Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) će kroz svoj Projekat za pravnu reformu u Srbiji finansijski podržati obuku nosilaca pravosudnih funkcija, javnih beležnika i privatnih izvršitelja i time doprineti i procesu evropskih integracija Srbije, rečeno je 10. jula na potpisivanju ugovora u Pravosudnoj akademiji. Ugovor o podršci u vrednosti od 30.000 evra potpisali su vođa GIZ Projekta za pravnu reformu u Srbiji Mike Falke i direktor Pravosudne akademije Srbije Nenad Vujić. Falke i Vujić su istakli značaj reforme pravosuđa, odnosno razvijanja efikasnog i stručnog sistema, za pridruživanje EU.
Vujić je rekao da to nije samo donatorski ugovor već i partnerski ugovor jer će podrazumevati i prenošenje iskustva nemačke organizacije. On je naveo da se program obuke odnosi na usavršavanje u oblasti zakona o izvršenju i obezbeđenju, o stečaju i o javnom beležništvu.
"Pred nama su poglavlja 23 i 24 u kojima će i naši partneri dati punu podršku i pomoć kako bismo što pre to značajno poglavlje 23 uspeli da zatvorimo na najbolji mogući način", rekao je on. Vujić je podsetio da su ta poglavlja prioritetna za EU i uključuju efikasnost, stručnost i profesionalizam u pravosuđu.
Falke je podsetio da se GIZ Projekat za pravnu reformu vodi tehničkim smernicama nemačke vlade u podršci pravnim reformama.
Background
Poglavlje 23 - Pravosuđe i osnovna ljudska prava - odnosi se na pravosuđe, borbu protiv korupcije i osnovna prava.
Poglavlje 24 - Pravda, sloboda i bezbednost na politiku o migracijama, kontrolu granice, borbu protiv organizovanog kriminala, trgovine drogom i ljudima, borbu protiv pranja novca i terorizma, kao i policijsku, pravosudnu i carinsku saradnju.
Ta dva poglavlja će se prva otvarati i zatvarati u pregovorima o članstvu.
"Pravna i pravosudna reforma su naravno na prvom mestu. Reforma pravosuđa je veoma bitna stavka u daljim pregovorima sa EU o pridruživanju. Radujemo se što smo u poziciji da damo mali doprinos upravo ovom saradnjom sa Pravosudnom akademijom", rekao je on.
On je rekao da je pored uvođenja i jačanja novih pravnih profesija, cilj podrške da se rastereti pravosuđe, da bude efikasnije i da se obezbedi veća pravna sigurnosti.
"Pravna sigurnost je za nas visoko među prioritetima jer je bitna ne samo za inostrane već i za domaće investitore", rekao je on.
Falke je rekao da je podrška jedan od od koraka i da se podrži sprovođenje Strategije za reformu pravosuđa koja u prvi plan stavlja ulogu Pravosudne akademije.
On je za Betu i EurAktiv rekao da je bitno da se sa novim pravnim zanimanjima upozna i pravosuđe, jer će morati da sarađuje sa notarima, izvršiteljima ili stečajnim upravnicima. "Pokušavamo da nekako izoštrimo sliku iz perspektive pravosuđa da bi prihvatili te nove profesije", rekao je Falke.
Vođa GIZ projekta pravne reforme u Srbiji je dodao da je sledeći bitan korak da se javnost upozna sa novim profesijama da bi one zaživele.
"Pošto dopremo do profesionalne zajednice, sledeći korak, da bi nova pravna zanimanja u potpunosti zaživela, jeste da se upozna javnost, bilo da je reč o određenim ciljnim grupama poput privatnog sektora ili preduzeća za nekretnine, ili široj javnosti jer su oni budući potencijalni korisnici usluga tih profesija", rekao je on.
Falke je istakao da samo kada stručna i šira javnost budu upoznati sa svim pravima i obavezama koje proističu iz tih zanimanja, ona mogu zaista zaživeti.
U okviru programa obuke do kraja oktobra biće održano 19 seminara u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, a obuka je namenjena sudijama, sudijskim pomoćnicima i sudskim izvršiocina, privatnim izvršiteljima i budućim javni beležnicima.