Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Neambiciozan plan Srbije za smanjenje zagađenja      

Objavljeno : 27.11.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Vendel Trio (Wendel), direktor Mreže za klimatsko delovanje u Evropi (CAN Europe)

 

Očekujem da će na klimatskom samitu u Parizu biti postignut sporazum, mada nije izvesno da će on biti dovoljno jak da zadrži zagrevanje na ispod 2 stepena Celzijusa. Fokus na borbu protiv terorizma ne predstavlja rizik za sporazum, mada postoji opasnost da se smanji nivo ambicije zbog želje da se pokaže jedinstvo. Plan Srbije za smanjenje emisija ugljen dioksida nije dovoljno ambiciozan, i trebalo bi da se omogući da se on revidira do 2018.

 

Pisani intervju radila: Smiljana Vukojičić Obradović

 

Kakva su vaša očekivanja u pogledu ishoda klimatske konferencije u Parizu? Da li mislite da bi povećan fokus zapadnih zemalja na bezbednost usled terorističkih napada u Parizu mogao negativno da utiče na spremnost država da se obavežu na smanjivanje emisija, što nosi i troškove?

 

Na osnovu neke dinamike ovogodišnjih sastanaka visokog nivoa čini se verovatno da će zemlje postići sporazum na kraju samita u Parizu. Teroristički napadi bi čak mogli da povećaju tu mogućnost budući da zemlje žele da pokažu jedinstvo, a ne razjedinjenost. Međutim, nema garancije da će sporazum biti i dovoljno jak da dovede do osetnog povećanja klimatskog delovanja, što je potrebno da se preduprede opasne klimatske promene. To važi za nivo smanjenja emisija ugljen dioksida na koji su se zemlje obavezale, takozvane doprinose (INDC), kao i za iznos finansijskih sredstava koja će se staviti na sto za pomoć siromašnim zemljama da smanje emisje i prilagode se na klimatske promene. Naravno da postoji rizik da se zbog želje da se pokaže jedinstvo smanji nivo ambicija u sporazumu.

 

Kako ocenjujete doprinose balkanskih zemalja, i posebno Srbije?

 

Nažalost većina doprinosa balkanskih zemalja je neodgovarajuća, imajući u vidu njihovu podložnost uticajima klimatskih promena ali i stremljenje ka članstvu u EU. Kada je reč o podnetim planovima za smanjenje emisija, doprinosima, najviše zabrinjava nedostatak ambicije: većina ciljeva zapravo predviđa povećanje emisija do 2030. godine u poređenju sa sadašnjim emisijama. Pored toga, doprinosi su napravljeni ili uz malu javnu raspravu ili bez nje. Ono što je pozitivno je da je većina zemalja ostavila prostor za revidiranje doprinosa pre 2020. godine; to će biti dragocena mogućnost da povećaju klimatske obaveze. To je slučaj i sa Srbijom, koja bi u Nacionalnoj klimatskoj strategiji čije se donošenje očekuje trebalo da predvidi podrobnu reviziju klimatskih ciljeva najkasnije do 2018. godine.

 

Šta su po vašem mišljenju ključni rizici za uspeh konferencije?

 

Ima dosta pitanja u kojima je potreban dalji napredak. Među njima su sporazum o tome kako dalje postupati sa doprinosima koje su podnele države. Pitanje je kako će se oni uklopiti u pravni sporazum, kako će se revidirati, kako će se nadzirati njihova primena. U ova pitanja spadaju i rasprave o finansiranju mera za očuvanje klime: kako će razvijene zemlje garantovati da će se postići cilj da se obezbedi 100 milijardi američkih dolara godišnje do 2020; kako će razvijene zemlje obezbediti da se finasiranje klimatskih mera nakon 2020. neće biti smanjeno već povećano; koje zemlje će doprinositi klimatskom finansiranju nakon 2020 – samo  razvijene zemlje ili i zemlje u usponu. Dalje, tu spada i pitanje šta će se dogoditi sa prilagođavanjem (na klimatske promene) i gubicima i štetom (koje će nastati kao posledica klimatskih promena). Da li će oni imati jednak tretman  kao i pitanje smanjenje emisija i dobiti cilj za finansiranje prilagođavanje, i da li će se u sporazumu pominjati gubitak i šteta.

 

Kina je i zvanično ponovila da za sada neće biti promena u njenim klimtskim ciljevima i da bi razvijene zemlje trebalo da povećaju ambicije imajući u vidu njihovu istorijsku odgovornost za emisjie i klimatske promene, a ovo mišljenje dele i neke druge zemlje u razvoju i usponu. Da li bi ovo mogla da bue prepreka za uspešan dogovor u Parizu.

 

Ovakav stav zaista podržavaju mnoge zemlje u razvoju, ali u isto vreme su se gotovo sve složile da podnesu ciljeve za smanjenje emisija i time prihvatile da i razvijene i zemlje u razvoju treba da se uključe jer je potrebno da sve zemlje preduzmu određene mere. U Parizu će morati da se prepozna potreba da se i dalje pravi razlika između zemalja na osnovu njihove istorijske odgovornosti i kapaciteta za delovanje, ali se čini da je dinamika podnošenja doprinosa prevazišla ovo pitanje. Ono što će biti značajnije je način na koji će se se zemlje suočiti sa činjenicom da za sada podneti planovi smanjenja nisu dovoljno ambiciozni da porast temperature ograniče na dva stepena Celzijusa. I dalje verujemo da bi sve zemlje trebalo da prihvate reviziju planova smanjenja znatno pre 2020. godine kako bi omogućilo da svet krene putem koji bi omogućio da se porast temperature zadrži osetno ispod dva stepena.

 

Prema novim informacijama naplaćivanje emisija neće biti na zvaničnom dnevnom redu konferencije u Parizu. Kako će to uticati na povećanje ekoloških standarda u ekonomiji?

 

U središtu ishoda konferencije u Parizu biće da zemlje preuzmu određene obaveze, između ostalog za smanjenje emisija na koje su se obavezali nacionalnim doprinosima (INDC) koji će se nadamo se unaprediti nakon skupa u Parizu. Međutim, svaka zemlja će imati mogućnost da odluči na koji način će ispuniti obavezu, da li naplaćivanjem emisija, donošenjem propisa ili drugim sredstvima. Imajući to u vidu, činjenica da nema dogovora o jednom mehanizmu ne bi trebalo da spreči zemlje da primenjuju svoje doprinose. U sporazumu nam je potrebno jasno obavezivanje zemalja da će uspostaviti nacionalne politike koje će im omogućiti da primene plan smanjenja na koji su se obavezale, a planovi će nadamo se biti unapređeni.

 

Foto: CAN Europe

 

Kakva su vaša očekivanja u pogledu ishoda klimatske konferencije u Parizu? Da li mislite da bi povećan fokus zapadnih zemalja na bezbednost usled terorističkih napada u Parizu mogao negativno da utiče na spremnost država da se obavežu na smanjivanje emisija, što nosi i troškove?

Na osnovu neke dinamike ovogodišnjih sastanaka visokig nivoa verovatnoje da će zemlje postići sporazum na kraju Samita u Parizu. Terorisitčki napadi bi čak mogli da povećaju tu mogućnost budući da zemlje žele da pokažu jedinstvo a ne razjedinjenost. Međutim, nema garanciej da će sporazum biti i dovolnojno jak da dovede do osetnog povećanja klimatskog delovanja, što je potrebno da se preduprede opasne klimatske promene. To važi za nivo smanjenja emisija ugljen dioksida ne koji su se zemlje obavezale, kao i za iznos finansija koji će se staviti na sto za pomoć siromašnim zemljama da smanje emisje i prilagode se na klimatske poromene. Naravno da postoji rizik da se zbog želje da se pokaže jedinstvo smanji novo ambicija u sporazumu.

Kako ocenjujete doprinose balkanskih zemalja, i posebno Srbije?

Nažalost većina doprinosa balkanskih zemalja je neodgovarajuća, imajući u vidu njihovu podložnost uticajima klimatskih promena ali i stremljenje ka EU. Kada je reč o podnetim planovima za smanjenje emisija najviše zabrinjava nedostatak ambicije: većina ciljeva zapravo predviđa povećanje emisija od sada do 2030. godine. Pored toga, doprinosi su napravljeni ili uz malu javnu raspravu ili bez nje. Ono što je pozitivno je da je većina zemalja ostavila prostor za revidiranje dorpinosa pre 2020. godine; to će biti dragocena mogućnost za njih da povećaju klimatske obaveze. To je slučaj i sa srbijom, koja bi u Nacionalnoj klimatskoj strategiji čije se donošenje očejue trebalo detaljno da predvidi detaljnu reviziju klimatskih ciljeva najkasnije do 2018. godine.

Šta su po vašem mišljenju ključni rizici za uspeh konferencije?

Ima dosta pitanja u kojima je potreban dalji napredak. Među njima su sporazum o tome kako dalje postupati sa planovima koje su podnele države. Kako će se oni uklopiti u pravni sporazum; kako će se revidirati; kako će se nadzirati n jihova primena. U ova pitanja spadaju i rasprave o finansiranju mera za očuvanje klime: kako ć razvijene zemlej garantovati da će se postići cilj da se obazbedi 100 milijardi američkih dolara godišnje do 2020; kako će razvijene zemlje obezbediti da se finasjiranje klimatskih mera nakon 2020. neće biti smanjeno već povećano; koje zemlje će doprinositi klimatskom finansirnju nakon 2020 – samo  razvijene zemlje ili i zemlje u usponu. Dalje, tu spadaj i pitanje pta će se dogoditi sa prilagošavanjem i gubicima i štetom. Da li će oni imati jednak tretman  kao i pitanje smanjenje emisija i dobiti cilj za finansiranje prilagođavanje i da li će se u sporazumu pominjati gubitak i šteta.

Kina je i zvanično ponovila da za sada neće biti promena u njenim klimtskimciljevima i da bi razvijene zemlje trebalo da povećaju ambicije imajući u vidu njihovu istrorijsku odgovornost za emisjie i klimatske promene, a ovo mišljenje dele i neke druge zemlje u razvoju i usponu. Da li bi ovo mogla da bue prepreka za uspešan dogovor u Parizu.

Ovakav stav zaista podržavaju mnoge zemle u razvoju, ali u isto vreme su se gotovo sve složille da podnesu ciljeve za smanjenje emisija i time složile da i razvijene i zemlje u razvoju treba da se ukljule jer je potrebno da sve zemlje preduzmu mere. U Parizu će morati da se prepozna opreeba da se i dalje pravi razlika izmešu zemalja na osnovu njihove istorijske odgovornosti i kapaciteta za delovanje, ali se čini da je dinamika podnošenja planova za smanjenje otišla dalje od tog. Biće još značajnije da se vidi kako će se se zemlje suočiti sa činjenicom da za sada podneti planovi smanjeja nisu dovoljno ambiciotni da porast tempoerature ograniče na va stepena Celzijusa. I dalje verujemoda bi sve zemlje trebalo da prihvate reviziju planova smanjenja dost pre 2020. godine kako bi omogučili da svet krene puzem koji bi omogućio da se porast temperature zadrži osetno ispod dva stepena.

Prema novim informacijama naplaćivanje emisija neće biti na zvaničnom dnevnom redu konferencije u Parizu. Kako će to uticati na povećanje ekoloških standarda u ekonomiji?

U središtu ishoda konferencije u Paritu biće da zemlje peruzmu određene obaveze, između ostalog za smanjenje emisija na koje su se obavezali nacionalnim doprinosima (INDC) koji će se nadamo se unaprediti nakon skupa u Paritu. Međutim, svaka zemlja će imati mogućnost da odluči na koji način će ispuniti obavezu, da li naplaćivanjem emisija, donošenjem propisa ili drugim sresdtvima. Imajući to u vidu činjenica da nema dogovora o jednom mehanizmu ne bi trebalo da spreči zemlje da primenjuju svoje doprinose. U sporazumu nam je potrebno jasno obavezivanje zemalja da će uspostaviti nacionalne politike koje će im omogućiti da primene svoje doprinose, koji će nadamo se biti unapređeni.

>
 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA