Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ketrin Ešton: Priznavanje Kosova je političko pitanje
|
|
|
Objavljeno : 05.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherin Ashton) pozdravila je 4. jula prve dogovore koji su postignuti u dijalogu Beograda i Prištine i pozvala na njihovu primenu. Ona je izrazila nadu da će u okviru tog dijaloga uskoro biti postignuti dogovori i o drugim pitanjima. Eštonova je rekla i da će se na putu Srbije ka članstvu u EU "doći do razmatranja političkih pitanja" i da će države članice EU odlučiti "kada će i da li će" Srbija ući u članstvo Unije.
Ketrin Ešton je na konferenciji za novinare s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem pozdravila prve dogovore u dijalogu Beograd-Priština i naglasila da je "cilj dijaloga da obe strane približi EU, da pospeši saradnju i, što je najvažnije, poboljša život običnih ljudi". "To želimo da postignemo i očekujem da se ti dogovori primene, a takođe da dijalog uskoro dovede do novih rezultata na poljima telekomunikacija, katastarskih knjih knjiga, carinskih pečata i energije", rekla je ona.
Na pitanje novinara da li smatra da bi uspostavljanje "ugovornog odnosa" i priznavanje nezavisnosti Kosova i od pet članica EU koje to odbijaju "pomoglo da EU i SAD obave bolje svoj posao na Kosovu", Ešton je uzvratila da su "članice Unije te koje odlučuju o priznavanju, a EU odlučuje o onome što zovemo evropskom perspektivom". "A", objasnila je ona, "kad govorimo o evropskoj perspektivi za Kosovo, ja to činim u ime svih članica EU".
Zamoljena da objasni može li se put Srbije u članstvo EU usloviti priznavanjem nezavisnosti Kosova, Ketrin Ešton je naglasila da "ćemo tokom puta doći do političkih razmatranja i države EU će odlučiti o tome kad i kako će dotična zemlja moći da uđe u članstvo".
"A sve dotad se mora jako pažljivo odnositi prema političkim pitanjima", istakla je ona, naglasivši da je budućnost i Srbije i Kosova u EU i da se može ostvariti napredak za obe strane na tom putu.
Background Delegacije Beograda i Prištine su 2. jula postigle dogovor o razmeni kopija matičnih knjiga i slobodi kretanja i načelan dogovor o priznavanju univerzitetskih i školskih diploma. To su prva pitanja oko kojih su se dve strane saglasile od početka dijaloga 8. marta.Pored timova Beograda i Prištine, u dijalogu u ime EU učestvuje savetnik šefice evropske diplomatije Robert Kuper (Cooper). Cilj dijaloga je da se unapredi saradnja, ostvari napredak na putu ka EU i poboljšaju životi ljudi.
Kosovo nije priznalo pet članica EU - Slovačka, Rumunija, Kipar, Grčka i Španija.
Visoka predstavnica EU je naglasila da je "hapšenje Ratka Mladića bilo veoma važno za međunarodnu pravdu i budućnost Srbije, i najznačnije za porodice žrtava" i dodala da se na "dugom putu ka Uniji" moraju usvojiti mnogi zakoni.
Ešton: Nastaviti sprovođenje reformi na Kosovu
Ketrin Ešton je rekla i da je od Tačija zatražila da "s još većom energijom nastavi sprovođenje reforme u interesu ljudi na Kosovu i kako bi se Kosovo pridružilo EU".
Tači je izjavio da će vlasti u Prištini "u okviru evropske perspektive Kosova nastaviti borbu protiv korupcije i uspostaviti vladavinu zakona, zasnovanu na načelima EU" i nastojati da izdejstvuje ukidanje viza EU za građane Kosova i da Priština "uspostavi ugovorni odnos s EU".
Visoka predstavnica EU je rekla da je zadovoljna što vlasti u Prištini pripremaju "dobar paket zakona i da će to uskoro usvojiti parlament". "To treba da poboljša vladavinu zakona", navela je ona i "ohrabrila premijera Tačija da valjano omogući delovanje misije vladavine prava Euleks", jer ta misija "pomaže Kosovu u ključnim sektorima, poput policije, pravosuđa i carina, kao i u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije".
Naglasila je posvećenost EU evropskoj perspektivi Kosova i ocenila da su "najnoviji rezultati krajnje ohrabrujući".
Tači je rekao da vlada u Prištini sprovodi temeljite reforme i usvaja zakone za "uspostavljanje temelja za demokratsku i multietničku državu". On je naveo da Priština želi dobre odnose sa susedima, istakavši da su to "Albanija, Crna Gora, Makedonija, kao i Srbija".
Kosovski premijer je rekao da će posle dogovora timova Beograda i Prištine o slobodi kretanja, matičnim knjigama i diplomama sada nastojanja biti uložena da se to učini i kad je reč o "carinskim pečatima, telekomunikacijama i energiji". Tači je dodao da o tim pitanjima namerava da razgovara i sa ostalim zemljama u regionu "na temeljnu evropskih načela".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|