Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ubrzanje privrednog rasta bez smanjenja nezaposlenosti
|
|
|
Objavljeno : 12.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija će ove godine zabeležiti privredni rast od 3%, a naredne godine od 5%, procenio je Međunarodni monetarni fond u novom izveštaju o svetskoj privredi. To je značajan porast u odnosu na 2010. godinu, kada je iznosio 1,8%, ali se neće pozitivno odraziti na stopu nezaposlenosti koja će i dalje biti u blagom porastu.
Naime, prema proceni MMF-a, nezaposlenost u Srbiji prošle godine iznosila je 19,4%, a ove i sledeće godine biće u porastu za po 0,2 procentna poena, tako da će 2012. dostići 19,8%.
Srbija, prema izveštaju, nije jedina koja ima taj problem - u svetu, kako se navodi, oko 205 miliona ljudi traži posao, što je prema podacima Međunarodne organizacije rada, oko 30 miliona više nego 2007. godine. U nekim zemljama u razvoju i sa jakim privrednim rastom stopa nezaposlenosti nije visoka, ali problem predstavlja velika nezaposlenost među mladima.
Građane Srbije, prema prognozi Fonda, čeka još jedno neprijatno iznenađenje u 2011 - rast inflacije na 9,9% sa prošlogodišnjih 6,2%. Porast cena će se usporiti u 2012. godini i iznositi 4,1%. Srbija će u 2011. imati najvišu inflaciju u centralnoj i istočnoj Evropi, pokazuju procene MMF-a.
Ovogodišnji deficit tekućeg plaćanja Srbije MMF prognozira na 7,4 % BDP, što je malo više nego 2010. kada je iznosio 7,1%. U 2012. očekuje se smanjenje na 6,6%.
Ovogodišnji globalni ekonomski rast MMF prognozira na 4,4% a rast u idućoj godini na 4,5%. U aprilskom izveštaju o stanju svetske ekonomije MMF je ocenio da ekonomski oporavak jača, ali da je pred novim opasnostima u vidu visokih cena nafte, budžetskih deficita i inflacije.
Srbija sa MMF-om ima aranžman koji ističe sredinom aprila, a Srbija će, po svoj prilici, uskoro ponovo sklopiti aranžman sa MMF-om. Kako je najavio guverner Narodne banke Srbije, taj aranžman, za razliku od tekućeg, neće podrazumevati povlačenje novca osim u slučaju neočekivanih potresa na tržištu. Reč je o takozvanom aranžmanu iz predostrožnosti.
Povlačenje dela sedme tranše u visini od 51,6 miliona evra predviđeno je za 12. april. Iskorišćena sredstva time dostižu 1,5 milijardi evra, što je oko polovine sredstava koja su odobrena Srbiji. Ugovoreni aranžman vredan je oko 2,9 milijardi evra.
Odbor direktora MMF-a ocenio je prilikom razmatranja aranžmana 8. aprila da je uspešna realizacija ekonomskog programa, podržanog stend-baj aranžmanom, pomogla da tokom globalne finansijske krize budu ublaženi i otklonjeni nepovoljni efekti na Srbiju.
Procenjeno je da su izgledi za privredni rast povoljni, a za obezbeđenje stabilnog rasta preporučen je nastavak reformi koje se odnose na javni sektor i preduzeća, penzionu reformu i unapređenje poslovnog okruženja. MMF je takođe ukazao da će u fiskalnoj oblasti biti potrebni održavanje discipline u oblasti javnih finansija i dosledna primena regulative o fiskalnoj odgovornosti.
U uslovima rasta inflacije prouzrokovanog rastom cena hrane i prenosnim efektom deprecijacije dinara, pooštravanje monetarne politike ocenjeno je na sastanku direktora MMF-a kao odgovarajuće za suzbijanje inflatornih očekivanja. U vezi sa bankarskim sektorom MMF je konstatovao da je i dalje likvidan i dobro kapitalizovan.
Relativno visoka inflacija u Srbiji bila je jedna od tema na skupu o zaštiti konkurencije. Premijer Srbije Mirko Cvetković kazao je na tom skupu da su u pripremi mere za suzbijanje poskupljenja hrane. Cvetković je naveo da je cena osnovne vrste hleba već pod kontrolom, kao i da postoji dogovor države i šećerana o ceni šećera, koja će ostati nepromenjena do nove proizvodne kampanje.
"Ostalo još nekoliko osnovnih namirnica čija cena ne bi trebalo da se poveća", kazao je Cvetković, ali nije precizirao o kojim namirnicama se radi.
Ministar poljoprivrede i trgovine Srbije Dušan Petrović izjavio je da će najavljene mere omogućiti da cena hrane ne predstavlja ključni generator inflacije. Set mera će, kako je kazao, biti spreman vrlo brzo, navodeći da su u pitanju dani, ali nije želeo da precizira datum.
Premijer je kazao da je Vlada Srbije, da bi obezbedila dugoročan i stabilan privredni rast i demokratiju, opredeljena i za borbu protiv monopola i podršku konkurenciji. On je kazao da će vlada pomoći Agenciji za zaštitu konkurencije, ne zadirući pritom u njene nadležnosti i ne ugrožavajući njenu nezavisnost.
Cvetković je kazao da su za zaštitu konkurencije najbitniji sprovođenje propisa, dobre institucije i sudstvo, i opštedruštvena podrška radu Komisije uz jačanje shvatanja građana i privrede o važnosti zaštite konkurencije.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|