Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U Nemačkoj skočio broj zahteva za azil iz Srbije
|
|
|
Objavljeno : 22.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Među 4.825 stranaca koji su u novembru u Nemačkoj zatražili politički azil bilo je najviše građana Srbije bez Kosova - 904, što predstavlja drastičan porast u odnosu na prethodne mesece. Berlin je u više navrata tražio od Beograda da spreči zloupotrebu bezviznog režima, ali za sada nema postojanog smanjenja broja građana koji neosnovano traže azil. Nemačka, vodeća evropska privreda, istovremeno se suočava i sa porastom broja doseljenika iz evropskih zemalja pogođenih krizom. Broj Grka koji su došli u Nemačku povećao se za 84%, a Španaca za 49%.
Broj građana Srbije koji su podneli zahtev za azil u Nemačkoj drastično se povećao u novembru, s obzirom da je u septembru 286 i u oktobru 620 ljudi iz Srbije u toj zemlji podnelo zahtev za azil. Kako se navodi u saopštenju Ministarstvo unutrašnjih poslova u Berlinu u novembru je po broju novih azilanata Srbija došla na prvo mesto liste, ispred Avganistana (624) i Iraka (507), kao i Pakistana, Irana i Sirije.
Na devetom i desetom mestu liste zemalja iz kojih je u novembru došlo najviše azilanata bili su građani Makedonije (186 zahteva) i sa Kosova (133).
U periodu od januara do novembra ove godine 3.727 građana Srbije zatražilo je azil u Nemačkoj. Prema ranijim navodima Saveznog ureda za migraciju i izbeglice, u preko 95% slučajeva podnosioci zahteva za azil iz Srbije bili su pripadnici romske etničke grupe. Više azilanata nego iz Srbije je u prvih 11 meseci ove godine došlo samo iz Avganistana (7.299) i Iraka (5.441).
Kada je reč o azilantima iz Srbije, kvota odobravanja azila je, kao i prošle godine, ravna nuli.
U Nemačkoj je 2010. godine 4.978 građana Srbije zatražilo politički azil. To je bilo za 756,8% više nego 2009. godine kada je 581 državljanin Srbije u Nemačkoj podneo zahtev za azil.
Od ukidanja viznog režima za građane Srbije broj građana koji traže azil u Nemačkoj nije postojano smanjen, a u zimskim mesecima se, kao i u drugim zapadnoevropskim zemljama, vidno poveća.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je početkom meseca u Berlinu sagovornicima iz nemačke vlade pružio uveravanja da će vlasti u Beogradu učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se sprečilo da problem lažnih azilanata ugrozi bezvizni režim putovanja državljana Srbije u zemlje EU. "Bilo bi katastrofalno ako bismo posle svega što smo učinili, ugrozili jednu od najvažnijih tekovina dosadašnje evropske integracije Srbije", rekao je Dačić tada u Berlinu.
Nemačke vlasti su u više navrata upozorile Beograd da rizikuje da izgubi krajem 2009. uvedenu povlasticu bezviznog režima putovanja ukoliko broj azilanata iz Srbije ne bude bio postojano smanjen.
Povećanje broja doseljenika iz drugih članica EU
U Nemačkoj se u prvoj polovini 2011. znatno povećao broj imigranata, pre svega iz evropskih zemalja pogođenih krizom, saopštio je nemački Savezni zavod za statistiku Destatis. U tu zemlju se u prvoj polovini ove godine doselilo oko 435.000 stranih državljana, što je 68.000 ili 19% više u odnosu na isti period 2010.
Istvoremeno, broj osoba koje su otišle iz Nemačke se u u manjoj meri smanjio - za 6.000 osoba, zbog čega je razlika između broja doseljenika i iseljnika naglo skočila sa 61.000 na 135.000 osoba, odnoso povećala se za 122%. Iz Nemačke je u prvoj polovini prošle godine otišlo nešto manje od 300.000 osoba.
Broj doseljenika iz zemalja EU se povećao za 29%. "Izdvaja se podatak o velikom povećanju imigracije iz pravca zemalja EU koje su najviše pogođene finansijskom krizom", saopštio je Destatis.
Broj doseljenika iz Grčke se povećao za 84% u prvoj polovini godine na 4.100 osoba, a iz Španije za 49% na 2.400 osoba. Stopa nezaposlenosti u Grčkoj iznosi 17,7% a očekuje se da će nastaviti da raste i tokom sledeće godine, dok u Španije svaki peti građanin nema posao.
Nemački statistički zavod ukazuje da se povećao i broja imigranata iz zemalja EU u centralnoj Evropi. Njihov broj se povećao za 30%, što bi moglo da se objasni ukidanjem preostalih ograničenja na tržištu rada u Nemačkoj za građane tih zemalja.
Nemačka ekonomija se do sada bolje nosila sa krizom u odnosu na ostale evropske zemlja, a stopa nezaposlenosti u toj zemlji iznosi 6,5%.
Izvor: Beta i AFP
Povezani sadržaj
|
|
|