Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U pregovorima sa EU nema mesta za obećanja
|
|
|
Objavljeno : 03.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
U pregovorima o članstvu sa EU, kada budu otvoreni, posebno će do izražaja doći primena zakona. Novi model pregovaranja u EU podrazumeva merila za otvaranje i zatvaranje poglavlja, a ta merila neće biti, kako kažu sagovornici EurAktiva, "svečano obećanje da će zakon biti donet" već kvalitetna primena zakona. Pregovori o članstvu u EU nisu pregovori u uobičajenom smislu već podrazumevaju usklađivanje pravnog i institucionalnog sistema i procedura sa onima u Uniji i tu nema mesta za pregovaranje o evropskim propisima. Pregovori bi, kada bude doneta odluka o njihovom otvaranju, mogli vrlo brzo početi jer započinju analitičkim pregledom stanja u oblastima o kojima će se pregovarati.
"Taj period koji nazivamo pregovori sa EU zapravo se odnosi na prilagođavanje našeg pravnog i institucionalnog sistema i procedura sa onim što postoji u EU. Dakle, nema tu šta mnogo da se pregovara nego treba da se primenjuju norme, pravila i procedure kakve postoje u EU", rekao je za EurAktiv direktor Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević.
Pajević je podsetio da Srbija mora da se transfomiše u oblasitma razvrstanim u 35 poglavlja, uključujući poljoprivredu, transport, energetiku, zaštita životne sredine, prava potrošača ili kretanje robe, ljudi i radnika.
"Dosta vremena treba da se sve to nabroji a biće nam potrebno dosta vremena da se u svemu tome uskladimo sa evorpskim normama i praksom. S jedne strane je možda lakše usvojiti neki zakon ili podzakonski akt a nešto teže primeniti ga i trajno primenjivati na dobar načina, ali to je posao koji je pred nama", rekao je on.
Predsednica skupštinskog Odbora za evropske integracije Milica Delević je ukazala da kada se pregovori otvore u središte dolazi celokupan proces donošenja zakona i njihova primena. Prema njenim rečima, biće važno na koji način se zakoni usvajanju - da li po hitnoj proceduri, da li uz dovoljne konsultacije sa strukovnim udruženjima i zainteresovanim grupama, kao i to da li građani razumeju šta se rešava i na koji način, koja su alternativna rešenja i da li ima vremena za konsultovanje Evropske komisije.
"Zatim, kako se primenjuje usvojeni zakon, da li je u odgovarajućem roku praćen podzakonskim aktom i sve to postaje suština procesa evropskih integracija. Zato kažem da je otvaranje pregovora trenutak kada reforme postaju ključni prioritet", rekla je ona za EurAktiv.
Savetnica ministra za spoljnu i unutrašnju trgovinu Tanja Miščević je ocenila da će manjkavost u primeni zakona jako puno uticati "jer novi model pregovaranja u EU podrazumeva merila za otvaranje i zatvaranje poglavlja u pregovorima.
"Ta merila nisu ,svečano obećavamo da će zakon biti donet te i te godine" već 'zakon je donet i počeo je da se primenjuje'. To je moderna praksa pregovaranja. Mi smo sada u jednoj višoj fazi odnosa sa EU i samo postojanje zakona i hramonizacije više nije dovoljno za ocenu uspešnosti u tom procesu", ukazala je ona.
Miščevićeva je ocenila da pregovori, pošto bude odobreno njihovo otvaranje, mogu tehnički početi vrlo brzo pošto počinju analitičkim pregledom pravne tekovine, a ne "sedanjem za pregovarački sto".
"Ja pretpostavljam da će biti potrebno i Komisiji i administraciji u Srbiji neko vreme iza toga (odluke) ali je ne pričam o mesecima, pričam o danima, možda nedeljama od momenta odluke o otvaranju pregovora do samog otvaranja", rekla je ona.
Pregovori počinju fazom skrininga, odnosno analitičkog pregleda ili ocene sposobnosti neke zemlje da otvara poglavlja, odnosno da li zadovoljava merila za to. Tome predthodi takozvani eksplanatorni skrining. To je sastanak, kako je objasnio Pajević, na kome predstavnici Evropske komisije u načelu obaveštavaju predstavnike srpskih institucija šta je sadržina pregovaračkog materijala.
Pajević je podsetio da bi do februara trebalo da se usvoji nacionalni program usvajanja evropskih propisa koji će se odnositi na naredne četiri godine.
Autor: Maja Poznatov
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|