Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Propisi ne vrede bez promene svesti o LGBT
|
|
|
Objavljeno : 13.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji postoji "izražen stepen homofobije" što potvrđuje podatak da dve trećine građana ne želi da se druži sa LGBT osobama, rečeno je 13. decembra na seminaru organizovanom u okviru programa Saveta Evrope za unapređenje položaja LGBT osoba. Zakonski okvir je dobar, ali bez promene vrednosnog sistema u društvu i prihvatanja različitosti ne može doći do suštinskog poboljšanja položaja LGBT osoba, ocenjeno je na skupu. Na skupu je rečeno da različitost više ne predstavlja tabu temu u policiji, kao i da su mehanizmi kontrole na tom planu dobri, ali da još treba raditi na razvijanju svesti pripadnika policije, kao i LGBT osoba kada je reč o saradnji s policijom.
Direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović je na otvaranju seminara posvećenog borbi protiv diskriminacije gej osoba rekao da je pravni okvir u Srbiji koji se odnosi na ljudska prava dobar i da je u toku izrada strategije protiv diskriminacije u okviru koje će biti planirana primena sistemskih mera.
"Srbija je u januaru 2012. godine pristupila projektu Saveta Evrope za sprečavanje diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta", kazao je Ignjatović i dodao je pristupanje projektu bila "potreba ali i odgovoran potez".
Cilj projekta je da podrži napore na unapređenju položaja LGBT osoba navodeći da u projektu učestvuje šest zemalja - Albanija, Italija, Letonija, Crna Gora, Poljska i Srbija.
Ignjatović je naveo da izveštaji Beogradskog centra za ljudska prava i Gej strejt alijanse kontinuirano ukazuju na prisustvo homofobije u društvu i kao primer naveo da bi polovini populacije smetalo da im LGBT osobe stanuju u susedstvu. "Svedoci smo raznih stvari - od podsmešljivih komentara do govora mržnje, otvorenih pretnji i napada", rekao je Ignjatović.
Prema njegovim rečima, 60% građana se protivi tome da gej osoba ili lezbejka budu na rukovodećem mestu u državi, dve trećine građana se ne bi družilo sa nekom LGBT osobom a tri četvrtine je protiv toga da vaspitači dece budu osobe druge seksualne orijentacije.
On je dodao da se Srbija po tome ne razlikuje mnogo od zemalja u okruženju a da se takvo stanje često opravdava tradicionalnim i kulturnim vrednostima, nesklonošću da se prihvati nešto novo i konzervativinm stavovima.
Ignjatović je rekao da je potrebno smanjiti jaz između populacije i LGBT osoba što će, kako je ocenio, verovatno biti dugotrajan proces, ali da se mora težiti ravnopravnosti svih.
Ne slušaju se preporuke Poverenice
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić rekla je da su pritužbe na diskriminaciju po osnovu seksualne orijentacije koje dobija njena kancelarija druge po broju, a da ih najviše podnose nevladine organizacije.
Petrušićeva je ukazala na problem primene njenih preporuka navodeći da preoporuka Ministarstvu prosvete iz jula 2011. da se udžbenici revidiraju kako bi se uvažila pitanja seksualne orijentacije, nije sprovedena.
Ona je rekla da je mnogo vremena proteklo od davanja preporuke i da treba naći način da se ponovo institucije podstaknu na promene. Podsetila je da Ministarstvo prosvete još nije donelo akt o tome kako da se postupa u slučaju diskriminacije u školama.
Na skupu je ocenjeno i da uz najbolju primenu zakona do bitnijih promena neće doći bez promene stava društva. Petrušićeva je istakla da treba uspostaviti vrednosni sistem u kome različitost neće biti shvaćena kao pretnja već kao potencijal. Prema njenim rečima, pomaka neće biti ako se ne "demontira matrica da će većini biti bolje ako manjini bude gore".
Preporuke Saveta Evrope
Direktorka Direktorata za ljudska prava i nediskiminaciju Saveta Evrope Marija Očoa-Lido (Maria Ochoa-Llido) podsetila je da Evropska konvencija za ljudska prava zabranjuje bilo koji oblik diskriminacije i da je borba protiv diskriminacije i netolerancije jedan od najvažnijih zadataka Saveta Evrope.
Ona je ocenila da je skup u Beogradu pozitivan signal za Srbiju i pozdravila njeno pristupanje programu Saveta Evrope za unapređenje položaja LGBT osoba.
Seminar o borbi protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta predstavlja inicijalni skup u okviru tog projekta Saveta Evrope usmerenog na poboljšnje položaja LGBT osoba. Seminaru su u Palati federacije prisustvovali predstavnici državnih i nezavisnih institucija, kao i civilnog sektora.
Očoa-Lido je ukazala na preporuke Komiteta ministara Saveta Evrope o merama za borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta iz 2010. godine kao ključni pravni instrument kojim su obuhvaćeni različiti apsekti prava LGBT osoba - od zdravstva do pitanja azila.
Ona je podsetila na presudu Evropskog suda za ljudska prava iz 2003. prema kojoj se otpor i netrpeljivost u društvu ne mogu koristiti kao argument za opravdanje uskraćivanja prava LGBT osobama.
Na skupu je predstavljen i izveštaj komesara Saveta Evrope za ljudska prava o diskriminaciji na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta iz 2011. Ukazano je da je reč o najvećoj studiji o homofobiji i diskriminaciji na osnovu seksualne orijentacije do sada, kao i da izveštaj sadrži podatke iz 2009. i 2010. godine.
Šefica Odseka za LGBT pitanja u Savetu Evrope Anakjara Čeri (Annaćiara Cerri) je ocenila da sve zemalje Saveta Evrope moraju na ovaj ili onaj način da se pozabave pitanjem položaja LGBT osoba, bez obzira na različite zakone i prakse i stavove stanovništva.
Predstavnica Saveta Evrope Karina Forsit-Lot (Forsyth-Lotz) je ukazala da se u Srbiji parade ponosa redovno otkazuju, a da je 73% građana protiv javnih demonstracija prava LGBT osoba.
Karina Forsit-Lot je rekla da će se u okviru projekta razmotriti šta je potrebno da se uradi na unapređenju položaja LGBT osoba sa različitim relevantnim akterima - od vlasti, do nevladinog sektora, i da će zatim biti pripremljen akcioni plan.
Savet Evrope će, prema njenim rečima, ponuditi stručno znanje, pomoć i obuku, kao i finansijsku podršku za aktivnosti poput kampanja za podizanje svesti. U okviru projekta biće organizovane obuke u različitim oblastima, od medija, obrazovanja i zdravstva, do policije.
Različitost više nije tabu u policiji
Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Golub Gačević je rekao da različitost više nije tabu tema u policiji i dodao da MUP nastoji da jača svest službenika, pre svega kroz obuke, kako predrasude ne bi uticale na njihovo delovanje.
Prema njegovim rečima, MUP radi na zaštiti LGBT osoba kroz unapređenje "interventnog delovanja" kako bi se rasvetlili incidenti, ali i preventivno prisustovom na mestima na kojima se pripadnici seksualnih manjina okupljaju.
Na skupu je ocenjeno da su mehanizmi unutrašnje kontrole za sprečavanje disrkiminacije u postupanju policije dobri.
Gačević je rekao da se, prema njegovim saznanjima, vodi jedan slučaj na osnovu pritužbi za diskriminaciju u postupanju policije, ali da još nije utvrđeno da li je do toga došlo zbog nepotpunih izjava.
Predstavnica Gejstrejt alijanse je rekla da je komunikacija sa policijom dobra i da se razmenjuju informacija, kao i da, prema njenim saznanjima, ima 4 ili 5 slučajeva pritužbi na postupanje policije.
Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) ukazao da se predloženim izmenama Krivičnog zakona u tom zakonu definiše zločin iz mržnje, ali da je ta definicija samo delom dobra jer pominje seksualnu orijentaciju ali ne i druge manjine. Prema njegovim rečima, nevladine organizacije smatraju i da bi bilo dobro uvesti teže kazne za različita krivična dela počinjena iz mržnje.
Seminar "Borba protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta" organizovala je Kancelarija za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Savetom Evrope.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|