Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Italijanska čeličana pred zatvaranjem zbog zagađenja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Najveća čeličana u Evropi, Ilva u italijanskom gradu Taranto, suočava se sa zatvaranjem zbog zagađenja životne sredine. Uprava čeličane i italijanska vlada obećale su da će učiniti sve kako bi sprečile njeno zatvaranje. Stav vlasti je da bi se obustavljanje proizvodnje koje je naložio sud u Tarantu zbog visoke stope smrtnosti u okolini fabrike, negativno odrazilo na privredu Italije. Istraživanja, na osnovu kojih je sud doneo odluku, pokazala su da se u periodu od nekoliko godina broj umrlih od raka povećao za 15%. Međutim, zatvaranje fabrike je osetljivo pitanje i za lokalnu zajednicu, pošto je stopa nezaposlenosti u toj oblasti čak 30%.
Sudija Patricija Todisko (Patrizia Todisco) je 10. avgusta zabranila čeličani u Tarantu da nastavi proizvodnju u sektoru visokih peći zbog izveštaja koji su dokazali neuobičajeno visoku smrtnost u Tarantu povezanu s velikim zagađenjem, uključujući dioksinom. Prethodno je sud objavio prošle nedelje da uprava nastavlja da "koristi" postrojenja, iako je u julu zbog čišćenjena od zagađenja delatnost obustavljena.
Istraživanje koje je sprovedeno između 1995. i 2002. pokazalo je da se broj umrlih od raka povećao za 15% u okolini Ilve, a za 30% broj slučajeva raka pluća.
Italijanska vlada je 13. avgusta saopštila da namerava da se žali Ustavnom sudu kako bi sprečila zatvaranje te čeličane. "Zatražićemo od Ustavnog suda da utvrdi da li je prekršeno jedno od naših prava: ono koje se odnosi na vođenje industrijske politike", rekao je sekretar u kabinetu italijanskog premijera Antonio Katrikala (Catricala).
On je ocenio da je odluka sudije u Tarantu da zatvori visoke peći u okviru istrage o zagađenju "nesrazmerna". Italijanska vlada je nedavno izdvojila više od 330 miliona evra za smanjenje zagađenja u toj fabrici i usklađivanje sa ekološkim standardima.
Zaustavljanje proizvodnje u Ilvi bi se "vrlo loše odrazilo na privredu" Italije, rekao je Katrikala. Čeličana proizvodi devet od ukupno 28 miliona tona čelika proizvedenog u Italiji i zapošljava 11.500 ljudi, a od nje zavisi još 8.000 radnih mesta.
Italijanski premijer Mario Monti je odlučio da u čeličanu 17. avgusta pošalje delegaciju u kojoj će biti ministri ekonomskog razvoja Korado Pasera (Corrado Passera), životne sredine Korado Klini (Corrado Clini) i pravde Paola Severino.
Klini smatra da bi slučaj Ilve mogao da unese neizvesnost u oblast zaštite životne sredine, odnosno u pogledu nadležnosti u toj oblasti. Prema njegovim rečima, taj zadatak ne spada u nadležnost pravosuđa. Nedovljno jasna podela nadležnosti mogla bi da utiče na celu italijansku industriju i uruši njen kredibilitet kod stranih investitora, upozorio je on.
Uprava čeličane uložila je 14. avgusta žalbu na odluku suda. Direktor Ilve Bruno Ferante (Ferrante) je ocenio da je odluka suda nevažeća s pravne tračke gledišta i zatražio poništavanje zabrane proizvodnje.
Guverner oblasti Pulja Niki Vendola (Nicchi) ocenio je da bi uprava Ilve mogla da uskoro predstavi plan za sprečavanje zagađenja kako bi se izbeglo zatvaranje fabrike.
Ovaj slučaj je važan i za lokalnu zajednicu jer bi zatvaranje čenele donelo otpuštanja. U Tarantu, na jugu Pulje, stopa nezaposlenosti prelazi 30%, dok je na nivou Italije 10%. Čeličana učestvuje sa 75% u privrednoj aktivnosti Taranta.
Više hiljada radnika u čeličani je, uz podršku tri velika italijanska sindikata, protestovalo 2. avgusta u Tarantu zahtevajući da im se sačuvaju radna mesta jer bi, kako je rekao jedan od njih, "radije umrli od raka nego od gladi".
U znak protesta zbog zatvaranja čeličane, stotinak radnika blokiralo je u 13. avgusta na tri sata nacionalni put broj 7, koji povezuje taj grad u Pulji s ostatkom Italije.
Sindikati su podeljeni. Fiom, metalurški ogranak nacionalnog sindikata CGIL, ogradio se od štrajka uz ocenu da radnici ne smeju biti iskorišćeni za napad na pravosuđe.
Sindikat zaposlenih u čeličnoj industriji Fim najavio je da će se žaliti na odluku suda o zatvaranju čeličane. "Podnećemo žalbe svim mogućim instancama protiv odluke suda", rekao je glavni sekretar Fima.
Izvor: AFP i Beta
Foto: Beta/AP/La Presse
Povezani sadržaj
|
|
|