Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sanino: Srbija da odredi prioritete u reformama
|
|
|
Objavljeno : 09.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Zamenik generalnog direktora Direktorata za proširenje Evropske komisije Stefano Sanino (Sannino) rekao je 8. februara u Beogradu da je za srpsku vladu najvažnije da utvrdi prioritete u usklađivanju sa evropskim standardima "u smislu političke saradnje i konkretnih reformi" koje je potrebno preduzeti kako bi dobila pozitivno mišljenja Evropske komisije koje se očekuje u oktobru. Sanino je boravio 8. februara u prvoj radnoj poseti Beogradu od imenovanja na tu funkciju 2010. godine. Njegova poseta je usledila u periodu između uručenja odgovora Srbije na Upitnik Evropske komisije i prvih misija Evropske komisije koje treba da provere stanje prikazano u odgovorima i da ih dopune.
Sanino je u razgovoru s novinarima najavio da će za nekoliko nedelja u Srbiju doputovati prvi posmatrački tim Unije koji treba srpskim vlastima da pomogne u otklanjanju eventualnih nedostataka iz odgovora u Upitniku.
On je podvukao da je njegova poseta Beogradu usledila samo nedelju dana pošto je Srbija predala odgovore na Upitnik Evropske komisije u Briselu, navodeći da EU "ceni način i ozbiljnost na koji je srpska vlada radila na Upitniku".
Reč je o redovnoj radnoj poseti tokom koje se Sanino sastao sa predstavnicima više ministarstava, uključujući ministarstva za Kosovo i Metohiju, pravde i državne uprave i lokalne samouprave, i zaštitnikom građana, rečeno je 9. februara EurAktivu u Delegaciji EU u Srbiji.
Sanino je, takođe, rekao novinarima i da je za EU važno da Beograd i Priština što pre počnu dijalog, ali nije želeo da se izjasni da li je proces evrointegracije Srbije vezan za rešavanje kosovskog pitanja. Podsetio je da nije na Komisiji da komentariše pitanje statusa Kosova i da o tom pitanju postoje različite pozicije i u samoj EU.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović je izrazio, u razgovoru sa Saninom, očekivanje da će EU zadržati statusnu neutralnost. U saopštenju Ministarstva za Kosovo i Metohiju navodi se da je Bogdanović upoznao Sanina sa pozicijama Srbije po pitanju rešavanja problema Kosova i Metohije, kao i o aktuelnom stanju u samoj pokrajini.
Background Srbija je 31. januara 2011. predala Evropskoj komisiji odgovore na Upitnik na osnovu kojih će Komisija pripremiti mišljenje o spremnosti Srbije da postane kandidat za članstvo u EU. Mišljenje Evropske komisije se očekuje u oktobru. Evropska komisija će u decembru od Saveta ministra EU zatražiti da odluci o srpskom zahtevu za status kandidata i pokretanju pregovora o članstvu.
Srbija je zahtev za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU podnela 22. decembra 2009. godine, a Savet ministara EU je 25. oktobra 2010. godine zatrazio od Evropske komisije da izradi mišljenje o kandidaturi Srbije. U tom cilju, evropski komesar za proširenje Štefan File (Stefan Fule) uručio je 24. novembra 2010. Upitnik premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću.
Nakon usvajanja rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 9. septembra, koju je podnela Srbija uz podršku Evropske unije, Brisel se snažno zalaže za pokretanje dijaloga Beograda i Prištine koje je zbog izbora na Kosovu u decembru pomereno za početak 2011. Rezolucija o Kosovu koja je usvojena 9. septembra trebalo bi da posluži kao osnov za pokretanje dijaloga Beograda i Prištine. Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj uniji i poboljša živote ljudi.
Nakon posete Beogradu, Sanino će 9. februara boraviti u Podgorici.
Kantrimen: Usaglašavanje koraka EU i SAD u jugoistočnoj Evropi
U Briselu je 8. februara boravio zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Tomas Kantrimen (Thomas Countryman) koji je izjavio, takođe, da očekuje skori početak dijaloga Srbije i Kosova pošto se formira vlada u Prištini. On je u razgovoru s novinarima u Briselu rekao i da se "vlada Srbije ozbiljno trudi da uhapsi (optuženika Haškog suda Ratka) Mladića". Dodao je i da je "teško predvideti kakav će uspeh u tome imati".
Funkcioner Stejt departmenta je 8. februara posetio Brisel da bi sa zvaničnicima Evropske unije razgovarao o razvoju i prilikama u jugoistočnoj Evropi. On je razmenio mišljenje s funkcionerima u kabinetu visoke predstavnice za međunarodnu politiku i bezbednost EU Ketrin Ešton (Catherin Ashton), nekim poslanicima Evropskog parlamenta, kao i zvaničnicima u Evropskoj komisiji.
Kantrimen će 9. februara posetiti Kosovo, a zatim i Albaniju i Makedoniju.
On je u razgovoru s novinarima naglasio da je u ovom času važnije nego ikad usaglašavanje politike i poteza SAD i Evropske unije oko razvoja u Jugoistočnoj Evropi.
SAD su, po njegovim rečima, "jasno rekle da se demokratizacija svih zemalja tog područja može postići kroz ugrađivanje u Evropsku uniju".
EU je, istakao je Kantrimen, "imala snažnu privlačnu moć za društveni i ekonomski napredak u srednjoj i istočnoj Europi i verujemo da to isto vredi i za jugoistočnu Evropu".
On je upozorio na to da za sve zemlje Zapadnog Balkana naveći izazov predstavlja vladavina zakona.
"Najteži i najznačajniji korak za većinu zemalja koje idu ka EU, vezan je za vladavinu prava, uspostavljanje nezavisnog pravosudnog ustrojstva u koje se ima poverenje, isto kao i javnog tužilaštva, a koji moraju biti depolitizovani i izvan upliva političkih stranaka", dodao je Kantrimen.
Američki funkcioner je osudio uzajamne optužbe vlasti i opozicije u Albaniji za sukobe i žrtve u demonstracijama 21. januara, naglasivši da je to "političko pozorište koje Albaniji nije potrebno".
Takođe je naglasio protivljenje Vašingtona bojkotu parlamenata koji opozocije sprovode u Albaniji i Makedoniji, upozorivši da to može imati samo loše posledice.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|