Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Barać: Đilas i Šaper kontrolišu medije
|
|
|
Objavljeno : 15.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Mediji u Srbiji su "zarobljeni" a vlast je kontrolu nad medijima uspostavila preko Srđana Šapera i Dragana Đilasa, najbližih saradnika predsednika Srbije Borisa Tadića, izjavila je danas predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać. Na regionalnoj konferenciji "Partnerstvom protiv korupcije" ona je rekla da najmanje 25% novca za reklame dolazi iz budžeta.
"Nekako se u Srbiji podudarilo da su najmoćniji u medijskoj sferi i najbliži državnom vrhu, pa su dva vrlo bliska čoveka predsedniku Srbije, Šaper i Đilas, preko tih svojih medijskih firmi uspostavili kontrolu medijskog prostora", rekla je Verica Barać.
Verica Barać je navela da najmanje jedna četvrtina novca za reklame medijima dolazi iz budžeta Srbije i dodala da Đilas, gradonačelnik Beograda i potpredsednik Demokratske stranke, ima dve firme za medije preko kojih idu kanali za novac i kupovinu reklama i druge uticaje na medije.
"Kada smo probali o tome da razgovaramo, završilo se ignorisanjem, kao 'kakve to veze ima'. Nema kod nas ništa veze", rekla je Verica Barać. Dodala je da sa tako kontrolisanim i zarobljenim medijima nema ni govora o efikasnoj borbi protiv korupcije, jer mediji javljaju "ono što vlast hoće i na način kako vlast hoće", pa se ništa ne zna o poblemima, a kamoli o tome kako bi se oni rešavali.
Predsednica Saveta rekla je da nezavisne institucije ne funkcionišu ili su pod kontrolom vlasti, osim poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitnika građana, kao i da nema nikakve kontrole trošenja budžetskog novca, pa je zato moguće da i više novca iz budžeta odlazi medijima.
Vlast sa tako uspešnom kontrolom medija ne ostavlja nikakvu mogućnost za osnovne demokratske procedure, naglasila je Barać i podsetila da je 840 sudija ostalo bez posla u jednom danu bez prava na pravni lek i bez obrazloženja zašto su ostali bez posla i da je to bilo malo prisutno u javnosti premda je to najveći problem u poslednjih 10 godina, rekla je Verica Barać.
Verica Barać je navela da su uzroci zatvorenosti medija netransparentno vlasništvo, ekonomski uticaj države i to što Radiotelevizija Srbije nije javni servis nego servis stranaka i vladajućih elita. "RTS je javni servis, finansira se iz pretplate i mislim da dobija novac iz budžeta. Kada smo mi tražili dokumetaciju, direktor RTS-a (Aleksandar Tijanić) je plaćao kaznu po zahtevu poverenika za informacije od javnog značaja i nije ništa dostavio. RTS ne pravi nikakve finansijske izveštaje niti te finansijske izveštaje neko kontroliše", rekla je Verica Barać.
Verica Barać je rekla i da bi trebalo otvoriti pitanje položaja novinara u medijima i navela da nijedan strani medij u Srbiji ne dozvoljava sindikat i navela primer jednog lista, čiji naziv nije navela, u kojem je 20 novinara dobilo otkaz a niko se nije usudio da napiše prigovor svom udruženju i da ga potpiše svojim imenom.
Predsednica Saveta kritikovala je i nedostatak kontrole finansiranja političkih stranaka i i njihovih kampanja. "Nadali smo se da će početi kontrola finansiranja stranaka i političkih kampanja, ali smo čuli od direktorke Agencije (za borbu protiv korupcije Zorane Marković) da se to neće raditi jer su se oni jako zaprepastili da u tome nemamo uspostavljenu praksu, pa će nam trebati godinu, dve dana da uspostavimo praksu", rekla je Verica Barać.
Govor Verice Barać na skupu pozdravljen je aplauzom prisutnih predstavnika nevladinih organizacija iz Srbije i regiona, kao i predstavnika UN i međunarodnih orgranizacija, koji su učestvovali na današnjoj konferenciji.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|