Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Saveti manjina dobiće veće nadležnosti
|
|
|
Objavljeno : 22.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Izmene i dopune Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina trebalo bi da budu usvojene u Skupštini Srbije do kraja godine, izjavila je 22. aprila državna sekretarka Ministarstva pravde i državne uprave Gordana Stamenić. Tim izmenama i dopunama biće povećane nadležnosti nacionalnih saveta manjina, rečeno je na konferenciji posvećenoj unapredenju položaja nacionalnih manjina u Srbiji. Evropski zvaničnici ukazali su na skupu da su za unapređivanje položaja manjina neophodne i izmene Zakona o informisanju, zaštiti podataka, kao i izbornog zakona manjina.
"Još nije formirana radna grupa, ali po planu, izmene i dopune Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina trebalo bi da budu pred poslanicima do kraja godine", rekla je za agenciju Beta Gordana Stamenić na konferenciji u Beogradu.
Ona je na skupu istakla da će se izmenama i dopunama povećati nadležnosti nacionalnih saveta manjina i da će dosadašnja praksa biti osnov za promenu postojećeg zakona iz 2009. godine.
Konferenciju pod nazivom "Jačanje institucija i tela koje se bave unapređivanem prava nacionalnih manjina u Srbiji" otvorili su predstavnici Saveta Evrope i Evropske unije koji su istakli da je napravljen značajan napredak u toj oblasti, ali i da su pred Srbijom brojni izazovi.
Evropski zvaničnici su ukazali da su za unapređivanje položaja manjina neophodne ne samo izmene Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, već i Zakona o informisanju, zaštiti podataka i izbornog zakona manjina.
"Srbija je napravila značajan napor u borbi protiv diskriminacije i unapredila je toleranciju i razgovor etničkih grupa, ali svedoci smo da ima problema u funkcionisanju pojedinih nacionalnih saveta manjina, kao i nemira u Sandžaku i Vojvodini", rekao je šef političke sekcije Delegacije EU u Srbiji Luka Bjankoni (Bianconi).
On je istakao da je dobro što postoji instutucija nacionalnih saveta nacionalnih manjina koji po zakonu ostvaruju prava na "samoupravu u oblasti kulture, obrazovanja i službenoj upotrebi jezika i pisma".
Bjankoni je izrazio zabrinutost zbog izveštaja nezavisnih regulatornih tela - poverenika za zaštitu ravnopravnosti i zaštitnika građana, u kojima se oko 120 pripadnika nacionalnih manjina, među kojima prednjače članovi romske zajednice, žalilo na nepoštovanje njihovih prava.
Napore Srbije pohvalile su i šefica misije Saveta Evrope u Beogradu Antije Rotemund i direktorka za ljudska prava i nediskriminaciju Saveta Evrope Marija Očoa Lido (Oćoa) koje su govorile o regionalnom projektu "Unapređivanje ljudskih prava i žastita nacionalnih manjina u Jugoistočnoj Evropi".
"Projekat se ne sprovodi da bi se u nekoga upiralo prstom, već da se uoče primeri dobre prakse koji će se primeniti i greške koje treba izbeći", rekla je Očoa Lido i dodala da se projekat sprovodi i u Albaniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu i Makedoniji.
Direktorka kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović navela je da je bilo problema u finansiranju rada Nacionalnih saveta, ali da su ti problemi sada otklonjeni.
Paunovićeva je rekla i da su nezavisni revizori vršili kontrolu trošenja budžetskih sredstava i da su utvrdili da je novac uglavnom potrošen na zakonit način.
"Moram, međutim, da istaknem da su izvestaji revizora prilično uopšteni i da jedan broj nacionalnih saveta nije dostavio izveštaje, što u budućnosti može da stvori probleme", ocenila je Paunovićeva.
Govoreći o dosadašnjem radu Saveta nacionalnih manjina, kojih u Srbiji ima ukupno 19, ona je rekla da saveti imaju razvijenu mrežu institucija i organizacija i da aktivno učestvuju u društvenom životu.
Izvor: Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|