Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ponovo neizvesno održavanje Parade ponosa
|
|
|
Objavljeno : 02.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Ni ove godine nije izvesno da li će se u Srbiji održati Parada ponosa. Razlozi koje vlasti navode za njeno evenutalno otkazivanje pokazuju da se u zemlji nije mnogo toga promenilo u odnosu na prošlu godinu niti da su preduzeti koraci da se pripadnicima seksualnih manjina omogući puna sloboda okupljanja. Iako su organizatori prošlogodišnje parade tužili Srbiju Evropskom sudu za ljudska prava zbog otkazivanja te manifestacije, vlasti i ove godine najavljuju da će parada verovatno biti otkazana i to iz bezbednosnih razloga. Organizatori ovogodišnje parade, međutim, najavljuju da neće "sedeti skrštenih ruku" već da će preduzeti korake ako parada bude ponovo zabranjena. Zabranu parade i izložbe koja je izazvala kontroverze zbog prikazivanja odnosa između hrišćana i gej populacije traže ultradesničarski pokreti koji najavljuju i proteste.
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je 1. oktobra da je na osnovu bezbednosnih procena "moguće očekivati" zabranu Parade ponosa, koja je zakazana za 6. oktobar u Beogradu. Dačić je u izjavi za Radio-televiziju Srbije podsetio na sukobe policije i protivnika Parade ponosa u Beogradu pre dve godine, kada je više od 100 ljudi povređeno i založio se za oštrije kažnjavanje onih koji izazivaju nasilje na javnim skupovima.
To je bio argument i za zabranu prošlogodišnje Parade ponosa, zakazane za 2. oktobar 2011, kao i drugih skupova koje su najavili za taj dan protivnici te manifestacije. Organizatori parade su smatrali da je država zom zabranom ugrozila osnovna ljudska prava i prekršila Ustav i međunarodno pravo, pa su podneli tužbu protiv Srbije Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu i žalbu Ustavnom sudu Srbije.
Organizatori ovogodišnje parade najavljuju da će preduzeti korake ako ta manifestacija ponovo bude zabranjena. "Mi ćemo preduzeti definitivno neke korake (ako bude zabranjena Parada). Svakako nećemo sedeti skrštenih ruku", rekao je agenciji Beta Goran Miletić iz organizacionog odbora Beograd prajda 2012, podsetivši da su organizatori Parade ponosa poštovali ranijih godina odluke vlasti o zabrani te manifestacije.
"Mi smo u proteklom periodu vrlo jasno dokazali da smo lojalni građani ove države za razliku od nekih drugih grupa koje ne poštoju zakon i Ustav", rekao je Miletić i dodao da u ovom trenutku ne može da saopšti koje će se koraci preduzeti.
Osuda parade i najava protesta
Održavanje Parade ponosa ali i izložbe o odnosu hrišćana i gej populaciji, koja je zakazana za 3. oktobar u okviru Nedelje ponosa, sedmodnevnog programa za promociju prava LGBT osoba, osudili su ultradesničerski pokreti i pojedine stranke.
Pokret Dveri, čiji je stav da u Srbiji, kao u Rusiji, gej parade treba zabraniti u narednih 100 godina, zatražio je od Vlade Srbije da zabrani izložbu i najavio da će u suprotnom održati "nenasilne" proteste zbog "vređanja verskih osećanja".
U okviru izložbe "Ecce Homo" biće predstavljane fotogtafije švedske umetnice Elizabet Olson Valin na kojima je Isus Hristos prikazan u štiklama, gej zagrljaju i društvu transseksualaca.
Dveri su najavile i protest ispred Vlade Srbije 6. oktobra u Beogradu navodeći da predstavnici vlasti nisu našli vremena da saslušaju njihove stavove o gej paradi za koju tvrde da propagira ideologiju homoseksualizma. Proteste su najavili i drugi ultradesničarski pokreti.
Zabranu Parade ponosa je zatražio i predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković koji je tu manifestaciju nazvao paradom srama, ocenivši da ona predstavlja udar na porodicu i Srpsku pravoslavnu crkvu.
Marković je prošle godine osuđen prvostepenom presudom zbog teškog oblika diskriminacije LGBT populacije zbog izjave povodom parade da homoseksulaci "žele da prikažu nešto što je bolest da je normalno". Sud mu je zabranio da ponavlja diskriminaciju i nalozio mu da Gejstrejt alijansi nadoknadi sudske troškove.
Podrška paradi
S druge strane, više nevladinih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava zatražilo je od Vlade Srbije i vlada članica Evropske unije da podrže sve akcije koje osiguravaju poštovanje prava na slobodu okupljanja u Srbiji. Učešće u Paradi ranije su najavila tri poslanika Evropskog parlamenta.
U otvorenom pismu nevladine organizacije okupljene u Kući ljudskih prava istakle su da Vlada Srbije mora da osigura poštovanje prava na slobodu okupljanja i izražavanja za lezbejke, gej, biseksualne i transdžender aktiviste i da uloži sve napore da se beogradska Parada ponosa 2012. godine održi bez nasilja. Kuću ljudskih prava čine Građanske inicijative, Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava, Helsinški odbor za ljudska prava i Centar za praktičnu politiku.
Od vlade je zatraženo da radi na prevenciji nasilja protiv LGBT grupa, da se bori protiv nekažljivosti onih koji imaju nameru da vrše nasilje nad građanjima Srbije koji koriste Ustavom zagarantovano pravo na slobodu okupljanja, da šalje jasne poruke javnosti o važnosti poštovanja ljudskih prava svih građana Srbije, a naročito prava diskriminisanih i marginalizovanih grupa.
Ističe se da bi ponovna zabrana Parade bila dokaz da ni nova vlada ne namerava da ljudska prava posmatra kao temeljnu vrednost društva, a zaštitu marginalizovanih grupa kao jedan od svojih prioriteta.
U debati o bezbednosti, održanoj 2. oktobra u okviru Nedelje prajda, ocenjeno je da bi zabranom Parade vlada pokazala slabost i kapitulaciju države pred ekstremističkim grupama. Učesnici tribine su naveli da bi negativna poruka bila i eventualna zabrana izložbe."Sutra uveče će biti kritično", kazao je Adorjan Kurucz iz organizacije Parade ponosa, ali i izrazio nadu da će policija uraditi svoj deo posla i da neće dozvoliti incidente.
Povodom bezbednosnih rizika na koje se pozivaju predstavnici vlasti, Milan Antonijević iz Jukom-a je kazao da ne postoji nijedan sudski postupak zbog svega što je dovelo do zabrane Parade ponosa prošle godine."Nije se dublje išlo u sprečavanje onoga zbog čega se ponovo priča o zabrani Prajda. Nema konkretnih mera koje pokazuju da vlada stvarno želi da se bavi bezbednošću", rekao je Antonijević i ocenio da Vlada Srbije ne želi da se na pravi način bavi bezbednošću.
Jelena Milić iz Centra za evroatlantske studije kazala je da država mora da reaguje na bezbednosne pretnje i ocenila da predstavnici vlasti u Srbiji namerno depersonalizuju izvor pretnje izbegavajući da konkretno imenuju te grupe.
Na tribini je ocenjeno da održavanje Parade ponosa nije uslov za EU, ali da je test za državu i njen stepen tolerancije.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|