Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Odeća i elektronska oprema skuplji nego u EU
|
|
|
Objavljeno : 22.06.2012. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji su cene energenata kao i poštanskih usluga i telefona u 2011. bile najniže među 37 evropskih zemalja, objavio je 22. juna evropski statistički zavod Eurostat. Međutim, za razliku od 2010. kad su cene obuće, odeće i elekronskih uređaja bile blizu proseka EU, one su sada iznad proseka i više nego u većini zemalja regiona i bogatijih zemalja kao što su Francuska, Velika Britanija i Italija. Makedonija je najjeftinija u globalu od svih obuhvaćenih zemalja sa potrošačkim cenama koje su na 45% proseka EU. Baš kao i pre dve godine, i u 2011. su od Srbije jeftinije i Albanija i Bugarska koje su na 51% proseka cena u EU. Treba imati u vidu, međutim, da je plata u Srbiji među najnižima u Evropi, ali ipak viša od bugarske zarade koja iznosi oko 250 evra.
Izveštaj obuhvata 27 zemalja EU, zemlje kandidate i potencijalne kandidate - Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Tursku, kao i tri članice zone slobodne trgovine sa U Island, Norveška i Švajcarska.
U Srbiji su cene u 2011. na 57% proseka EU što je pet procentnih poena više nego 2010. Međutim, razlike su velike u zavisnosti od kategorije.
Kada je reč o hrani, piću, odeći i obući, u Srbiji su u odnosu na EU najjeftinija alkoholna pića, cigarete i narkotici - 53% evropskog proseka dok je u 2010. bila na 49%. Po tom pokazatelju, Srbija je skuplja samo od Makedonije, koja je na 39% evropskog proseka, ali i od Albanije.
Izveštaj pokazuje da je prošle godine indeks cena hrane i bezalkoholnih pića u Srbiji bio na 72% evropskog proseka dok je u 2010. bio na 65%. Gledano po ovom kriterijumu, hrana je jeftinija u Bugarskoj 67% proseka EU, Albaniji 70%, kao i Rumuniji i Poljskoj gde su cene hrane na oko 68% proseka cena u EU.
Hrana je ubedljivo najjeftinija u Makedoniji gde treba izdvojiti polovinu sume koja bi se izdvojila u EU. Kada je reč o odeći i obući, Srbija je sada iznad proseka EU jer su cene prešle prosek za jedan i tri procentna poena.
Podsećanja radi, 2010. su bile sasvim blizu evropskog proseka, sa indeksom cena od 98% odnosno 96% proseka EU. U tom periodu razlika u ceni odeće i obuće u Srbiji i Turskoj bila je oko 15 procentnih poena, a samo godinu dana kasnije ta razlika je preko 35 procentnih poena budući da za odevanje u Turskoj treba izdvojiti 65% proseka u EU.
Ono po čemu je Srbija ubedljivo najjeftinija su struja, gas i druga goriva. Indeks cena je 48% evropskog proseka što je blagi rast u odnosu na 2010, dok je u Makedoniji 58% a Albaniji 56 %. U ovom domenu u EU je i dalje najskuplja Danska sa indeksom cena energenata koji su 52 % iznad proseka.
Po cenama nameštaja i podnih i zidnih obloga Srbija je na 69% evropskog proseka ili 13 procentnih poena više nego 2010. Indeks cena kućnih aparata je 95% dok je pre dve godine bio 86% proseka, a elektronike 102% dok je bio oko 94% proseka EU.
Pod elektronikom se podrazumevaju televizori, kompjuteri, dvd i slični uređaji.
Srbija je po cenama održavanja automobila, motora i bicikala i goriva za privatna vozila, na istok nivou kao pre dve godine sa indeksom 85% proseka EU.
Cena komunikacija u Srbiji je znatno niža nego u zapadnoevropskim zemljama - 56% proseka EU, stim da se u 2010. za telefoniranje plaćalo 39% proseka EU.
Zatim slede Litvanija sa 58% i Kipar sa 60%. Telefoniranje je najskuplje u Španiji jer se za ove usluge izdvaja 49 procentnih poena više nego na nivou cele EU.
U regionu su po cenama komunikacija proseku EU najbliži Albanci čije cene iznose 87% proseka. Troškovi komunikacije obuhvataju poštanske usluge, opremu za telefoniranje i telefaks, kao i usluge telefoniranja i faksa.
Kada je reč o restoranima i hotelima, Srbija je na 57% evropskog proseka, a od nje su jeftinije Makedonija i Albanija - 41% i 42%, Bugarska - 45%, ali i Mađarska i Rumunija sa indeksom od oko 50%.
Skandinavske zemlje lideri u ceni hrane
Kada je reč o vrhu lestvice, cene su apsolutno najveće u Švajcarskoj, a među skupljima su i zemlje severne Evrope. Cene u Švajcarskoj su 62% više od proseka EU.
U kategoriji prehrane, međutim, rekord drži Norveška, sa cenama 64% iznad proseka za hranu i bezalkoholna pića, 34% višim za obuću, a 41% za odeću. Alkoholna pića i duvan su tamo 2,5 puta skuplji od EU proseka.
Struja je najskuplja u Danskoj - 52% viša od EU proseka, kućni uređaji i potrošačka elektronika na Islandu - 43% više od proseka, a nameštaj je najskuplji u Norveškoj i Britaniji - 12 procentnih poena više cene od proseka. U 2010. po cenama nameštaja je prednjačila Malta.
Danska i Norveška su najskuplje i po pitanju održavanja vozila, transportnih usluga, kao i u oblasti restorana i hotela.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|