Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Crkva protiv homoseksualnih brakova u Francuskoj
|
|
|
Objavljeno : 15.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Katolički biskupi u Francuskoj izazvali su polemiku u javnosti pozivom vernicima da na katolički praznik Uspenje Bogorodice 15. avgusta izgovore molitvu koja se može protumačiti kao protivljenje homoseksualnim brakovima. To pitanje sada je aktuelno u Francuskoj pošto je legalizacija homoseksualnih brakova na dnevnom redu vlade na čelu sa predsednikom Francuske Fransoa Olandom (Francois Hollande), koji je iz redova socijalista. Homoseksualni parovi u Francuskoj, i u još 13 zemalja, za sada mogu da sklope takozvana registrovana partnerstva, koja im daju neka prava poput poreskih olakšica.
Sveštenici su pozvali da se 15. avgusta u svim parohijama očita molitva u kojoj se izražava solidarnost crkve sa osobama pogođenim krizom ali i privrženost porodici koju sačinjavaju otac i majka. Vernici se tako pozivaju da se mmole da deca "više ne budu predmeti želja i sukoba odraslih i da im se omogući da uživaju blagodeti ljubavi oca i majke".
Background Deset zemalja u svetu odobrava istopolne brakove - Holandija, Belgija, Španija, Kanada, Južna Afrika, Norveška, Švedska, Portugal, Island i Argentina. Dve zemlje dozvoljavaju istopolne brakove na delu svoje teritorije - SAD (u državama Ajova, Kontektikat, Masačusets, Vermont, Nju Hempšir, Njujork i u glavnom gradu Vašingtonu), kao i Meksiko u svom glavnom gradu.
Registrovana partnerstva su mogućnost prijavljivanja parova bez tradicionalnog braka, koja postoji u 14 zemalja članica - Austriji, Belgiji, Češkoj, Danskoj, Nemačkoj, Finskoj, Mađarskoj, Irskoj, Luksemburgu, Holandiji, Sloveniji, Švedskoj, Velikoj Britaniji i Francuskoj. Registrovana partnerstva su u svih 14 zemalja otvorena za istopolne parove, dok se u Belgiji, Francuskoj, Luksemburgu i Holandiji mogu registrovati i heteroseksualni parovi. Registrovana partnerstva pružaju prava slična bračnim, poput nasleđa, poreskih olakšica i socijalnog osiguranja, nalik na prava koja se stiču u braku.
Kada je reč o usvajanju dece u homoseksualnim parovima, neki oblik usvajanja (poput usvajanja deteta supružnika), prema podacima portala Toute l'Europe, odobreno je u devet zemalja - Nemačka, Belgija, Danska, Španija, Island, Norveška, Holandija, Velika Britanija i Švedska.
U molitvi se pominje i tema ekonomske krize. "Moimo se za one koji imaju moć odlučivanja u ovoj oblasti i tražimo od Boga da nas učini još velikodušnijim u solidarnosti sa bližnjima".
Zajednica protiv homofobije (CCH) se 14. avgusta sa ironijom osvrnula na "savršeno nevin" tekst molitve, "napisan u najčistijem sibilinskom (zagonetnom) stilu kojim Katolička crkva savršeno vlada".
Portparol biskupske konferencije Francuske Bernar Podven (Bernard Podvin) istakao je da "nije nikakva novina da se crkva suprotstavlja homoseksualnom braku", što nepokolebljivo podržava i papa Benedikt XVI.
Kardinal Filip Barbaren (Phillipe Barbarin), arhiepiskop lionski, zapečatio je ovaj stav istakavši da brak može biti samo "zajednica muškarca i žene" jer je to "upisano na prvoj stranici Biblije". "Naša želja je da zakon ne zadire u oblasti koje prevazilaze njegovu nadležnost. Parlament nije Bog Otac", dodao je kardinal Barbaren.
Ovo je izazvalo oštru reakciju male radikalne levičarske partije koja učestvuje u vladajućoj koaliciji. Ova stranka je optužila kadrinala da tim rečima "osporava legitimitet parlamenta da utvrđuje pravila građanskog braka", kao i da osporava "nasleđe Francuske revolucije i načela državnog suvereniteta", aludirajući time na mešanje Vatikana u ovo pitanje.
Francuzi podržavaju homoseksualni brak
Sadašnji predsednik Fransoa Oland (Francois Hollande) je još u predizbornoj kampanji obećao legalizaciju homoseksualnih brakova. To je potvrdio premijer Žan-Mark Ero (Jean-Marc Ayrault).
Istraživanja pokazuju da to podržava većina Francuza.
Prema podacima Francuskog instituta za istrazivanje javnog mnjenja Ifop, 65% Francuza podržava legalizciju homoseksualnih brakova, što je dva procentna poena više nego pre godinu danaa.
Sa druge strane, u odnosu na 2011. za 5 procentnih poena je opala podrška pravu homoseksualnim parovima da usvajaju decu, što bi sada podržalo 53% ispitanika.
U Francuskoj je homoseksualcima odobreno sklapanje takozvanih registrovanih partnerstava, koja pružaju određena prava, poput poreskih olakšica i socijalnog osiguranja. Ona su u Francuskoj otvorena i za heteroseksualce, za razliku od većine drugih zemalja u kojima takav oblik zajednice postoji.
Izvor: AFP
Ilustracija: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|