Projekat podržali
Sponzori mreže
|
MMF zamrznuo aranžman sa Srbijom
|
|
|
Objavljeno : 09.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Međunarodni monetarni fond (MMF) zamrznuo je 9. februara kreditni aranžman sa Srbijom, a misija MMF-a će se vratiti na pregovore tek nakon parlamentarnih izbora. U pozadini odlaganja prve revizije aranžmana iz predostrožnosti vrednog 1,1 milijardu evra su daleko veće garancije za kredite javnim preduzećima i veće zaduživanje države od utvrđenog okvira sa ovom međunarodnom institucijom. Ovo nije prvi put da MMF suspenduje pregovore sa Vladom Srbije. U poslednjoj deceniji, po broju odlaganja revizija i nepoštovanja dogovorenih reformi ipak prednjači aranžman iz 2002. koji je umesto tri zbog brojnih odlaganja trajao pet godina.
Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije od 9. februara, predstavnici MMF-a naveli su da će prva revizija kreditnog aranžmana iz predostrožnost biti realizovana nakon usvajanja rebalansa budžeta Srbije za 2012. "Status aranžmana koji Srbija ima sa MMF ostaće nepromenjen", navodi se u saopštenju.
Misija MMF-a boravila je u Srbiji od 2. februara povodom ocene prve revizije stend-baj aranžmana iz predostrožnosti koja je dva puta odlagana jer je procena te institucije da su garancije predviđene budžetom za 2012. godinu veće od dogovorenih.
Na završnom sastanku premijera Srbije i ministra finansija Mirka Cvetkovića sa predstavnicima tehničke misije MMF, koju je predvodila Zuzana Murgasova, potvrđeno je da će Vlada Srbije nastaviti da sprovodi sve dosadašnje dogovore, uključujući nivo deficita (od 4,25% BDP-a) i visinu javnog duga. Dogovorom MMF-a i Vlade Srbije o prvoj reviziji aranžmana iz predostrožnosti, postignutim sredinom novembra, bilo je predviđeno da budžetski deficit u 2012. bude 4,25% BDP.
Razlog za zamrzavanje leži u činjenici da je Vlada Srbije budžetom za 2012. ppremašila dogovoreni okvir garancija i zaduživanja.
Kako je rekao šef Misije MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik, predviđene garancije i zaduživanje države kod komercijalnih banka veći su za 1% BDP ili za 300 milioana evra od dogovorenog.
Duga istorija odlaganja revizija
Međunarodni monetarni fond je poslednjih 10 godina nekoliko puta odlagao revizije aranžmana sa Srbijom zbog nepoštovanja dogovorenih budžetskih stavki i reformi.
U prethodnom stend-baj aranžmanu sklopljenom u maju 2009. MMF nije odobrio zaključenje druge revizije aranžmana.
Tadašnji šef Misije MMF-a za Srbiju Albert Jeger rekao je da će se druga revizija okončati za vreme treće revizije u oktobru 2009. pod uslovom da Vlada Srbije započne neophodne reforme i da smanji javnu potrošnju.
Najviše problema je ipak bilo u trogodišnjem aranžmanu za produženo finansiranje u ukupnom iznosu 1,03 milijardi dolara iz 2002. godine. Ovaj aranžman je bio izuzetno važan jer je ocena MMF-a o uspešnosti pregovora uticala na otpis duga Kluba pariskih poverilaca u iznosu 700 miliona evra.
Četvrta, peta i šesta revizija aranžmana su nekoliko puta odlagane jer Vlada Srbije nije sprovodila predviđene reforme ili je donosila zakone suprotno dogovoru sa MMF-om.
Tipičan primer obmanjivanja MMF-a je bilo usvajanje zakona o penzionom i invalidskom osiguranju u koji je, nakon amandmana Socijalističke partije Srbije, ušla odredba da da prosečne penzije u naredne tri godine ne mogu pasti ispod 60% prosečne zarade.
MMF je izričito bio protiv toga u toku pregovora. U toku trajanja tog aranžama MMF je više puta izrazio sumnju u uspešnost aranžamana o čemu svedoče saopštenja NBS iz 2005. godine.
Stavovi
Predsednik Fiskalnog saveta Srbije Pavle Petrović izjavio je 9. februara da nije dobro što je Međunarodni monetarni fond (MMF) zamrznuo aranžman sa Srbijom jer će to smanjiti kredibilnost ekonomske politike Vlade. "Presudno je da se održe fiskalni ciljevi i da se Vlada Srbije drži dogovora da budžetski deficit u ovoj godini bude do 4,25% BDP, odnosno oko 153 milijarde dinara", kazao je Petrović agenciji Beta.
Kako je podsetio, Fiskalni savet je još u decembru prošle godine ocenio da rast BDP u 2012. neće biti planiranih 1,5%, već između 0 i 0,5%.
Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu rekao je da zamrzavanje aranžmana sa MMF-om može negativno da se odrazi na kreditni rejting Srbije jer će međunarodne rejting agencije uzeti u obzir ovu promenu u aranžmanu. "Odlaganje revizije može imati određeni negativni uticaj, mada prilikom donošenja odluke o kreditnom rejtingu Srbije to neće biti dominantna varijabla", kazao je Fabris.
Bez obzira što Srbiji trenutno nije neophodan novac iz aranžmana, odluka MMF-a da odloži prvu reviziju "nije dobra za reputaciju i kredibilitet Vlade Srbije", smatra on. Prema njegovoj oceni, zamrzavanje aranžmana neće imati veći negativni uticaj na strane direktne investicije.
Unija poslodavaca Srbije saopštila je 9. februara da će zamrzavanje kreditnog aranžmana MMF sa Srbijom pogoršati situaciju u kojoj se nalazi privreda i država. "Kreditni rejting države nastaviće sa daljim padom, što znači da će i zaduživanje države i eventualno zaduživanje privrede kod potencijalnih kreditora u inostranstvu biti otežano", kazao je predstavnik Unije poslodavaca Srbije zadužen za odnose sa javnošću Dragoljub Rajić.
Prema njegovim rečima, zamrzavanje aranžmana će stvoriti i "dodatnu nestabilnost u privlačenju stranih investitora, jer je Srbija još uvek na listi zemalja za koje se traže dodatne garancije da bi neko došao i investirao".
Srpska radikalna stranka zatražila je 9. februara prekid razgovora sa MMF, jer kako su naveli u toj stranci, Vlada Srbije dozvoljava da je MMF ucenjuju prodajom Komercijalne banke. "MMF uništava našu privredu, našu ekonomiju i naše bankarstvo. Iza pregovora krije se zahtev MMF-a da se proda Komercijalna banka", rekao je na konferenciji za novinare član Predsedničkog kolegijuma SRS Dejan Mirović povodom završetka pregovora Vlade Srbije i MMF-a.
Izvor: EurAcitv.rs i Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|