Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nove mogućnosti za žene na selima
|
|
|
Objavljeno : 18.06.2012. |
|
|
|
|
|
|
Žene mogu biti važna karika u razvoju ruralnih područja, posebno kroz povezivanje sa uslužnim sektorom, što u Srbiji još nije iskorišćeno, rečeno je 18. juna na predstavljanju projekta podrške zapošljavanju mladih žena u nerazvijenim opštinama. Razvoj uslužnih delatnosti i podsticanje samozapošljavanja bi i mladim ženama u ruralnim područjima omogućilo nove, privlačnije poslove od tradicionalnih, i zadržalo ih na tim područjima. Projekat je omogućio pokretanje osam firmi. Neke žene, koje su dobile otkaz ili nisu mogle da se zaposle, uspele su da pronađu izlaz iz naizgled bezizlazne situacije ili da počnu da se bave onim što su oduvek želele. Uzgajanje aromatičnog bilja i organske hrane, proizvodnja džema za dijabetičare i kozijeg sira, izrada suvenira i heklanih minđuša i razvoj etno turizma samo su neke od ideja koje su ove žene pretočile u stvarnost.
Predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije i koordinatorka projekta Sanja Popović Pantić rekla je da je obuka žena u oviru projekta "Smanjenje nezaposlenosti mladih žena u nerazvijenim opštinama kroz podršku samozapošljavanja u sektoru turizma i usluga" trajala 10 meseci.
Program obuke i podrške pohađale 23 žene iz prigradskih, seoskih opština Beograda, Valjeva, Kraljeva, Cačka i Šapca. Pokrenuti su poslovi seoskog turizma, proizvodnje organske i tradicionalne hrane, gajenja i plasmana lekovitog bilja, izrade suvenira, "velnes" u seoskom turizmu i izrada internet sajtova.
Uz novih osam firmi, otvorene su i dve nove oblasti poslovanja, a dve žene su neformalno samozaposlene, navela je ona.
"Ono što krasi ove žene jeste to što su uzele stvari u svoje ruke i odgovorile na krizu na najbolji način - radom i stvaralaštvom", rekla je Sanja Popović Pantić.
Projekat je finansirala Evropska unija kroz program "Podrška civilnom društvu", sprovelo ga je Udruženje poslovnih žena Srbije, a partneri su bili regionalne privredne komore Valjeva i Kraljeva, uz podršku Nacionalne turističke razvojne korporacije.
Sanja Popović Pantić je rekla da najveći izazov za mlade preduzetnice predstavlja novac, a Udruženje ih je uputilo na odgovarajuće konkurse i institucije i pomoglo im pri izradi projekata. Od toga su dva bila uspešna i dobila su sredstva iz programa EBRD za podršku ženama u biznisu i Nacionalne službe za zapošljavanje.
Potpredsednica udruženja poslovnih žena Srbije i koordinatorka mentorskih aktivnosti Olivera Popović je navela da je bilo ukupno 20 mentorskih parova i da su polaznicama pomogle iskusne poslovne žene, sa kojima su se sastajale najmanje jednom mesečno.
Tako je Tatjani Jevđović Ružić, koja je na porodičnom imanju otvorila etno turistički centar "Raj na Moravi", u opremanju prostorija savetima pomogla kustos Narodnog muzeja u Čačku Snežana Ašanin Šaponjić. Mentorke su bile tu da pomognu u izradi biznis planova i poslovnim savetima.
Potencijal za razvoj seoskih sredina
Državni sekretar za turizam u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Goran Petković rekao je da je projekat komplementaran sa projektom koje to ministarstvo sprovodi sa pet agencija UN za razvoj ruralnog turizma. On je podsetio da je vlada u novembru prošle godine usvojila Strategiju za razvoj ruralnog turizma, navodeći da su upravo žene bile jedna od razloga za izradu Strategije.
Prema njegovim rečima, u ruralnim područjima je mala ponuda poslova, posebno za žene. "Poslova možda i ne nedostaje, ali dobrih poslovnih prilika svakako nema. Muškarci se bave primarnom poljoprivrednom proizvodnjom, a razvoj ruralne ekonomije, sada u vremenu savremene mehanizacije i tehnologije" omogućava ženama da preuzmu novu ulogu, rekao je on.
To je, prema njegovim rečima, prepoznato u svim zemljama koje su uspele da razviju ruralna područja. Srbija to još nije uradila jer nema "dobrih kopči sa uslužnim sektorom koji je mnogo prijemčiviji i pogodniji danas za angažovanje žena", a turizam je samo jedna karika u tom lancu, rekao je Petrović.
Sa razvojem turizma raste i "socijalna aktraktivnost" nekog područja i mlade žene odlučuju da tu ostanu, da se bave "pristojnom delatnošću a ne isključivo teškim fizičkim poslovima", dodao je on.
Petrović je rekao da je veliki jaz između struka i profesija i onoga što treba učiniti da bi se u potpunosti razvili delatnost ili turistički proizvod, tako da ostaje još mnogo posla.
Pobediti strah
Sanja Jovanović koja je pre tri meseca pokrenula agenciju za internet marketing i onlajn komunikacije "Go Oglasi", rekla je da je mnogo toga naučila zahvaljujući projektu, poput pisanja biznis plana, brendiranja ili uspostavljanja poslovnih kontakata. "Glavno je da se pobedi strah, da se udružimo i šanse za uspeh su veće", rekla je ona.
Marta Jaćimović iz Pančeva je sa 27 godina radnog staža ostala bez posla i dugo je, kako kaže, razmišljala šta da radi kako bi ponovo stala na noge. Projekat joj je omogućio da ispuni svoj san i da se bavi turizmom pošto je na Palićkom jezeru uredila salaš. Ona navodi da treba još mnogo toga da se uradi da bi se posao razvio, da nedostaju smeštajni kapaciteti ali je istakla da su joj ciljevi ambiciozni. Između ostalog, zahvaljujući ovoj inicijativi zaposlila je i sina.
Nataša Basarić i Dejana Zarić, profesorke geografije iz Čačka koje nisu mogle da nađu posao, odlučile su da pokrenu turističku agenciju, prvo sa idejom da povežu etno domaćinstva i promovišu etno turizam u Moravičkom okrugu.
Basarić je rekla za EurAktiv da je za projekat saznala od prijateljice koja ju je uputila na sajt Udruženja poslovnih ženea Srbije. "Imale smo odavno ideju da otvorimo turističku agenciju. Kada smo pročitale konkurs, shvatile smo da tu možemo da pronađemo sebe. Krenule smo sa idejom udruživanja etno domaćinstava u Moravičkom okrugu, njihovog reklamiranja i pronalaženja stranih i domaćih gostiju, a zatim smo uz pomoći mentorke i Udruženja shvatile da nam je bolje da budemo prava turistička agencija - da radimo ruralni ali i drugi turizam", rekla je ona.
Ona je navela da im je najteže bilo pisanje prvog biznis plana. "Što se tiče ideje, sve je to bilo uredu, ali kada se došlo do brojki, taj biznis plan nam je bio najteži ali nam je mentorka pomogla da ga dovedemo do kraja pa i da konkurišeno za donacije za samozapošljavanje", rekla je Basarić.
Posle tri meseca rada agencije, ona je zadovoljna. Prema njenim rečima, iako poslovanje još nije u potpunosti razvijeno, ljudi se interesuju za ruralni turizam a predstoji i Sabor trubača, pa se već neki interesuju za smeštaj.
Autor: M.P.
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|