Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Popis poljoprivrede u Srbiji posle pola veka
|
|
|
Objavljeno : 01.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Popis poljoprivrede Srbije, prvi nakon 1960. godine, počeo je 1. oktobra, a trebalo bi da do 15. decembra obuhvati više od 760.000 poljoprivrednih domaćinstava. Konačni podaci popisa, kako je najavljeno, biće objavljeni do kraja 2014. Ti podaci će biti značajni za formiranje poljoprivredne politike i planiranje agrarnog budžeta, kao i pri konkurisanju za sredstva iz fondova EU. Kako je rečeno na konferenciji za novinare povodom početka popisa, 15% bruto domaćeg proizvoda Srbije i 10% izvoza dolazi iz agrara, dok 20% ukupno zaposlenih radi u poljoprivredi i agrarnoj industriji.
"Popisom će biti obuhvaćena sva porodična poljoprivredna gazdinstva, privredna društva, zemljoradničke zadruge, poljoprivredna preduzeća i preduzetnici koji se bave agrarom", kazao je 1. oktobra direktor Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Dragan Vukmirović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
On je kazao da će popis ukupno koštati oko 16 miliona evra, od čega 60%, odnosno devet miliona, daje Evropska unija.
"Popis će se sprovoditi u skladu sa Svetskim popisom poljoprivrede Ujedinjenih nacija i metodologijom Eurostata", rekao je Vukmirović i dodao da će se preliminarni rezultati znati 30 dana nakon završetka popisa, dok će konačni rezultati biti poznati do kraja 2014. godine.
Popisom poljoprivrede prikupiće se pored ostalog podaci o strukturi gazdinsatava, zemljišnom fondu, površinama pod usevima i zasadima, broju i vrstama voća, upotrebi mineralnih đubriva i sredstava za zaštitu bilja, organskoj proizvodnji, stočnom fondu, kao i o poljoprivrednoj mehanizaciji, broju i stenju poljoprivrednih objekata, korišćenju podsticajnih sredstava i kredita, odlaganju poljoprivrednog otpada.
"Podaci koji se budu dobili koristiće se za dobijanje sveobuhvatnog pregleda strukturnih karakteristika nacionalne poljoprivrede, biće uporedivi s podacima na regionalnom i međunarodnom nivou, omogućiće i formiranje statističkog registra poljoprivrednih gazdinstava, kao obezbeđivanje direktne podrške iz pretpristupnih fondova EU", kazao je Vukmirović.
Direktor RZS-a je naglasio da je "tajnost podataka zagarantovana" zbog čega je pozvao sve one koji učestvuju u popisu da "iskreno odgovaraju na pitanja", jer će se podaci koristiti isključivo u statističke svrhe. Podsetio je i da je svako uskraćivaje odgovora popisivačima ili davanje lažnih podataka kažnjivo i da će takve greške u ovom popisu moći da se isprave tek za 10 godina, kada se bude organizovao novi.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Danilo Golubović ocenio je da će popis koristiti pri planiranju agrarnog budžeta, koji bi nakon prikupljanja svih podataka trebalo da bude maksimalno relan i racionalan, a pomoćiće i pri konkurisanju za sredstva iz fondova EU.
"U ranijim periodima popstojala je velika disproporcija prilikom planiranja sredstava iz budžeta koja se odvajala za razne segmente agrara i realnog utroška tih sredstava, pa su odstupanja bila i do 20%", kazao je Golubović i izrazio da će nakon popisa ta odstupanja biti minimalna.
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) istakao je da je prvi sveobuhvatni popis poljoprivrede Srbije nakon više od 50 godina značajan jer 15% bruto domaćeg proizvoda dolazi iz agrara, kao i 10% izvoza, dok 20% ukupno zaposlenih radi u poljoprivredi i agrarnoj industriji.
Dežer je naveo da će podaci dobijeni popisom omogućiti Ministarstvu poljoprivrede da definiše poljoprivrednu politiku i srpski agrar učini konkurentnijim.
Prema njegovim rečima, Srbija će nakon popisa lakše sprovoditi ukrupnjavanje pacela, bolje će rešavati probleme navodnjavanja i ravnomernog ruralnog razvoja, a omogućiće se i veći izvoz.
Popis poljoprivrede trebalo je da bude sproveden od 1. od 15. novembra prošle godine, ali je odložen jer za te namene nije bilo novca u budžetu.
Popis će, kako je rečeno, sprovoditi oko 6.100 popisivača, oko 290 republičkih i 930 opštinskih instruktora, koji će nositi akreditacije i obeležja RZS-a i EU. Sprovodiće se na srpskom, ali i devet jezika manjina.
Na stranici RZS o popisu poljoprivrede mogu se naći detalji o popisu, a organizovan je i besplatan informacioni kol centar koji će pružati podatke o popisu na telefon 0800-103-103.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|