Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Agencije za borbu protiv korupcije samo ukras na Zapadnom Balkanu    

Objavljeno : 17.04.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Sve veći broj građana u regionu obraća se nezavisnim državnim institucijama tražeći zaštitu od pripadnika policije, državne administracije i drugih organa za primenu zakona koji zloupotrebljavaju svoja ovlašćenja, rečeno je 17. aprila u Beogradu na promociji regionalnog istraživanja "Koliko su uspešne nezavisne državne institucije u nadzoru sektora bezbednosti na Zapadnom Balkanu". Raste i broj preporuka nezavisnih insititucija, kao i stepen njihovog poštovanja, ali zajedničko svim nezavisnim institucijama jeste da namaju ovlašćenja da bilo koga prisile na primenu preporuka. U nekim zemljama, uključujući i Srbiju, određene institucije ostaju izvan domašaja provere nezavisnih državnih institucija.

 



Nezavisne državne institucije u zemalja Zapadnog Balkana postaju značajniji faktor prilikom nadzora bezbednosnog sektora, ocenili su učesnici skupa koji je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP).

 

Na osnovu analize trendova iz pojedinačnih studija sedam organizacija sa Zapadnog Balkana viši istraživač u Institutu za demokratiju i medijaciju iz Tirane Arjan Dirmiši napravio je “Komparativnu analizu studija slučaja Albanije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije  i Srbije" koju je takođe objavio BCBP.

 

Učesnici skupa su ocenili da nadzor javnih nabavki i trošenja sredstava u oružanim snagama, policiji i bezbednosno - obaveštajnim agencijama više nije “nemoguća misija” iako je vreme kada će ova vrsta nadzora postati redovna praksa još daleko. Na skupu je rečeno i da postoji jaz između zakonskih odredaba kojima je propisana nadležnog nezavisnih državnih institucija i njihove delotvorne primene i to je vidljivo kada se primene odredbe kojima se garantuje nezavisnog državnih institucija.

 

 

 

 

Navedeno je i da se nezavisne institucijesve više bave i zaštitom prava zaposlenih u sektoru bezbednosti, zaštitom ličnih podataka, uravnoteženom upotrebom posebnih istražnih mera, borbom protiv diskriminacije,i pristupom informacijama od javnog značaja.

 

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić rekao je da je dobra vest da se sve veći broj građana obraća nezavisnim institucijama jer to, kako je naveo, potvrđuje da se budi predstava građana da imaju određena prava, kao i da imaju prava da kontrolišu vlast.

 

"To jeste karakteristično za sve zemlje regiona", rekao je Šabić i dodao da Srbija u toj konkurenciji nema čega da se stidi već da ima i najbolje rezultate što potvrđuju i izveštaji nezavisnih monitora.

 

Prema njegovim rečima, dobre rezultate potvrđuje i statistika, jer se radi o hiljadama građana koji se obraćaju povereniku ili ombudsmanu, ali i o visokom procentu uspešnih intervencija.

 

"Mnogima služimo za primer i mislim da neke zemlje u regionu čak i koncipiraju promene nekih svojih normativnih rešenja na liniji tog iskustva", rekao je Šabić i dodao da u Srbiji i dalje postoji problem zaštite podataka o ličnosti u oblasti elektronskih komunikacija, jer su pojedina zakonska rešenja u suprotnosti sa Ustavom.

 

Emsad Dizdarević iz Centra za sigurnosne studije iz Bosne i Hercegovine  rekao je da su nezavisne državne institucije u toj zemlji u usponu i da im se obraća sve veći broj građana, ali da je uprkos tome njihov rad još u začetku.

 

Na pitanje o političkim pritiscima na rad nezavisnih državnih institucija Sandro Knezović iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu ocenio je da se radi o nedostatku razvijene političke kulture u kojoj se takav tip institucija tretira kao nešto što zemlja mora imati zbog proceduralnih razloga a ne nešto što pomaže funkcionisanju političkog sistema na najtransparentniji način.

 

Kao i kolega iz Sarajeva rekao da se povećava broj građana koji se obraća nezavisnim državcnim institucijama, a u Hrvatkskoj se ljudi uglavnom žale na rad državne administracije i na dostupnost informacija od javnog značaja.


Rezultati analize


U komparativnoj analiz nezavinsih institucija ui zemljama u regionu navodi se da su ombudsmani i državne revizorske institucije najstabilnije institucije u odnosu na njihovo trajanje i na poštovanje pravila u skladu sa kojima su osnovane.

 

Međutim, kada je reč o poštovanju ovlašćenja, njihove odluke i preporuke se ne poštuju potpuno, dok se zakonske odredbe koje garantuju finansijsku i političku nezavisnost ovih institucija samo delimično primenjuju.

 

Takođe, poverenik za zaštitu podataka i poverenik za informisanje dobili su prosečne ocene za svoj rad, i za stabilnost i za poštovanje njihovih ovlašćenja. Izuzetak je Poverenik za slobodan pristup informacijama i zaštitu ličnih podataka u Srbiji.

 

Kada je reč o primeni preporuka, nezavisne državne institucije koje nadziru zaštitu podataka i pristup informacijama od javnog značaja u većini zemalja regiona nemaju mehanizam da utiču na izvršenje preporuka, u poređenju sa ombudsmanima i državnom revizorskom institucijom.

 

Slično tome, primena zakonskih odredaba koje bi trebalo da garantuju njihovu institucionalnu nezavisnost još je nepotpunija nego što je to slučaj kada je reč o ombudsmanu i državnoj revizorskoj instituciji.

 

Autor izveštaja naročito nisku ocenu daje agencijama za borbu protiv korupcije u regionu zbog njihove (ne)stabilnosti i nepoštovanja njihovih ovlašćenja.

 

“Osnovane na zahtev međunarodnih aktera, one su do sada uglavnom služile ‘za ukras’, jer države njihove odluke i preporuke uglavnom ne sprovode”, ističe se u izveštaju.

 

Ombudsmani


U zemljama regiona ombudsmani predstavljaju glavne institucije za nadziranje zaštite ljudskih pravai osnovnih sloboda. Njihovi mandati su slični i široki. Međutim, opšti trend bio je prenos dela mandata ombudsmana na nove nezavisne državne ustanove, koje imaju uži mandat za specifične oblasti. Ovaj trend najbolje ilustruje pojava institucije poverenika za zaštitu podataka, navodi se u analizi.

 

Poverenici za zaštitu podataka  imaju slične mandate da nadziru obradu, zadržavanje i međunarodnu razmenu ličnih podataka, koji obavljaju državni i privatni organi. Jedini izuzetak je Poverenik za zaštitu podataka u Srbiji koji, pored zaštite ličnih podataka, ima mandat i da nadzire primenu prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja.

 

U Albaniji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji postoji i nekoliko drugih nezavisnih državnih institucija, koje imaju specifičan i prilično uzak mandat. I u Srbiji i u Albaniji su nedavno uvedene institucije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti (Poverenika za antidiskriminaciju).

 

Bosna i Hercegovina je jedina država na Zapadnom Balkanu koja je osnovala Parlamentarnog vojnog povjerenika (Vojni ombudsman), instituciju koja se isključivo bavi zaštitom ljudskih prava i osnovnih sloboda vojnih lica i kadeta u Oružanim snagama BiH. Makedonija je jedina država u kojoj slobodan pristup javnim informacijama obavlja nezavisna državna ustanova zadužena samo za ovo pravo - Komisija za pristup informacijama od javnog značaja.

 

Za razliku od nezavisnih državnih institucija koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda, među institucijama zaduženim za nadzor trošenja sredstava iz budžeta u zemljama Zapadnog Balkana postoje manje razlike. Vrhovne  revizorske institucije postoje u svim zemljama regiona i imaju vrlo slične nadležnosti jer su im mandati u najvećoj meri usaglašeni sa standarima Međunarodne organizacije vrhovnih revizorskih institucija (INTOSAI).

 

U nezavisnim državnim institucijama koje nadziru primenu antikorupcijskih zakona i politike, takođe, postoje izvesne razlike. Institucije namenjene samo nadzoru primene antikorupcijskih zakona i politika osnovane su samo u četiri od sedam slučajeva analiziranih u ovom istraživanju. Ove ustanove, naime, postoje u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Makedoniji i u Srbiji.

 

U Albaniji ne postoji nezavisna državna institucija koja ima mandat da nadzire sve aspekte antikorupcijske politike. Umesto nje, postoje dve institucije čiji je mandat uži – Viši inspektorat za prijavu i reviziju imovine i sukob interesa, nadležan da sprovodi nadzor primene Zakona o sukobu interesa, i donedavno Advokat za javne nabavke.

 

Nedodirljive institucije

 

Kad je reč o ovlašćenjima, među državama, kao i među nezavisnim državnim institucijama postoje razlike. Neke države imaju tendenciju da određenim nezavisnim državnim institucijama daju veća ovlašćenja, dok  postoje u istoj zemlji i neke druge institucije koje imaju mnogo manja ovlašćenja, a slična zaduženja.

 

U nekim državama određene institucije ostaju izvan domašaja provere nezavisnih državnih institucija. Na primer, u Albaniji u okvire nadležnosti Ombudsmana ne ulaze predsednik republike i premijer. Isto se odnosi i na naređenja koja izdaje vojska.

 

I u Srbiji je slična situacija: predsednik Republike, Parlament,Vlada i najviši pravosudni organi ne potpadaju pod nadležnost Ombudsmana i Poverenika za slobodan pristup informacijama. Na Kosovu, Državni revizor nije ovlašćen da kontroliše način na koji Kosovska obaveštajna agencija (KOA) troši sredstva iz budžeta
Razlike postoje i kada je reč o pristupu informacijama, jer izvesne nezavisne državne institucije pod određenim okolnostima nemaju potpun pristup informacijama.

 

Komparativna analiza BCBP-a pokazuje da stepen nezavisnosti ovih institucija varira u zavisnosti od njihove legitimnosti i od vremena kada su osnovane. Institucije koje su direktno vezane za ustav imaju formalno viši stepen nezavisnosti nego one koje su osnovane u skladu sa zakonom, ali bez ustavnog osnova.

 

Kad je reč o poštovanju preporuka, nijedna nezavisna državna institucija nema ovlašćenja da bilo koga prisili da primenjuje njene preporuke. Uopšteno gledajući, istraživanje pokazuje trend rasta, kako broja preporuka, tako i stepena njihovog poštovanja.

 

Izvor: Beta, EurActiv.rs

Video: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA