Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poslodavci lobiraju za promene zakona o radu
|
|
|
Objavljeno : 11.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Vodeća poslovna udruženja u Srbiji najavila su da će čim bude formirana Vlada Srbije od nje zatražiti izmene Zakona o radu. Poslodavci insistiraju da se rad na određeno vreme produži sa jedne na tri godine i da se otpremnina u slučaju tehnološkog viška isplaćuje samo za godine provedene kod poslednjeg poslodavca, a ne za celokupni radni staž. Zajednički tim poslovnih udruženja će imati zadatak da zatraži prijem kod novih ministara rada i ekonomije, novog premijera i predsednika, kao i da sindikatima i široj javnosti predstavi dugoročne efekte ovih promena. Ako je verovati izjavama u predizbornoj kampanji, kompanije neće morati mnogo da se trude: i Demokratska stranka (DS) i Srpska napredna stranka (SNS) su najavile da će njihove stranke promeniti dve sporne odredbe zakona. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović poručuje da se ne plaši "velike koalicije" poslovnih udruženja i da će njihov uticaj na vladu zavisiti od toga "koliko su para dali za izbore".
Funkcioner DS Božidar Đelić je na predizbornoj debati u organizaciji Američke privredne komore (AmCham) rekao da se zalaže za izmene zakona, ali pod uslovom da se po isteku ugovora od tri godine on ne obnavlja, pa da ljudi rade i do 15 godina na privremenim ugovorima, već nakon toga treba da sledi stalni ugovor.
"Primamo, pa otpuštamo na kratko, pa opet primamo", rekao je predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević, koji je na izbornoj listi SNS.
U Uniji poslodavaca Srbije održan je 9. maja sastanak predstavnika projekta za regulatornu reformu u privredi USAID-a (Business Enabling Project), Američke privredne komore, Saveta stranih investitora, Srpske asocijacije menadžera, Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj NALED, Privredne komore Srbije i Unije poslodavaca Srbije.
Oni su istakli da je odlaganje promena Zakona o radu, kojima se rad na određeno vreme produžava sa jedne na tri godine a isplata otpremnina tehnoloških ograničava na godine radnog staža provedene kod poslednjeg poslodavca, značajno uvećalo troškove poslovanja i uticalo na dalji pad zaposlenosti u Srbiji.
Privrednici smatraju da sadašnja regulativa, "nasleđena iz perioda socijalizma" ne odgovara realnim potrebama tržišne privrede i u značajnoj meri diskriminiše osobe sa 20 i više godina radnog staža odnosno radnike starije od 45 godina.
Background Prema podacima Ankete o radnoj snazi, stopa nezaposlenosti u Srbiji starijih od 15 godina na kraju novembra 2011. godine iznosila je 23,7 % dok je na kraju 2008. kada je izbila svetska ekonomska kriza iznosila 14,7 %.
Ekonomisti ocenjuju da će nezaposlenost u Srbiji nastaviti da raste u narednom periodu budući da se za ovu godinu očekuje minimalni privredni rast. Od kraja 2008. do danas bez posla je ostalo više od pola miliona ljudi, ali je nesigurnost radnog mesta i plate bila daleko veća u privatnim firmama nego u državnim.
Naime, po sadašnjem zakonskom rešenju, u slučaju da poslodavac radnika proglasi za tehnološki višak dužan je da mu isplati otpremninu za celokupan radni staž, a ne samo za vreme koje je radio u njegovoj kompaniji. Na taj način su poslodavci primorani da zapošljavaju mlađe radnike sa manje radnog staža kojima bi u slučaju tehnoloških višaka isplaćivali niže otpremnine.
Unija poslodavaca je saopštila da su promene zakona neophodne kako bi se smanjili troškovi poslovanja i stvorili uslovi za otvaranje novih radnih mesta.
Na sastanku je dogovoreno da organizacije formiraju zajednički tim koji će odmah po formiranju nove Vlade nastojati da ubedi političare da su ove promene u opštem interesu, a posebno u interesu razvijanja privrede i smanjenja nezaposlenosti.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović ocenio je da sindikati ostaju na stanovištu da neće podržati taj predlog. Kako je rekao, taj predlog sprečava ljude da formiraju porodicu i dobiju kredit.
On inicijativu poslodavaca ocenjuje kao "predizbornu igru" i da su zahtevi za dve izmene uvod u veće izmene zakona kojima bi se dodatno smanjila prava radnika.
Kad je reč o nadoknadi za otpuštanje radnika, SSSS je predložio da se otpremnina isplaćuje za period za koji prethodno nije dobijena otpremnina. Orbović takođe smatra da je povećana nezaposlenost u EU pokazala da fleksibilno zapošljavanje nema budućnost u Srbiji.
Na pitanje kakve bi posledice bile da se zakon sutra izmeni, Orbović navodi: "Ne želim ni da zamišljam to. Rak rana ovog društva nisu sigurno prava i velike plate zaposlenih, već suprotno sve manja prava radnika".
Orbović, koji je i član Socijalno-ekonomskog saveta, navodi da Savet nije zauzeo stav povodom promena zakona jer su sve strane u Savetu, predstavnici države, poslodavaca i sindikata, ostale na svojim pozicijama.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|