Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropskoj komisiji predstavljen predlog za akcize
|
|
|
Objavljeno : 22.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je 22. marta u Briselu da je Evropskoj komisiji uručio predlog rešenja za pitanje dvostruktih akciza na gorivo koji predviđa vraćanje na sistem u kome se ne pravi razlika između domaćih i stranih proizvođača.
"U ime srpske vlade uručio sam Evropskoj komisiji i rešenje za pitanje akciza na naftne derivate, koji suštinski stvari vraća na prošlogodišnji sistem, gde se ne pravi razlika između domaćih i inostranih proizvođača", rekao je Đelić koji je 22. marta učestvovato na sastanku Odbora za sprovođenje Prelaznog trgovinskog sporazuma Srbije i EU.
"Evropska komisija je to primila na znanje i u idućim nedeljama će se oko toga i oglasiti", kazao je potpredsednik srpske vlade i dodao da očekuje da će se time rešiti i to pitanje u trgovinskim odnosima Srbije i EU.
Prema njegovim rečima, postignut je i dogovor da se u septembru razmotri povećanje kvote EU za uvoz šećera iz Srbije i nekih drugih srpskih poljoprivrednih proizvoda na tržište EU.
Na sastanku Odbora za primenu Prelaznog trgovinskog sporazuma Srbije i EU ustanovljeno da se taj sporazum sprovodi uspešno u proteklih 12 meseci, rekao je Đelić.
Background Tokom izmena poreskih zakona, izglasavanjem amandmana koje je predložila Socijalistička partija Srbije akciza na gorivo iz uvoza povećana je više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije, a izmene su stupile na snagu 1. januara 2011. Evropska komisija je iznela stav da je time prekršen trgovinski sporazum Srbije i EU.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum Srbije i EU potpisani su 29. aprila 2008. godine u Briselu. Od 1. februara 2010. Srbija primenjuje Prelazni trgovinski sporazum kojim je predviđeno da se u periodu od šest godina postepeno uspostavi slobodna trgovina industrijskim i poljoprivrednim proizvodima.
Prema izveštaju koji je Vlada Srbije usvojila 17. marta, od 23 preporuke iz Akcionog plаna, čiji je rok zа reаlizаciju 31. mаrt 2011, u potpunosti je reаlizovаno šest, delimično je ispunjeno 11 preporukа i nije ispunjeno šest preporukа, uključujući zаkon o finаnisirаnju političkih аktivnosti i zаkon o izmenаmа Zаkonа o prebivаlištu i borаvištu. Od preporuka koje treba da se ispune do juna 2011. delimično je ili u potpunosti ispunjeno 27 preporuka.
Zamoljen da se osvrne na neke napise u srpskim medijima da je EU nezadovoljna tokom evropskih reformi u Srbiji, Đelić je odgovorio se može očekivati "tokom idućih nedelja puno špekulacija o tome".
On je naveo da je uz razgovore o Prelaznom trgovinskom sporazumu s Evropskom komisijom srpska delegacija 22. marta uručila tromesečni izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU tokom 2011. godine.
"Evropska komisija je videla da je preko 70% tog plana ili u potpunosti ili delimično ispunjeno. Time možemo biti zadovoljni, ali ne smemo da se zavaravamo, jer ono najteže je pred nama. Moramo da usvojimo veoma kompleksne zakone, poput zakona o finansiranju političkih partija, zakona o restituciji i javnoj svojini, da ojačamo rad nezavisnih institucija", kazao je Đelić.
Đelić je naglasio da je zbog toga "najteže pred nama".
Kao dobar primer saradnje sa EU Đelić je naveo usaglašavanje postupka oko odluke srpske vlade da privremeno zabrani izvoz pšenice, što je "rešeno u diskusiji i konsultacijama sa EU".
"To pokazuje način na koji u budućnosti treba da vodimo svoje odnose", rekao je Đelić preciziravši da je prvo on "diskretno" od Evropske komisije zatražio mišljenje.
Evropska komisija je isto tako "u poverenju" uzvratila, pa je očuvana stabilnost na tržištu, isto kao i dobri odnosi sa partnerima iz EU i CEFTA, dodao je potpredsednik srpske vlade.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|