i podele".
Kancelarka smatra da je podrška AfD privremena i uverena je da će kada vladina politika smanjenja broja migranata počne da daje rezultate "podrška koju AfD sada uživa pasti".
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|