Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Samo 13,7% žena u upravnim odborima u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.03.2012. | Ažurirano : 06.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Broj žena u upravnim odborima vodećih kompanija u EU blago je porastao sa 11,8% u 2010. na 13,7% u prošloj godini, navodi se u izveštaju o ravnopravnosti polova koji je 5. marta objavila Evropska komisija. Od sedam članova odbora koji donose važne odluke o poslovanju - samo je jedan žena. Istraživanje Evropske komisije Eurobarometar pokazalo je da većina Evropljana smatra da žene imaju potrebne kvalifikacije za ključna mesta u firmi i da treba da budu jednako zastupljene kao i muškarci. Manje od trećine građana EU ipak veruje da su žene manje voljne da se bore za karijeru, a petina ispitanika smatra da žene nemaju poželjne kvalifikacije za upravljanje kompanijom. Prema podacima Nacionalne strategije za poboljšanje položaja žena i unapređivanje ravnopravnosti polova (2009-2015), u Srbiji žene učestvuju sa 30,5% na upravljačkim mestima u društvu i privredi, od toga na direktorskim mestima sa 20,8%, a na čelu upravnih odbora sa 14,3%.
Ovaj izveštaj o ravnopravnosti polova usledio je godinu dana nakon što je evropska komesarka za pravdu Vivijen Reding pokrenula inicijativu da se firme dobrovoljno obavežu da će povećati broj žena u odborima tako što će potpisati inicijativu "Garancije za žene u odborima".
Potpisivanjem peticije, firme bi "obećale" da će povećati broj žena u odborima na 30% do 2015. i na 40% do 2020. Međutim, za godinu dana samo 24 firme su podržale inicijativu.
Iako se spekulisalo da će komesarka zbog neuspeha inicijative predložiti uvođenje zakonskih kvota o većem broju žena u odborima, Redingova je na predstavljanju izveštaja rekla da "nije veliki obožavalac kvota, ali da voli rezultate koje one daju".
Da li će se Komisija zaista odlučiti za ovo rešenje ili neko drugo znaće se već krajem maja. Naime, kako bi utvrdila odgovarajuće mere za povećanje broja žena u odborima, Komisija je započela javne konsultacije koje će trajati do 28. maja. Nakon tog perioda, Komisija će objaviti dalje korake.
Napredak ostvaren u proteklih godinu dana u domenu ravnoteže polova u kompanijiskim odborima (1,9 procentnih poena) najveći je u poslednjih nekoliko godina. Taj rast je rezultat inicijative Komisije i Parlamenta kao i brojnih nacionalnih inicijativa da se poveća broj žena na ključnim pozicijama. Samo na Francusku koja je prošle godine zakonom obavezala kompanije na ravnotežu polova, otpada polovina ovog povećanja na nivou EU.
Uprkos pozitivnom trendu, promene se sporo dešavaju. Broj žena koje predsedavaju odborima velikih kompanija je čak opao, sa 3,5% u 2010. na 3,2% u januaru ove godine. Žene su slabo zastupljene i u politici. U nacionalnim parlamentima, na četiri člana parlamenta dolazi tek jedna žena. U Evropskom parlamentu, od deset poslanika, tri su pripadnice nežnijeg pola.
Ima i velikih razlika među zemljama. U najvećim finskim kompanijama žene čine 27% članova odbora, u Letoniji je 26% žena u odborima, na Kipru 4%, a na Malti još manje, 3%.
Građani u EU nedvosmisleno veruju da takva situacija treba da se promeni: 88% njih smatra da žene sa jednakim kvalifikacijama treba da budu jednako zastupljene na ključnim pozicijama, pokazuje najnovije istraživanje Eurobarometar "Žene na upravljačkim pozicijama".
Oko tri četvrtine ispitanika veruje da žene imaju potrebne veštine. Isto toliko Evropljana podržava ideju da se zakonom reguliše broj žena na ključnim pozicijama, s tim da 49% predlaže novčane kazne kao najadekvatniji način za primenu tih zakona.
Istraživanje, koje je sprovedeno u septembru 2011. na više od 26.000 ispitanika, pokazalo je da 76% Evropljana misli da u poslovnoj zajednici dominiraju muškarci koji nemaju dovoljno poverenja u žene. Njih 68% smatra da žene imaju manje prostora za napredovanje zbog obaveza u porodici.
Znatno manje ispitanika, oko 29%, smatra da su žene manje spremne nego muškarci da se bore za karijeru. Isto toliko građana smatra da su žene nezainteresovane za pozicije koje nose odgovornost. Oko petina ispitanika smatra da žene nemaju potrebne kvalifikacije za ključne pozicije u firmama.
U odnosu na istraživanje iz 2009, danas više građana smatra da u biznisu dominiraju muškarci.
Skoro četvrtina Evropljana smatra da mere za ravnotežu polova treba doneti i na nacionalnom i na nivou EU. Relativna većina isipitanika, njih 43%, smatra da kvote treba da budu 50% za muškarce, 50% za žene.
Izvor. EurActic.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|