Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK odustaje od direktive o porodljiskom odsustvu
|
|
|
Objavljeno : 08.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija bi mogla da odustane od nacrta direktive o porodiljskom odsustvu u okviru napora za efikasniji zakonodavni proces, pošto se njeno usvajanje oteglo na više godina. Evropski parlament je usvojio tu direktivu još u prvom čitanju 2010, ali već četiri godine nema saglasnosti o tom zakonu u Savetu ministara EU. Ta direktiva je trebalo da osnaži prava žena tako što će uvesti plaćeno porodiljsko odsustvo od 20 nedelja na nivou EU i žene zaštititi od gubitka posla. Organizacije za zaštitu prava žena oštro su kritikovale najavu povlačenja direktive.
Evropska komisija je, čini se, odustala od borbe za direktivu o porodiljskom odsustvu i sada, u skladu sa programom za efikasno donošenje kvalitetnih zakona (REFIT), želi da povuče taj nacrt, piše portal EurActiv.com.
Nakon usvajanja u Evropskom parlamentu 2010. godine trebalo je da članice EU razmotre predlog direktive, ali kako nije postojao rok za to, to pitanje su gurnule pod tepih.
Komisija je 18. juna objavila izveštaj o napretku u primeni programa REFIT i predložila nove inicijative za pojednostavljenje ili poništavanje postojećih zakona i povlačenje predloga zakona iz procedure usvajanja.
U tom izveštaju Komisija je navela da smatra da bi "povlačenje predloga za koje ne napreduje zakonodavni proces predstavljalo valjano upravljane zakonodavnim procesom".
Ta rečenica je razljutila Evropski ženski lobi (European Women's Lobby - EWL), najveće krovne organizacije koja okuplja udruženja žena u EU.
"Pretnja o povlačenju direktive o porodiljskom odsustvu iz zakonodavne procedure je ozbiljna i podriva demokratski proces koji se ogleda u usvojenom stavu Evropskog parlamenta. To poništava retoriku o tome da je Evropa posvećena rodnoj ravnopravnosti i radnoj razvnoteži između muškaraca i žena u Evropi", rekla je generalna sekretarka EWL DŽoana Mejkok (Joanna Maycock).
Predlog direktive o porodiljskom odsustvu predviđa plaćenih 20 nedelja odsustva, štiti žene od gubitka posla nakon odlaska na odsustvo, proširuje prava na žene koje rade kao pomoć u domaćinstvu i majke koje usvajaju decu i predviđa dve nedelje odsustva sa punom platom za očeve.
Junker kao spasilac?
EWL je uputio pismo novoizabranom predsedniku Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru (Jean-Claude Juncker) u kome je upozorio da bi odluka o povlačenju te direktive bila skandalozna čiji bi taoci postale trudne žene koje rade, ali i muškarci pošto predlog zakona uređuje i odsustvo očeva zbog nege deteta.
Evropski ženski lobi u tome vidi još jedna pokušaj u institucijama EU da se umanje prava žena i naruši rodna ravnopravnost.
"Jačanje konzervativnih i verskih snaga i ekstremne desnice negativno se odražava na prava žena i dovodi u pitanje i samo pominjanje prava - posebno reproduktivnih i seksualnih, koja su teškom mukom izvojevale ranije generacije žena i muškaraca", navodi se u pismu.
Kriza kao izgovor
Podaci pokazuju da je isuviše mnogo žena i dalje "kažnjeno" kod poslodavca zbog rađanja dece. "Telima za rodnu ravnopravnost širom Evrope pristiže sve više pritužbi na to", rekla je Meri Kolins (Mary Collins) iz EWL.
Ona je dodala da se ekonomska kriza i mere štednje koriste kao izgovor da bi se narušila rodna ravnopravnost širom članica EU.
Navela je primer Slovenije u kojoj su žene nekad primale 100% plate tokom porodiljskog odsustva. Ta naknada je sada smanjena "za 90% i možda više" u proteklih godinu dana, rekla je ona.
"Tu stvarno dolazi do izražaja razlika u platama. Ima mnogo različitih faktora, ali ovo je trenutak u životima žena kada do izražavaja dolazi razlika u platama. Činjenica je da žene ne zarađuju punu platu i da su ustvari kažnjavane zato što su uzele odsustvo da bi rodile, oporavile se i dojile, ako žele", rekla je ona.
U EU ne postoje jedinstveni propisi o porodiljskom odsustvu, već se oni razlikuju od članice do članice. Porodiljsko odustvo se u nekim zemljama produžava u slučaju rođenja blizanaca i većeg broja dece, u slučaju prevremenog rođenja ili carskog reza.
U Austriji žena ima pravo na osam nedelja plaćenog odsustva pre i posle porođaja, a u Bugarskoj na odsustvo od 410 dana za svako dete, uključujući 45 dana pre porođaja, pokazuju podaci prikupljeni za potrebe Evropske komisije.
U Hrvatskoj je predviđeno da žena uzme odsustvo 28 dana pre porođaja, a posle porođaja odsustvo traje dok dete ne napuni šest meseci. U Sloveniji porodiljsko traje 105 dana, uključujući 28 dana pre porođaja.
U Danskoj žena uzima porodljsko odsustvo četiri nedelje pre porođaja i ono se posle porođaja produžava na 14 nedelja. Nakon toga roditelji mogu koristiti još 32 nedelje koje mogu odložiti ili koristiti iz delova do detetovog 9. rođendana.
U Nemačkoj porodiljsko obuhvata šest nedelja pre i osam nedelja posle porođaja, dok u Francuskoj traje ukupno 16 nedelja, uključujući šest pre porođaja. Britanke mogu da koriste 52 nedelje za porodiljsko odsustvo, ali je od toga 39 plaćeno.
Izvor: EurActiv.com i EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|