Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministarstvo: Zbog statusa bez pomoći za agrar iz fondova EU
|
|
|
Objavljeno : 16.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Danilo Golubović izjavio je 16. avgusta da su netačne tvrdnje da Srbija nije iskoristila novac iz IPARD pretpristupnih fondova EU za razvoj sela i poljoprivrede, navodeći da to nije bilo moguće, jer još nije svrstana u zemlje kandidate za ulazak u EU. "Sredstva iz IPARD fodova dostupna su samo zemljama kandidatima za članstvo u EU, a Srbija je još uvek formalno-pravno zemlja potencijalni kandidat za članstvo u EU, čime joj je onemogućena akreditacija za IPARD", kazao je Golubović za agenciju Beta. Sistem decentralizovanog upravljanja je preduslov da Srbija koristi preostale tri komponente pretpristupnih fondova - III, IV i V (za poljoprivredu ili IPARD). Ranije je iz Kancelarije za evropske integracije najavljeno da se ove godine očekuje akreditacija decentalizovanog sistema upravljanja za dve komponente, dok se za komponentu V, zbog strožih uslova očekuje 2014. godine.
Predsednik Odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu Aleksandar Senić izjavio je 16. AVGUSTA agenciji Beta da Srbiji ove godine nije odobreno 10 miliona evra sredstva iz IPA fondova EU za razvoj sela, zbog nespremnosti domaće administracije i trenutnog sistema agrarnog plaćanja.
Prema Golubovićevim rečima, iznos sredstava iz IPARD-a, koji je peta komponenta pretpristupnih fondova i omogućava bespovratna sredstva za razvoj sela i poljoprivrede, nije definisan.
On je ocenio da zato nije utemeljeno pričati da je za razvoj sela Srbiji iz tih izvora bilo dostupno 50 miliona evra, a da je konkurisano za 10 miliona koji nisu odobreni.
"Tačan iznos sredstava iz pretpristupnih fodova EU nikada nije definisan od strane Evropske komisije. Ministarstvo poljoprivrede Srbije je očekivalo sredstva koja su bila definisana i u slučaju Hrvatske i Makedonije, a u procentualnom iznosu od ukupnih sredstava IPA za te zemlje. Ta očekivanja su se kretala u iznosu od nekoliko desetina miliona evra godišnje", kazao je Golubović.
Prema njegovim rečima, Srbija je do sada u punom obimu koristila Instrumente za pretpristupnu pomoć (IPA), koji su dostupni zemljama potencijalnim kandidatima za članstvo, navodeći da se Ministarstvo poljoprivrede prilagođava trenutnoj situaciji i maksimalno iskorišćava sve mogućnosti.
On je demantovao i da je razlog nedobijanja sredstava iz EU fondova nespremna domaća administracija i sistem placahnja, jer je Ministarstvo poljoprivrede izradom nacrta IPARD programa i realizacijom procene ispunilo osnovne zahteve akreditacije za IPARD, ali da su "spoljne okolnosti" uticale da ta sredstva ne budu dostupna domaćoj poljoprivredi u ovoj godini.
Sistem decentralizovanog upravljanja je preduslov da Srbija koristi preostale tri komponente pretpristupnih fondova - III, IV i V, što joj je omogućeno sticanjem statusa kandidata u martu 2012. godine. Srbija je do sada koristila samo dve komponente, I i II, koje se odnose na podršku tranziciji i prekograničnu saradnju.
Komponenta III odnosi se na regionalni razvoj koji obuhvata transport, životnu sredinu i regionalnu konkurentnost. Komponenta IV pokriva ljudske resurse i odnosi se na zapošljavanje, obrazovanje i socijalno uključivanje. Peta komponeta odnosi se na poljoprivredu i ruralni razvoj i poznatija je kao IPARD komponenta.
Kako je u januaru za EurActiv rekao zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Ognjen Mirić, 2013. se očekuje akreditacija decentalizovanog sistema upravljanja za dve komponente, dok se za komponentu V, namenjenu poljoprivredi, zbog strožih uslova očekuje 2014. godine.
On je tada takođe rekao da je Srbija odlučila da ne otvara formalno komponente III i IV jer ostala samo jedna godina do kraja evropskog finansijskog okvira za period 2007-2013.
"Zato se Srbija dogovorila sa Komisijom da projekti u punom obimu za komponente III i IV idu kroz komponentu I, a komponentu V za 2013. godinu bismo otvorili u punom iznosu od 10 miliona evra", kazao je Mirić.
Izvor: EurActiv.rs, Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|