Stampa
EU korak bliže korišćenju obnovljivih izvora u Sredozemlju  

Objavljeno : 29.11.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Ambiciozni plan za korišćenje potencijala u obnovljivim izvorima energije u južnom i istočnom Sredozemlju i izvoz takve energije u Evropu polako se uobličava. U Briselu je prošle nedelje ozvaničena saradnja dva evropska konzorcijuma koji će ulagati u obnovljive izvore energije, pre svega solarnu energiju i energiju vetra, u zemljama Magreba i na Bliskom istoku.

 

Sporazum o saradnji su 24. novembra u Briselu zaključili konzorcijum Dezertek indastri inišativ (Desertec Industry Initiative - DII) koji namerava da se bavi proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora energije, pre svega solarne, u južnom Sredozemlju, i konzorcijum Medgrid koji će biti nadležan za postavljanje podvodne infrastrukture za prenos između evropskog i afričkog kontinenta.

 

Saradnju su podržali Poljska, kao predsedavajuća EU, Evropska energetska komisija, francusko Ministarstvo industrije i energetike i nemačko Ministarstvo ekonomije i tehnologije.

 

"Sada postoji konkretna perspektiva da se proizvodi solarna energija i energija od vetra u korist građana WEvrope, severne Agrike i Bliskog istoka i na korist dva tržišta", rekao je evropski komesar za energetiku Ginter Etinger (Gunther Oettinger).

 

DII je formiran 2009. i okuplja više nemačkih grupa, uključujući Simens (Siemens), E.ON i Dojče banku (Deutsche Bank). Taj konzorcijum želi da proizvodi struju od energije sunca i vetra u pustinjama severne Afrike i Bliskom koraci za lokalne i evropske potrebe. Za sada u Maroku postoji plan za izgradnju solarnog parka a drugi bi trebalo da bude izgrađen u Egiptu.

Background

Mediteranski solarni plan nastao je u okviru Unije za Mediteran, inicijative za saradnju EU i 16 zemalja severne Afrike i Bliskog istoka. Plan je usvojen u julu 2008. s ciljem da se izgrade kapaciteti od 20 gigavata do 2020.

 

Nemačka je posebno zainteresovana za ovakve projekte pošto je savezna vlada odlučila da okonča upotrebu nukelarne energije i stvori uslove za snabdevanje energije iz obnovljivih izvora energije.

 

Medgrid je krajem 2010. formiralo 20 kompanija u oblasti Sredozemlja, u skladu sa Mediteranskim solarnim planom. Čine ga elektromreže iz više zemalja na jugu Evrope, pre svega francuski RTE, kao i više francuskih grupa poput EDF-a, Areve i Alstoma.

 

Njegov zadatak će prvo biti da prouči tehničke, ekonomske i institucionalne mogucnosti za izgradnju sistema prenosa u Sredozemlju koji će omogućiti da se u Evropu izveze i do 5 gigavata struje iz obnovljivih izvora energije. Prenosna mreža bi trebalo da bude operativna od 2020.

 

Cilj projekta vrednog više milijardi evra jeste da se do 2050. gopdine odgovori na 15% potreba za električnom energijom u Evropi. Evropska unija će subvencionisati projekat, pošto će joj pomoći da ispuni ciljeve za smanjenje gasova sa efektom staklene bašte i obezbedi snabdevanje iz različitih izvora.

 

Izvor: AFP

Foto: www.dii-eumena.com

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar