Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuske banke naveliko koriste poreske rajeve
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.03.2016. |
|
|
|
|
|
|
Izveštavanje o detaljima poslovanja od zemlje do zemlje, koje je Pariz uveo za velike francuske banke, pokazalo je da te banke usmeravaju više od trećine svojih profita kroz zemlje sa povoljnim poreskim režimima, objavila je grupa nevladinih organizacija. Samo na Kajmanskim ostrvima pet francuskih banaka zabeležilo je profit od 45 miliona evra iako tamo uopšte nemaju zaposlene. Filijale banaka u poreskim rajevima lukrativnije su od ostalih u proseku za 60%.
Od 2013. godine velike francuske banke moraju da objavljuju detalje svih svojih aktivnosti od zemlje do zemlje. Ti izveštaju otkrili su veliku (zlo)upotrebu poreskih rajeva od strane banaka BNP Pariba (Paribas), Grupa BPCE, Sosijete ženeral (Société Générale), Kredi agrikol (Crédit Agricole) i Kredi mitiel-CIC (Crédit Mutuel-CIC).
Uvedeno u Francuskoj za velike banke, javno izveštavanje o poslovanju ubrzo nakon toga postalo je obavezno i na evropskom nivou.
To izveštvanje podrazumeva objavljivanje imena svih filijala banaka, podatke o prirodi njihovih aktivnosti, prihodima, zaposlenima, profitima ili gubicima pre oporezivanja, plaćenom porezu i dobijenim državnim subvencijama.
Prema analizi podataka za 2014, koju su uradile francuske nevladine organizacije OCFD-Ter solider (OCFD-Terre Solidaire), Oksfam Francuska i Katolička pomoć-Karitas Francuska, pet velikih francuskih banaka i dalje pravi više od trećine svojih profita ili pet milijardi evra u poreskim rajevima.
Međutim, nevladine organizacije upozoravaju na činjenicu da jurisidkcije sa malim porezima predstavljaju "samo četvrtinu njihovih aktivnosti, petinu njihovih poreza i samo šestinu zaposlenih", preneo je Euraktiv Francuska.
"Razlika između prijavljenog profita i realnih ekonomskih aktivnosti ukazuje na zloupotrebu korišćenja poreskih rajeva kako bi se izbegli porezi ili neke zakonske obaveze", ističe se u izveštaju.
Kako se navodi, filijale u poreskim rajevima u proseku su za 60% lukrativnije za banke od ostalih. Tako npr. Sosijete ženeral na svakih 1.000 evra prometa izveštava o profitu od 557 evra u poreskom raju prema 144 evra u drugim zemljama i samo 34 evra u samoj Francuskoj.
U 16 filijala nijedan zaposleni
Na Kajmanskim ostrvima pet francuskih banaka ima ukupno 16 filijala koje su u 2014. objavile profite od ukupno 45 miliona evra iako nemaju nijednog zaposlenog.
"Iz rezultata istraživanja vidimo da se eri poreskih rajeva ne vidi kraj. Oni su i dalje u središtu međunarodne strategije francuskih banaka. Kako se mogu objasniti dobri poslovni rezultati iz tih poreskih rajeva nego poreskim stopama i zakonskim pogodnostima koje te zemlje nude", kaže aktivistkinja za poresku pravdu u Oksfamu Francuska Manon Obri (Aubry).
Nevladine organizacije su upoređujući profite iz raznih filijala banaka uočile prilično neslaganje između poreskih stopa koje plaćaju banke u Francuskoj i u različitim poreskim rajevima. U proseku, u Francuskoj one plaćaju po dvostruko višim poreskim stopama nego u poreskim rajevima.
Prema prikupljenim podacima, u Evropi je za francuske banke favorit Luksemburg. U toj zemlji je pet francskih banaka ubeležilo profit od 1,7 milijardi evra u 2014.
Druga po popularnosti evropska destinacija sa niskim porezima je Belgija, gde je pet banaka imalo profit od 1,66 milijardi evra, a slede Irska (272 miliona) i Holandija (189 miliona). U Aziji su to Hongkong sa 436 miliona evra i Singapur sa 346 miliona.
Definicija poreskog raja
Organizacije okupljene u platformu koja prati poreske rajeve utvrdile su listu rajeva na bazi široke definicije koja uključuje svako "pravosuđe ili teritoriju sa usvojenim poreskim ili pravnim režimom koji omogućava rezidentima i legalnim nerezidentima da minimizuju poreze".
Međutim, definicija poreskog raja razlikuje se od zemlje do zemlje. Tako je francuska lista nekooperativnih teritorija skresana na minimum i na njoj je 2011. bilo 18 zemalja a 2015. godine samo šest.
Evropska unija prepoznaje 30 pravosuđa za povoljnim poreskim režimima a Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) nijednu.
Francuska definicija poreskog raja automatski isključuje članice EU od kojih mnoge nude povoljne poreske stope velikim kompanijama. Da bi zemlja bila na listi rajeva, ne mora neophodno da nudi preterane poreske olakšice, već samo da odbija saradnju sa Francuskom u razmeni podataka.
Tako je sa crne liste poreskih rajeva Francuska 2014. uklonila ostrvo Džerzi (Jersey), nakon što je dogovorena saradnja sa francuskim zvaničnicima. Međutim, to ostrvo u kanalu Lamanš i dalje ima nultu stopu poreza.
Nejasnoće oko definicije poreskog raja kritikuju banke obuhvaćene izveštajem i Francusko udruženje banaka (FBF).
"Definicija poreskog raja koju su koristile nevladine organizacije nije zasnovana ni na jednoj referentnoj tački", rekao je za AFP portparol Udruženja.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|