Stampa
Tanja Miščević na čelu tima Srbije za pregovore sa EU  

Objavljeno : 01.09.2013. | Ažurirano : 02.09.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić predložio je 1. septembra profesorki Fakulteta političkih nauka (FPN) i nekadašnjoj direktorki Kancelarije za pridruživanje EU Tanji Miščević da bude šefica tima za pregovore Srbije o članstvu u EU, što je ona prihvatila. Miščević je izjavila agenciji Beta da je sigurna da će pregovori početi i pre januara 2014. godine.



Miščević je agenciji Beta potvrdila da je prihvatila da bude šefica tima za pregovore sa EU i kazala da očekuje da vrlo brzo, već 3. ili 4. septembra, bude doneta i formalna odluka o njenom postavljenju i o formiranju pregovaračkog tima.

 

"Pretpostavljam da će vrlo brzo biti doneta odluka o postavljenju i o formiranju pregovaračkog tima. O tome smo danas razgovarali", rekla je Miščevićeva o svom razgovoru u zgradi Vlade s prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem.

 

"Odmah posle polaganja zakletve novih ministara, mislim da je to naredna stvar. Posla ima puno, mora se krenuti i raditi", kazala je Miščević.

 

Navela je da je potrebno napraviti sturkture u timu i za njih izabrati ljude.

 

Na pitanje agencije Beta o tome da li očekuje da januara sve bude spremno za početak pregovora sa EU, kazala je da je sigurna da tehnički pregovori mogu da počnu i ranije. Navela je da su i Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije, i osoblje koje u ministarstvima radi na tim poslovima i podgrupe, odlično uvežbani i počinju da rade na analitičkom pregledu.

 

"Što se administracije tiče, potpuno sam sigurna da ti pregovori odnosno taj pregled prava može da počne ne u januaru, već i pre toga", kazala je Miščević.

 

Kako je saopštila Vlada, Vučić je 1. septembra u zgradi Vlade razgovarao s Tanjom Miščević, a prethodno se konsultovao s predsednikom Vlade Ivicom Dačićem i predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

 

Vučić je predlog izneo uvažavajući stručne kvalitete Tanje Miščević i uverenje da će ona posao obaviti u najboljem interesu Srbije, piše u saopštenju.

 

Biografija buduće šefice tima za pregovore Srbije sa EU

 

Tanja Miščević je rođena je 6. avgusta 1966. godine u Zemunu, gde je završila osnovnu školu i gimnaziju.

 

Diplomirala je na FPN u Beogradu 1989. na smeru za međunarodne odnose, a 1997. magistrirala na smeru za međunarodno pravo i organizacije s tezom "Pridruženo članstvo Evropske unije". Doktorirala je 2002. odbranom teze "Uloga odluka međunarodnih organizacija u savremenom razvoju međunarodnog prava".

 

Specijalizaciju iz oblasti Evropske unije stekla je na poslediplomskim studijama "Evropske studije u politici" na FPN, zatim na Univerzitetu u Bonu i na Evropskom koledžu u Brižu.

 

Najpre je radila kao poslovni sekretar u privatnoj firmi, a zatim u Institutu za međunarodnu politiku i privredu, kao istraživač-saradnik.

 

Na FNP je bila demonstrator za engleski jezik, asistent pripravnik na predmetu Međunarodne organizacije, a zatim docent.

 

Predavala je kao gostujući profesor na Univerzitetu u Bonu, u Centru za evropske integracije, na Diplomatskoj akademiji Ministarstva inostranih poslova Republike Hrvatske, na Ekonomskom fakultetu u Podgorici. Voditelj je modula Međunarodne organizacije na Diplomatskoj akademiji MSP SCG.

 

Od 2001. rukovodila je Odeljenjem za evropske studije G17 Instituta u Beogradu.

 

U periodu 2003-2004. bila je koordinatorka obuke administracije Srbije i Crne Gore za pitanja EU.

 

Od maja 2005. je bila na čelu Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje Evropskoj uniji. Na sopstveni zahtev te dužnosti je razrešena 30. oktobra 2008, a potom je bila urednik Službenog glasnika Republike Srbije.

 

Vlada Srbije postavila je 26. novembra 2010. Tanju Miščević za državnog sekretara u Ministarstvu odbrane. Prethodno je od aprila 2009. do novembra 2008. bila članica i potpredsednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.

 

Autorka je većeg broja članaka iz oblasti teorije i prakse funkcionisanja međunarodnih vladinih organizacija, institucionalne strukture EU i politike proširenja EU.

 

Dobitnica je nagrade Doprinos godine Evropi 2006.

 

Nije član nijedne stranke. Govori engleski i ruski jezik.

 

Izvor: Beta

Foto: Beta

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar