Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Više primedbi EU na zakon o javnim nabavkama    

Objavljeno : 24.12.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Skupština Srbije počela je 24. decembra raspravu o Predlogu zakona o javnim nabavkama koji, prema rečima predlagača, treba da ukloni glavne uzroke korupcije i da preciznije određuje šta su tajne nabavke na koje se u Srbiji godišnje zvanično potroši 2,7 milijardi evra. Odbor za evropske integracije Skupštine Srbije usvojio je 24. decembra u načelu taj predlog zakona, mada je u raspravi ukazano na neusklađenost pojedinih njegovih delova sa primedbama Evropske komisije. Te primedbe se pre svega odnose na status povlašćenog ponuđača za domaća preduzeća i široke izuzetke od primene zakona.


Obrazlažući u Skupštini Srbije Predlog zakona o javnim nabavkama, koji je podnelo 138 poslanika vladajuće većine, šef poslaničke grupe vladajuće Srpske napredne stranke Veroljub Arsić izjavio je da se predlogom zakona ukida i mogućnost da se nakon završetka izbora najboljeg ponuđača aneksima ugovora poveća prvobitna cena usluga za 15 ili 20%

 

"Do sada smo imali iskustva da zbog loše kontrole jedan deo budžetskih sredstava uopšte ne bude tretiran kao javne nabavke", rekao je Arsić, čija je stranka SNS u predizbornoj kampanji najavljivala da će novim zakonom u javnim nabavkama biti ušteđeno 600 miliona evra.

 

Novi zakon, kako je rekao, uvodi i bolju zaštitu uzbunjivača, to jest onih koji prijave korupciju, a i uvodi zabranu da se rukovodilac službe koja naručuje javne nabavke u naredne dve godine zaposli kod ponuđača. Arsić je rekao da novi zakon uvodi samo delimičnu centralizaciju javnih nabavki jer bi potpuna centralizacija uzrokovala stvaranje monopola na tržištu.

 

Šef poslaničke grupe SNS-a rekao je da novi zakon o javnim nabavkama zabranjuje da firma koja pobedi u procesu javnih nabavki angažuje ponuđača da uradi više od 50% dobijenog posla.

 

Demokratska stranka (DS) predložila je amandman na Predlog zakona o javnim nabavkama prema kome će se uštede u tom procesu materijalizovati tako što će kroz rebalans budžeta za 2013. smanjiti stavke za kupovinu dobara i usluga i formirati budžetski fond u iznosu od 600 miliona evra.

 

Poslanici Liberalno-demokratske partije (LDP) neće glasati za novi zakon jer ta stranka nema poverenja u Vladu koja je odgovorna za njegovo sprovođenje. Poslanik LDP Bojan Đurić je rekao da od 70 do 80% javnih nabavki prolazi kroz javna preduzeća, što su godišnje milijarde evra.

 

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Dejan Mihajlov ocenio je da su rešenja dobra, ali da će ta stranka odluku o tome kako će glasati doneti posle rasprave o tom zakonskom predlogu, u zavisnosti od amandmana koji će biti prihvaćeni, a koji, kako je ukazao, treba da poboljšaju zakon.

 

Primedbe Evropske komisije

 

Predlog zakona je pripreman uz konsultacije sa Evropskom komisijom, a kako je 24. decembra navela predsednica Odbora za evropske integracije Milica Delević, u najnovijem komentaru Komisije na zakon konstatuje se da je predlog u većoj meri usaglašen sa evropskim propisima nego prethodni, ali ne i dovoljno.

 

"Komisija je navela da će sa interesovanjem pratiti kako će teći usvajanje podzakonskih akata", dodala je Delević.

 

Ona je kao primedbe Evropske komisije navela pitanje povlašćenog statusa domaćih ponuđača koji je ostao u zakonu, kao i na šire izuzetke od primene zakona, pre svega kada je reč o Direkciji za robne rezerve i Narodnoj banci Srbije (NBS).

 

Na pitanje poslanice Demokratske stranke Gordane Čomić u kom roku će biti doneta podzakonska akta, član radne grupe za izradu predloga zakona o javnim nabavkama Bojan Terzić je rekao da će sva podzakonska akta biti pripremljena do početka primene zakona o javnim nabavkama.

 

Terzić je naveo da će na njima raditi Uprava za javne nabavke uz konsultacije nevladinog sektora i stručnjaka. Kako je rekao, to je bio jedan od razloga da se primena zakona odloži za april 2013. godine.

 

On je, takođe, rekao da će se sa stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) prednost domaćih ponuđača u odnosu na ponuđače iz članica EU svesti "isključivo na prednost u ceni". SSP će stupiti na snagu kada ga budu ratifikovale sve članice EU što dosad nije učinila samo Litvanija.

 

Terzić je dodao da je predlogom već smanjen preferijancijalni tretman domaćih ponuđača i to sa "20 na 10%" u slučaju ekonomski najpovoljnije ponude, što znači da će naručilac morati da sklopi ugovor sa domaćom firmom ako njena ponuda ne bude skuplja za više od 10% od ponude strane kompanije.

 

Ta prednost domaćih ponuđača se, kako je istakao, odnosi na ponuđače i iz drugih zemalja, ne samo na članice EU ili zemlje regiona CEFTA sporazuma, rekao je on i dodao da se prema Ustavu Srbije međunarodni ugovori potvrđeni u parlamentu primenjuju neposredno i imaju veću pravnu snagu od domaćih propisa.

 

"Onog trenutka kada SSP stupi na snagu ona (odredba) će se primenjivati. Naravno, postavlja se pitanje kako. Tu je Uprava za javne nabavke koja je po ovom zakonu ovlašćena da u vezi sa javnim nabavkama, što je poglavlje 5, vodi u ime vlade pregovore sa Evropskom komisijom. Oni će tada dati uputstva na koji će se odredba sporazuma primenjivati", rekao je on.

 

Predlog zakona sadrži više izuzetaka u odnsu na Direktivu EU. Trezić je precizirao da je direktiva nadnacionalni propis koji se primenjuje na prekogranične ili takozvane evropske javne nabavke iznad određenog praga. Prema njegovim rečima, propisi EU zato nemaju izuzetke što se tiče Direkcije za robne rezerve ili nabavke dobara ili usluga radi dalje prodaje i preprade, takozvane komercijalne nabavke.

 

U EU je funkcija naručioca drugačija, odnosno naručilac, bez obzira što obavlja delatnost od opšteg interesa, ne može biti naručičac ako je delatnost istovremeno komercijalnog ili industrijskog karatkera. "Mi takvu definiciju trenutno nismo mogli da prihvatimo jer kod nas postoje naručioci koji obavljaju više delatnosti a ne jednu", rekao je on.

 

Prema njegovim rečima, predviđeno je da se objavi spisak naručilaca koji mogu da koriste taj izuzetak, odnosno spisak za komercijalnu nabavku, a svi potencijalni naručioci koji su zainteresovani za primenu tog izuzetka, biće pozvani da dokažu osnovanost za to.

 

Terzić je napomenuo da je u pogledu izuzetaka nabavki za NBS od primene zakona predlogom sužena mogućnost za izuzetke na četiri do pet predmeta koje se, između ostalog, odnose na boje za novčanice i zaštitne elemente za tablice. Ranije je NBS, kako je naveo, imala veliki broj poverljivih nabavki pozivajući se na bezbednost.

 

Definisanje nabavke u sektoru bezbednosti

 

Obrazlažući zakon u parlamentu, šef poslaničke grupe vladajuće SNS Veroljub Arsić je rekao da novi zakon reguliše šta su stvarno poverljive nabavke, jer je do sada postojala situacija da osim naoružanja i vojne opreme predmet poverljive nabavke može da bude i nabavka toalet papira i krem banana.

 

Predlog zakona prvi put predviđa poglavlje "nabavka u oblasti odbrane i bezbednosti". To je, kako je rekao Terzić, delimično usklađeno sa važećiom direktivnom jer Srbija još nije u toj fazi pridruživanja, a mora da vodi računa i o svojoj namenskoj industriji.

 

Kako je istakao, prvi put je tačno definisano šta se smatra nabavkom u oblasti odbrane i bezbednosti, a postoje tri nivoa: klasične nabavke, poput hrane ili uniformi, zatim nabavke vojne opreme i strogo poverljive nabavke koje su izuzete od zakona.

 

Smanjenje dokumentacije

 

Na pitanje Čomićeve šta je urađeno da se smanji broj "papira" za javne nabavke, Terzić je rekao da da je izbačeno dostavljanje dokumentacije koja je dostupna preko interneta, poput izvoda iz Agencije za privredne registra ili osnivačkog akta.

 

Dodao je da je ideja da se u okviru APR-a objavi registar potencijalnih ponuđača koji bi se mesečno ili dvomesečno ažurirao, a omogućio bi ponuđačima da od doumenata obezbeđuju samo one specifične za određeni tender.

 

Izvor: EurActiv.rs i Beta

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA