Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rasprava o budućnosti interneta u Evropi
|
|
|
Objavljeno : 30.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Internet je u današnje vreme značajan ne samo sa stanovišta telekomunikacionog sektora, već i za razvoj celokupne privrede i društva, ukazali su učesnici evropske konferencije o regulisanju interneta EuroDig, koja se 30. i 31. maja održava u Beogradu. Kao ključne izazove za predstojeći period oni su istakli zadržavanje istog uslova za protok informacija za sve koji ih plasiraju, kao i pronalaženje načina da se sačuva sloboda izražavanja u okviru borbe protiv zloupotreba. Predstavnici Srbije ukazali su na potrebu razvoja širokopojasne mreže i usluga.
Đakomo Mazone (Giacomo Mazzone) iz evropske telekomunikacione unije (EBU) kazao je da se Evropa može suočiti sa problemom infrastrukture, koji će dovesti do toga da se postavi pitanje uvođenja prioriteta u internet saobraćaju, što znači da bi korisnici lakše pristupali tim prioritetnim sadržajima. To je veoma osetljiva tema, budući da se postavlja pitanje ko će utvrđivati koji sadržaji će dobiti povlašćeni položaj, a na to bi sigurno uticala finansijska moć. U SAD je načelo neutralnosti interneta već dovedeno u pitanje, ukazao je Mazone.
Direktor za uspostavljanje standarda u Savetu Evrope Jan Klejsen (Kleijssen) ukazao je na potrebu da se osnaže prava korisnika. Internet je sve značajniji i sve više stvari se obavlja preko njega, ali kome se obratiti kada nešto ne funkcioniše, zapitao je on.
Učesnici su ocenili da je potrebno da u međunarodnom regulisanju interneta učestvuju svi, a ne samo bogate zemlje i velika preduzeća. U tom kontekstu pomenut je sastanak značajnih kompanija koji je održan u Parizu, pre samita Grupe 8 najrazvijenijih zemalja na kojem se prvi put raspravljalo o internetu. Učesnici su kao negativnu istakli izjavu francuskog predsednika Nikole Sarkozija o potrebi za "civilizovanim" internetom. Na to je odgovorio Andrea Gloriozo (Glorioso) iz Evropske komisije, rekavši da u saopštenju nakon sastanka G8 nema ni pomena o civilizovanju interneta i da su zaključci sa samita u skladu sa očuvanjem otvorenosti interneta.
Gloriozo je na konferenciji kao problem za regulisanje interneta u Evropi izneo nedostatak ljudi koji su dovoljno zainteresovani za tu oblast, imaju dovoljno znanja i shvataju konkretan uticaj na svakodnevni život. Potrebno je, kako je naveo, diskusije poput EuroDiga, koji se održava već tri godine, pretočiti u konkretne prioritete i planove.
Zamenica generalnog sekretara Saveta Evrope Moud de Bur-Bukikio (Maud de Boer-Buquicchio) rekla je da je potrebno obezbediti slobodu na internetu, ali da je neophodno i da osetljivi korisnici budu zaštićeni, a sve zloupotrebe kažnjene. Govoreći o značaju interneta, ona je navela ulogu u promenama u Severnoj Africi, kao i ulogu interneta u ispunjavanju Milenijumskih ciljeva razvoja u olasti zapošljavanja, obrazovanja i blagostanja.
Međutim, kako je istakla, neophodno je obezbediti poštovanje ljudskih prava na internetu jer se time sprečava visokotehnološki kriminal, omogućava zaštita dece i zaštita privatnosti.
Kako je najavila, tokom ove godine Savet Evrope će usvojiti i strategiju o upravljanju internetom za period od 2012. do 2015. godine.
Srbiji potrebna ulaganja u širokopojasnu mrežu
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da je internet od suštinske važnosti za razvoj privrede i društva i istakao da su ulaganja u širokopojasne mreže i usluge značajne kao i ulaganja u osnovnu infrastrukturu. Premijer je ukazao da je razvoj novih servisa, poput e-uprave i e-bankinga kao i razvoj širokopojasnog interneta jako bitno za razvoj posebno, malih i srednjih preduzeća.
"Investicije u nove tehnologije znače ulaganje u budućnost", kazao je Cvetković.
Izvršni direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije Srbije Milan Janković kazao je da su u Srbiji doneti propisi u skladu sa evropskim. Na osnovu njih bi trebalo da se podstakne razvoj infrastrukture i usluga.
Zadatak vlade biće i da se omoguće usluge za građane u raznim oblastima, poput zdravstva, kulture i obrazovanja.
Janković je ukazao da u Srbiji tržište telekomunikacija u 2010. vredelo 1,5 milijardi evra, od čega je internet činio 9%, odnosno 130 miliona evra. U Srbiji ima 2,4 miliona korisnika, što znači da usluge koristi 32% stanovništva, a ima i 192 operatora.
Bivši minista državne administracije Slovenije Gregor Virant kazao je da je prilikom uspostavljanja elektronskih servisa potrebno voditi računa o tome da usluge budu potrebne i dobro pripremljene. Kako je naveo, pre nuđenja usluge građanima potrebno je da se one dobro osmisle da bi bile jednostavne za upotrebu i efikasne, jer se u suprotnom korisnici odbijaju od obavljanja posla preko interneta. Kako je naveo, vlasti ponekad žele da što pre daju uslugu da bi prikupile političke poene, što ima kontraefekat.
Ukazao je da se iz političkih razloga usluge nekada prvo nude građanima, iako su njima manje potrebne nego firmama, koje svakodnevno komuniciraju sa državnom upravom.
Izvor: EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|