Stampa
Pregovori sa EU jačaju konkurentnost Srbije  

Objavljeno : 02.07.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Početak pregovora Srbije sa EU snažan je signal stranim investitorima da Srbija postaje stabilna država u kojoj je uspostavljena vladavina prava, što povećava konkurentnost zemlje, izjavio je 2. jula šef sektora za evropske integracije i ekonomska pitanja pri Delegaciji EU u Srbiji Frejk Janmat (Freek). Na investicionom skupu u Novom Sadu Janmat je kao nedostatke izdvojio nedovoljno fleksibilno tržište rada, dug proces pribavljanja dozvola u građevinarstvu i komplikovanu proceduru naplate poreza. Na skupu koji je organizovan u okviru konferencije posvećene razvoju dunavskog regiona i saradnji evropskih regiona sa Vojvodinom i Srbijom, učestvovalo je oko 70 kompanija iz četiri najrazvijenija evropska regiona.

 

Janmat je na investicionom skupu u Novom Sadu rekao da su prednosti Srbije u privlačenju investitora kvalitetna, dobro obrazovana i kvalifikovana radna snaga, čiji su troškovi vrlo niski.

 

"Najveće slabosti Srbije su Zakon o radu, koji je potrebno menjati posebno u delu politike zapošljavanja, kako bi poslodavac imao veće mogućnosti prilikom zapošljavanja i otpuštanja", rekao je Janmat. Dodao je da su mane poslovnog okruženja u Srbiji i dug proces pribavljanja dozvola u građevinarstvu i komplikovana procedura naplate poreza.

 

Vojvođanski sekretar za privredu Miroslav Vasin rekao je da je ubeđen da će investitori imati veći interes da ulažu u Vojvodinu, jer je ona jedna od najrazvijenijih regiona u Srbiji, sa najboljim izvoznim rezultatima i lider je u privlačenju investicija.

 

"Najvažnije je da ispunimo standarde EU, kako bi bili konkurentni na tržištu. U protivnom ne vredi ni dobra volja ni dobijanje datuma", rekao je Vasin.

 

Govoreći o skupu na kom učestvuje oko 70 kompanija iz regiona Baden Virtemberg (Nemačka), Lombardija (Italija), Rona-Alpi (Francuska), Katalonije (Španija) i Flandrije (Belgija), Vasin je kazao da i sama saradnja sa tako razvijenim regionima predstavlja veliki rezultat.

 

Konferenciji prisustvuje predstavnici evropskih kompanija iz oblasti agrobiznisa, obnovljivih izvora energije i IT sektora.

Background

"Četiri motora Evrope" je veliki međuregionalni projekat koji postoji od 1988. godine. Reč je o udruženju regiona, koje čine četiri industrijski veoma razvijena evropska regiona: nemački Baden-Virtemberg, španska Katalonija, italijanska Lombardija i francuski region Rona-Alpi.

 

Ova četiri regiona sarađuju u cilju povećanja ekonomskog rasta kroz tu saradnju, kao i kroz saradnju da drugim regionima, i to tako što se organizuju zajedničke političko-ekonomske misije. Ove godine, predsedavajući zajedničke političko-ekonomske misije je region Baden-Virtemberg.

 

 

Saradnja sa najrazvijenijim evropskim regionima

 

Privredni skup održan je 2. jula u okviru dvodnevne međunarodne konferencije "Misija četiri motora u okviru EU strategije za Dunavsku regiju" koja se održava u Novom Sadu, a na kojoj pored Vojvodine učestvuju i pokarajine Baden Virtemberg, Lombardija, Rona-Alpi i Katalonija.

 

Ta četiri regiona, kako je 1. jula rekao predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić, zajedno imaju 40 puta veći bruto društveni proizvod (BDP) od BDP Srbije.

 

U zajedničkoj izjavi učesnika konferencije, usvojenoj prvog dana dvodnevnog skupa, najrazvijeniji evropski regioni su izrazili spremnost da pomognu Vojvodini u pripremi za obaveze koje joj predstoje u svojstvu evropskog regiona.

 

Reč je o podršci u institucionalnim rešenjima, znanju i transferu stručnog znanja, regionalnoj strategiji inovacija i upravljanju klasterima, transferu tehonologija i podršci inovacijama, podršci korišćenju strukturnih i kohezionih fondova EU, razmeni na nivou lokalnih i regionalnih vlasti, izradi projekata i podršci poslovnim vezama.

 

"Četiri motora EU" izrazili su spremnost da podrže i razvoj potencijala za biomasu i ekološke tehnologije, kao i u razmeni ideja o najboljim praksama u prekograničnoj saradnji, navodi se u zajedničkoj izjavi.

 

Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor rekao je da je ova konferencija veoma važna jer u fokus pažnje stavlja saradnju u dunavskom slivu što je "izazov u sledećih 10-15 godina. Sa ovim regionima ćemo sigurno mnogo tešnje sarađivati", rekao je Pastor.

 

Ministar za federalne poslove, Evropu i međunarodne odnose nemačke pokrajine Baden-Virtemberg Peter Fridrih je izrazio uverenje da će sve države duž Dunava mogu zajedno ići u Evropu i u Evropsku uniju, dok je predstavnik francuskog regiona Rona-Alpi Žerar Perisan-Faber rekao da Francuska ima tradiciju prijateljskih odnosa sa Srbijom i poručio da snage treba da se ujedine oko zajedničke evropske budućnosti.

 

Ministar za industriju, istraživanje i inovacije u italijanskoj regiji Lombardiji Mario Melacini rekao je da će učešće u projektu "Četiri motora EU" biti od koristi za Srbiju, a posebno za Vojvodinu.

 

"Nadam se da će kompanije iz Lombardije moći i hteti da investiraju u Vojvodini, i da će naći zajednički interes s vojvođanskim kompanijama pre svega u IT sektoru, u sektoru obnovljivih izvora energije, sektoru poljoprivrednih mašina i proizvodnji hrane", kazao je Melacini.

 

Izrazio je uverenje da će se Vojvodina biti na izložbi Ekspo (Expo) 2015. godine i dodao da će "Četiri motora" pomoći Srbiji u priključivanju EU.

 

Predstavnica španske pokrajine Katalonije, Mar Ortega Puertas izrazila je uverenje da će konferencija biti uspešna i da će kompanije uspostaviti saradnju.


Izvor: Beta

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar