Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Milioni evra za podobne medije    

Objavljeno : 09.12.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji se u medije slivaju desetine, čak stotine miliona evra državnog novca. Taj novac, međutim, najvećim delom odlazi medijima u državnom vlasništvu, narušava konkurenciju na tržištu i dodeljuje se bez kriterijuma i kontrole, što omogućava i partijski i lični uticaj na sadržaj medija. Najava da će se od naredne godine primenjivati kontrola državne pomoći za javna preduzeća u skladu sa evropskim standardima samo donekle uliva optimizam medijima i novinarskim udruženjima. O mogućnostima i zamkama koje ta promena krije raspravljalo se na seminaru u Medija centru u Beogradu.

 

Šefica odeljenja za medije Misije Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS) Dragana Nikolić Solomon rekla je da Ministarstvo kulture za medije u Srbiji godišnje izdvaja pet miliona evra, vojvođanski sekretarijat za kulturu 3,5 miliona evra, a lokalne samouprave 16,5 miliona evra. Tome treba pridodati i podatke koje su izneli drugi učesnici - da se veliki iznosi daju medijima u državnom vlasništvu kao novac za javna preduzeća, što se ne smatra državnom pomoći, kao i da se procenjuje da država kontroliše blizu 80 miliona evra "marketinškog kolača" u medijima.

"Neophodno je uspostaviti efikasne mehanizme kontrole državne pomoći medijima koji bi sprečili da država narušava konkurenciju na tržištu, usmeravajući sredstva medijima prema kriterijumima koji nisu zasnovani na javnom interesu", rekla je Nikolić Solomon.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović izneo je procene da od 175 miliona evra, koliko su godišnji budžeti medija za marketing, 40% direktno ili indirektno kontroliše država. Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o medijima ukazao da postoji čak i lični uticaj ministara na sadržaj u medijima, naglasio je Obradović.

On je ukazao da Srbija od 2012. na osnovu prelaznog trgovinskog sporazuma, mora da se uskladi sa propisima EU u domenu državne pomoći, ali je izrazio izvesnu rezervu da će biti postignuti očekivani efekti tog usaglašavanja. "Nema razloga da sumnjam da će striktno poštovanje Zakona o kontrola državnoj pomoći značajno promeniti dosadasnju praksu", rekao je Obradović i dodao da je za promene u toj obalsti potrebna "volja vlasti".

Potpredsednik NUNS-a Dragan Janjić ocenio je da bi budžetsko izdvajanje za medije bez jasnih pravila moralo da bude ukinuto, jer narušava konkurenciju, a državi daje alat da promoviše odabrane medije a da druge guši. Kako je naveo, "lavovski deo novca" namenjenog pomoći medijima odlazi državnim medijima.

 

"Ne znam kakav je interes da pored još dve agencije na tržištu, treća vuče lavovski deo novca", rekao je Janjić i ukazao na slične primere u segmentu televizija na lokalnom nivou. On je izrazio sumnju da će i u narednom budžetu biti izdvajan novac za medije u državnom vlasništvu i da to neće kontrolisati Komisija za kontrolu državne pomoći, jer nije tretirano kao državna pomoć. Dodela novca javnim preduzećima nije problem samo u medijima već u celom društvu, ocenio je Janjić i naveo primer da su veće plate u firmama-gubitašima koje su u državnim rukama nego u privatnom sektoru.

Janjić je takođe rekao da mu nije jasno zašto su vlade nakon pada režima Slobodana Miloševića samo pogoršavale situaciju u ovom sektoru.

Mediji se plaše da će biti prevareni

Najveći deo skupa koji je organizovala misija OEBS-a u saradnji sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije (NUNS) bio je posvećen propisima koji stupaju na snagu sledeće godine. Naime, Srbija prema Prelaznom trgovinskom sporazumu mora da naredne godine počne da primenjuje pravila o dodeli državne pomoći za javna preduzeća i delatnosti od javnog interesa.

 

Henrik Selin iz Stalnog predstavništva Švedske pri EU preporučio je srpskim vlastima da što pre krenu u prilagođavanje evropskim standardima. Naime, kako je rekao, u Briselu se očekuje potpuno jasno i logično obrazloženje javnog interesa zbog kojeg se pomoć dodeljuje, a kriterijumi su jako strogi.

Predstavnica Ministarstva finansija Srbije Andrijana Ćurčić iznela je podatak da se Evropskoj komisiji ne mora prijavljivati pomoć za delatnosti od opšteg interesa u vrednosti do 30 miliona evra. To je, uprkos insistiranju Ćurčićeve da je reč o propisima na nivou EU i da se taj prag može sniziti, izazvalo veliku raspravu na skupu.

Direktorka Novinske agencije Beta Ljubica Marković rekla je da je ta brojka "duboko problematična" jer je reč o izuzetno visokoj granici koja u velikoj meri premašuje godišnje budžete za medije. Slične ocene izneli su i predstavnici NUNS-a.

Selin je rekao da deli zabrinutost medija i da bi bilo smešno da u zemlji poput Srbije taj iznos bude toliko visok. On je takođe istakao da se taj prag za oblast medija može znatno sniziti. On je naveo i primer Švedske koja je morala da Evropskoj komisiji prijavi pomoć od 60 miliona evra za više od 100 medija, a Evropska komisija je naložila da se menjaju određeni delovi te šeme za pomoć medijima.

 

Predsednica Komisije za kontrolu držzavne pomoći Inga Šuput - Djurić kazala je da je za dodelu te pomoći bez kontrole Evropske komisije potrebno ispunjavanje rigoroznih uslova. Prema njenim rečima, to je propisano radnom verzijom izmene uredbe o dodeli pomoći javnim preduzećima. Ona, međutim, nije iznela detalje te uredbe zato što ona još nije usvojena, što je deo učesnika seminara dočekao sa negodovanjem.

Šuput Djurić je istakla i da je Komisija za kontrolu dodele državne pomoći izdala upozorenje državnim organima da u izradi budžeta moraju da se usaglase sa propisima državne pomoći. U prethodnim godinama je, kako je istakla, bilo neusaglašenosti.

Ona je istakla da je za dobru kontrolu pomoći medijima potrebno prethodno jasno utvrditi položaj javnih preduzeća, definisati javni interes i regulisati privatizaciju.

Na skupu je rečeno takođe da je obaveza državnih organa koji dodeljuju pomoć da je prijavljuju Komisiji za kontrolu državne pomoći. Ta praksa počela je u martu 2010. od kada se primenjuje zakon o kontroli državne pomoći i od kada je, kako je rečeno na skupu, Komisija donela 170 odluka, što pokazuje da raste svest o potrebi da se državna pomoć prijavi.

Međutim, ukoliko se pomoć ne prijavi Komisija može da sprovede naknadnu kontrolu na osnovu nečijeg dopisa ili sopstvene informacije. Ako se tada utvrdi da je pomoć dodeljena bez osnova vraća se uz zateznu kamatu.

Zakoni i praksa: dva sveta

Predstavnici medija na skupu pokušali su da ukažu da ovi problemi nisu teorijski, već da ugrožavaju opstanak dela medija.

Primer je dala Maja Pavlović iz Kanala 9 iz Novog Sada.

Ona je ukazala da novosadski javni TV Apolo ne plaća dozvolu od 25.000 evra godišnje, dobija milion evra iz gradskog budžeta za poslovanje i povezane troškove, učestvuje na projektima, a istovremeno se finansira i od reklama. Milion evra koliko dobije je dva do tri puta više od prihoda konkurentskih medija.

Pored toga, legalne privatne medije ugrožavaju i nelegalni emiteri koji se emituju preko kablovskih opetatera, a čiji programi sadrže i isplative ali nedozvoljene sadržaje, poput proroka.

 

Kada se Kanal 9 žalio na loše trošenje budžetskog novca, nije dobio odgovor jer se sve institucije proglašavaju nenadležnim, pa je krenuo i u sudske postupke. Kako je navela Pavlović, u takvim okolnostima propadanje medija je neumitno.

 

Autor: S.V.

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA