Budžetski korisnici i javna preduzeća su i u 2011. godini kršili propise u sprovođenju javnih nabavki, o čemu su obaveštene Budžetska inspekcija i Državna revizorska institucija (DRI), izjavio je 6. januara direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović. On je ukazao na veliki broj nepravilnosti u postupcima u kojima se zbog hitnosti ne sprovodi ceo postupak. Prema ranijoj proceni Transparentnosti Srbije, svake godine se zbog korupcije u javnim nabavkama izgubi 750 miliona evra.
"DRI je utvrdila da je u 2010. godini najviše nepravilnosti u trošenju novca i budžeta bilo u sprovođenju javnih nabavki, a očekujem da će to pokazati i izveštaj državnih revizora za 2011. godinu", rekao je Jovanović agenciji Beta.
On je istakao da je na osnovu izveštaja Uprave za javne nabavke za 2010. godinu o velikom broju nepravilnosti u postupcima javnih nabavki po hitnosti Puteva Srbije to preduzeće DRI uvrstila u godišnji plan revizije za 2011. godinu. "Uprava je za 2010. godinu uočila nepravilnosti kod čak 16 ugovora po 'hitnosti' Puteva Srbije, ukupne vrednosti 1,6 milijardi dinara, a u prvoj polovini 2011. otkriven je jedan postupak vredan 618 milona dinara", rekao je Jovanović.
DRI je revizijom finansijskih izveštaja za 2010. godinu budžetskih korisnika, javnih preduzeća i lokalnih samouprava utvrdili da su nepropisno sprovedene javne nabavke ukupne vrednosti 85,9 milijardi dinara, od čega su bez zakonskog osnova po hitnosti sprovedene nabavke u iznosu od 61,1 milijarde dinara.
"Izveštaj državnih revizora pokazuje koliko je važno da stručno, kompetentno i samostalno telo ukazuje DRI na nepravilnosti i time toj instituciji pomaže u otkrivanju nepravilnosti u ovoj širokoj oblasti sa 12.000 naručilaca", rekao je Jovanović i dodao da Uprava za javne nabavke dobro sarađuje sa DRI.
Prema podacima Uprave za javne nabavke za prvu polovinu prošle godine, Putevi Srbije su javnu nabavku izrade dokumentacije za deonicu obilaznicu oko Beograda od Dobanovačke petlje do Bubanj potoka, vrednu 618 miliona dinara, bez zakonskog osnova sproveli po hitnom postupku.
Background
Izmenama Zakona o javnim nabavkama, koje je krajem 2011. godine usvojila Vlada Srbije, predviđeno je i da Uprava za javne nabavke bude u sastavu Ministarstva finansija. U toku pripreme izmena sistema javnih nabavki iz EU su srpskim vlastima poručili da kapacitete, znanje i stručnost Uprave, koja je zadužena za kontrolu javnih nabavki, ne treba izgubiti.
Procenjuje se da se u Srbiji na javnim nabavkama troši između tri i četiri milijarde evra i da bi se čak milijarda mogla uštedeti ako bi se sprečila korupcija.
Uprava je navela i da je Javno preduzeće Gradsko stambeno iz Beograda nabavku opštih građevinskih radova na održavanju zgrada, vrednu 350 miliona dinara, realizovalo nepravilno jer je postupak po hitnosti realizovan za celu godinu. Kako se ističe, Gradsko stambeno je hitnu nabavku trebalo da obavi samo za određeni period do transparentnijeg postupka, pošto je vrednost nabavke velika.
Javno preduzeće PTT Srbije, ističe Uprava, realizovala je javnu nabavku usluga obezbeđenja i protivpožarne zaštite od oko 146 miliona dinara, pozivajući samo jednog ponuđača. Time je PTT povredio načelo jednakosti ponuđača i obezbeđivanja konkurencije među ponuđačima, što su osnovna načela javnih nabavki.
PTT Srbije je u 2011, navodi Uprava, uz nepravilnosti sproveo i nabavku usluga osiguranja zaposlenih od nesrećnog slučaja, vrednu 6,8 miliona dinara, pošto je pregovarački postupak sproveo po hitnom postupku, bez zakonskog osnova.
Nepravilnu nabavku zbog pregovaračkog postupka po hitnosti, bez zakonskog osnova obavili su i Rudarski basen "Kolubara" prilikom kupovine hodnih strojeva za mašine, vrednih 74,4 miliona dinara i Ministarstvo poljoprivrede i trgovine, u nabavci hardverske opreme za Upravu za veterinu, vredne 18 miliona dinara.
U izveštaju Uprave za javne nabavke o javnim nabavkama sprovedenim u prvoj polovini 2011. godine navedeno je da je Javno komunalno preduzeće Gradska toplana iz Kruševca nepravilno realizovalo javnu nabavku kredita od 1,3 miliona evra, pošto je izabralo neispravnu ponudu kao najpovoljniju i neosnovano primenilo pregovarački postupak po hitnosti.
Opština Bačka Palanka sprovela je postupke javnih nabavki za rekonsturukciju komplaksa Bagremar i obnovi sportskih terena Tikvera, vredne 14 i 6,7 miliona dinara, bez zakonskih uslova za pokretanje postupka, jer opština nije imala obezbeđen novac.
Uprava, prema rečima Jovanovića, nema informacije šta Budžetska inspekcija preduzima na osnovu izveštaja koji su joj dostavljeni o nepravilnostima u javnim nabavkama. Budžetska inspekcija je deo Ministarstva finansija, čime se, na šta je ranije ukazivao predsednik Saveta DRI Radoslav Sretenović, dovodi u pitanje nezavisnost i nepristrasnost u kontroli javnih nabavki.
Izmenama Zakona o javnim nabavkama, koje je krajem 2011. godine usvojila Vlada Srbije, predviđeno je i da Uprava za javne nabavke bude u sastavu Ministarstva finansija.
Sretenović smatra da je od broja institucija koje se bave kontrolom javnih nabavki važnije pooštravanje kaznenih odredbi, odnosno povećanje iznosa prekršajnih kazni, kao i da bude predviđena krivična odgovornost za nezakonitosti u toj oblasti i produžen rok zastarelosti na tri godine.