Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rumunski i bugarski radnici nisu dobrodošli u Belgiju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Belgija odbija da otvori tržište rada za radnike iz Rumunije i Bugarske jer mnogi od njih zloupotrebljavaju njen sistem socijalne zaštite, saznaje EurActiv.com. Suprotno ranijim naznakama, jedna od prvih odluka koje je novoimenovani belgijski premijer Elio Di Rupo doneo bila je da se produži ograničenje pristupa tržištu rada za bugarske i rumunske radnike do kraja 2013. godine. To je zadalo novi udarac naporima Rumunije i Bugarske da se tržišta rada u EU potpuno otvore za njihove radnike.
Odluku o prodruženju ograničenja za rumunske i bugarske radnike koju je objavila belgijska ministarka za zapošljavanje Monika De Konik (Monica De Conick) mnogi tumače kao novi udarac za Rumuniju i Bugarsku koje nastoje da izdejstvuju ukidanje ograničenja pre isteka prelaznog perioda 2014. Evropski parlament je 25. oktobra usvojio rezoluciju u kojoj se pozivaju članice da ukinu ograničenja pristupa tržištu rada za radnike iz ove dve zemlje koje su Uniji pristupile 2007.
Međutim, neke članice su krenule drugim pravcem i pooštrile svoj stav. U aprilu Holandija je uvela ograničenja za rumunske i bugarske radnike slična onim koje primenjuje u slučaju stranih državljana koji dolaze van EU. U avgustu Španija, čije je tržište rada dugo bilo otvoreno za radnike iz Rumunije i Bugarske, uvela je ograničenja za rumunske radnike zbog visoke stope nezaposlenosti sa kojom se suočava u okolnostima dužničke kriza.
Pre dve nedelje britanski ministar za imigraciju Demijan Grin (Damian Green) potvrdio je da će Britanija zadržati ograničenja na tržištu rada do kraja 2013, a isto je objavila i Irska krajem prošle nedelje.
Prema izvorima Euraktiva, Belgiju zabrinjava to što mnogi Bugari i Rumuni koji već rade u Belgiji na različite načine izvlače koristi od sistema socijalne zaštite. Oni, na primer, traže zaštitu od stečaja za novoosnovane kompanije ili odmah po zapošljavanju otpuštaju svoje supruge iz firmi koje su nedavno otvorili u Belgiji.
Odluku o odlaganju otvaranja tržišta rada za rumunske i bugarske radnike mora, međutim, da razmotri Evropska komisija.
Background U vreme prijema novih članica 2004. u EU postojala je bojazan da će se to negativno odraziti na tržište rada i socijalne prilike u drugim članicama zbog čega je uveden sedmogodišnji prelazni period tokom koga je zemljama omogućeno da postepeno otvore svoja tržišta rada za radnike iz novih članica. Neke članice EU su, međutim, odmah ili postepeno otvorile tržišta rada za radnike.
Radnici iz Rumunije i Bugarske imaju pristup tržištu rada u 15 članica EU, dok su ograničenja ostala na snazi u 10 članica. U tim zemljama bugarski i rumunski radnici moraju imati radnu dozvolu.
Ograničenja će prestati da važe za Rumuniju i Bugarsku od januara 2014, odnosno sedam godina nakon njihovog ulaska u EU 2007.
"Nije dovoljno poslati samo obaveštenje o nameri, ono mora biti potkrepljeno analizom o potresima na tržištu rada ili opasnostima da dođe do takvih potresa u nekoj zemlji, a mi ćemo svaki slučaj zasebno razmotriti", rekao je evropski komesar za zapošljavanje i socijalna pitanja Laslo Andor (laszlo).
Poslanik u Evropskom parlamentu i član Evropske narodne partije iz Rumunije Trajan Ungureanu ocenio je da je pozivanje na prevare socijalnog sistema da bi se odložilo otvaranje tržišta rada samo izgovor.
Ungureanu koji je član Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja Evropskog parlamenta i izvestilac za mobilnost randika u EU, rekao je da su tvrdnje o socijalnim prevarama "samo administrativni problem".
On je dodao da se to ne odnosi na većinu Rumuna u Belgiji. "Mislim da je to izgovor. Nisu svi Rumuni koji dođu ovde u zaveri da na različite načine iskoriste belgijski sistem socijalne zaštite", dodao je on.
Ungureanu je istakao da Belgija ima koristi od poreza koje plaćaju rumunski i bugarski radnici i da zbog građana dve nove članice EU socijalni sistemi zemalja zapadne Evrope nisu preopterećeni.
"Problem je u tome što postoje izuzetno snažni politički i izborni interesi a isto se odnosi i na pristupanje Šengenu", rekao je on. Evropski parlament je ranije usvojio velikom većinom rezoluciju u kojoj se poziva da se Bugarskoj i Rumuniji omogući ulazak u šengenski prostor, ali se njihov prijem i dalje odlaže zbog protivljenja nekih članica EU.
Ungureanu je rekao da lideri nekih starih članica EU žele da pokažu kako štite svoje građane u vremenu štednje. "Ne znam koliko su uspeli u tome. Ali sam siguran da nanose štetu zemljama poput Rumunije i Bugarske", dodao je rumunski član EP.
On je pozdravio nameru Komisije da razmotri obrazloženja koje dostave članice EU. "Isticanje stope nezposlenosti u prvi plan nije dovoljno dobar razlog. Oni moraju pružiti jasne, višestruke statistike da bi podržali svoj stav", rekao je Ungureanu.
Rumunski socijalisti, koji su učestvovali u ragovorima o otvaranju belgijskog tržišta rada gotovo tri godine izrazili su, takođe, žaljenje zbog odluke nove belgijske vlade.
Izvor: EurActiv.com
Foto: www.sxc.hu
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|