Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Predloženo osnivanje tela za primenu preporuka UN za ljudska prava
|
|
|
Objavljeno : 10.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija planira da početkom 2014. godine uspostavi mehanizam za praćenje primene preporuka UN na planu ljudskih prava u vidu vladinog saveta čime bi se sistemski rešilo to pitanje, rečeno je 10. decembra u Beogradu na predstavljanju tog mehanizma. Putem tog mehanizma bi se utvrđivali konkretni zadaci institucija i rokovi za ispunjavanje preporuka, a predviđena je mogućnost da se u rad saveta uključuju i nezavisne institucije, Skupština Srbije i civilno društvo, rečeno je na skupu o uspostavljanju nacionalnog mehanizma za praćenje sprovođenja preporuka UN. Srbija je do sada prihvatila više od 400 preporuka UN za unapređenje ljudskih prava, uključujući uspostavljanje mehanizma za praćenje njihove primene.
"Formiranjem saveta obezbediće se postojanje operativnog i efikasnog tela koje će omogućiti da se prati implementacija preko 400 preporuka UN koje su do sada date Srbiji u oblasti ljudskih prava", rekla je direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije Suzana Paunović.
Na konferenciji o uspostavljanju mehanizma za praćenje sprovođenje preporuka tela UN za ljudska prava ona je podsetila da Srbija redovno podnosi izveštaje telima UN i dobija preporuke za unapređenje poštovanja ljudskih i manjinskih prava.
"U ovom procesu kao najslabija karika ocenjena je ona koja se odnosi na praćenje postupanja po dobijenim preporukama i to pitanje do sada nije bilo sistemski uređeno", rekla je ona na skupu na kome je emitovana video poruka visoke komesarke UN za ljudska prava Navi Pilaj povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.
Suzana Paunović je podsetila da je Srbija prihvatila na zasedanju Saveta UN za ljudska prava preporuku za uspostavljanje mehanizma za praćenje primene preporuka.
Nakon analize sličnih mehanizama i iskustava drugih zemalja i konsultacija sa državnim institucijama i civilnim društvom, predloženo je da se formira međuresorno telo Vlade Srbije, odnosno Savet za praćenje i realizaciju preporuka, rekla je Paunovićeva.
U izradi tog modela koji su pripremili Kancelarija za ljudska i manjinska prava, Kancelarija visokog komesara UN za ljudska prava i Program UN za razvoj (UNDP), krenulo se od toga da u mehanizam treba da bude uključeno što više aktera, dodala je ona.
Background U svetu se 10. decembra obeležava Međunarodni dan ljudskih prava.
Tog dana 1948. Ujedinjene nacije su usvojile Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima koja garantuje da su svi ljudi rođeni slobodni, s jednakim dostojanstvom i pravima. Deklaracija je jedan od najznačajnijih dokumenata svetske organizacije.
Ove godine se navršava i 20 godina od usvajanja Bečke deklaracija o ljudskim pravima, kojoj je omogućeno uspostavljanje Saveta UN za ljudska prava.
Srbija je na zasedanju Saveta UN za ljudska prava u januaru 2013. dobila 144 preporuke za unapređenje ljudskih prava od kojih je prihvatila 136.
Prema predloženom modelu, Savet bi činili visoki zvaničnici nadležnih ministarstava, uz mogućnost da na sastancima učestvuju i predstavnici nezavisnih institucija i nadležnih skupštinskih odbora.
Tim telom bi predsedavao ministar pravde, a činili bi ga ministri ili državni sekretari ministarstava unutrašnjih poslova, prosvete, zdravlja, spoljnih poslova, rada i zapošljavanja, kao i direktori ili zamenici direktora Kancelarije za evropske integracije i Kancelarije za ljudska i manjinska prava.
Savet bi se sastajao dva puta godišnje, a najmanje jednom godišnje bi održao javnu sednicu kojoj bi prisustvovali i predstavnici nezavisnih institucija, nevladinog sektora, Kasacionog suda, Ustavnog suda i nadležnih odbora Skupštine Srbije.
"Od posebnog značaja je rezultat koji bi se postigao kroz uključivanje nezavisnih tela i parlamenta u rad Saveta", rekla je Paunovićeva predstavljajući mehanizam i ciljeve koji bi se predloženim modelom postigli.
Savet bi pripremio akcioni plan za primenu preporuka sa rokovima i konkretnima zadacima, na predlog ministarstava i uz preporuke civilnog sektora i nezavisnih tela koje bi se unosile u posebnu rubriku u planu, dodala je ona.
Prema njenim rečima, to telo bi Vladi podnosilo godišnji izveštaj o ispunjavanju preporuka UN i obaveštavalo pregovarački tim u pregovorima o članstvu sa EU o pitanjima u vezi sa poglavljima 23 i 24.
Suzana Paunović je rekla da svi zainteresovani mogu do kraja decembra da dostave Kancelariji mišljenja o predlogu modela a da bi mehanizam mogao da bude uspostavljen početkom naredne godine.
Paunovićeva je ocenila da je potrebno razmotriti mogućnost da se nadležnost tog tela proširi i na preporuke drugih međunarodnih organizacija, poput Saveta Evrope.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport i stalna koordinatorka UN u Srbiji Irena Vojačkova Solorano, kao i Navi Pilaj u video poruci, pozdravili su uspostavljanje tog mehanizma i istakli značaj ljudskih prava za razvoj i evropski put Srbije.
Oni su ocenili da Srbija ima dobre zakona u oblasti ljudskih prava ali da mora i da ih primenjuje.
Autor: M.P.
Foto: Savet UN za ljudska prava, logo
Povezani sadržaj
|
|
|