Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Počeo bilateralni skrining o poglavlju 24
|
|
|
Objavljeno : 11.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Delegacije Srbije i Evropske komisije 11. decembra su u Briselu započeli zajednički analitički pregled i ocenu usklađenosti zakonodavstva Srbije sa zakonodavstvom Evropske unije o poglavlju 24 koje se odnosi na pravdu, slobodu i sigurnost. Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Mišćević rekla je novinarima da je ocena usklađenosti zakonodavstva Srbije sa zakonodavstvom EU, takozvani bilateralnii skrining, koji se odnosio na poglavlje 23 o pravosuđu i osnovnim pravima, prema oceni Komisije, prošao "više nego dobro". Prema nedavnoj izjavi šefa Delegacije EU u Srbiji Majkla Devenporta dobar skrining je veoma značajan za ritam evropskih integracija Srbije. Takođe, on je pozitivno ocenio dosadašnji nastup Srbije u pripremi za pregovore.
Miščević je navela da je nedavna policijska akcija "Grom" u Srbiji, koja je u vezi s poglavljem 24, iz evropske delegacije pozdravljena kao jedna od najopsežnijih i najkonkretnijih akcija s velikim uticajem na policijsku saradnju u oblasti borbe protiv droga, što je prema njenim rečima, odličan početak jednog skrininga. Druga stvar o kojoj je razgovarano su izazovi s kojima se Srbija sreće po pitanju azilanata, navela je ona.
"To je veoma važno pitanje u kojem Srbija i može i mora dobiti pomoć od EU, odnosno od Evropske komisije, jer to nije samo pitanje suočavanja Srbije i njenog društva sa migratornim kretanjima koja su za nas potpuna novina, već i suočavanje EU, preko nas, sa svim ovim događajima", rekla je Miščević.
Prema njenim rečima, razgovori održani 11. decembra posvećeni su pravosudnoj saradnji u komercijalnim i trgovinskim stvarima, a 12. decembra će se razgovarati o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Razgovori će, kako je rekla, biti završeni u petak 13. decembra, kada će na dnevnom redu biti integrisano upravljanje granicama, što je jedno od velikih pitanja zaštite granica, i saradnja s EU u toj oblasti.
"Pošto su ovo velika poglavlja i pošto nas i u jednom i u drugom slučaju očekuju dodatna pitanja, na koja zbog kratkog vremena ljudi ne mogu odgovorit tokom sastanaka, mi ćemo na sva ta pitanja odgovoriti u pisanoj formi", kazala je Miščević.
Kako je objasnila, izveštaj koji će posle toga izraditi Evropska komisija ne može se očekivati u roku ranijem od tri meseca od momenta završetka bilateralnog skrininga jer to tehnički nije moguće s obzirom na to da se time bave različiti direktorati u okviru Evropske komisije.
Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Vanja Vukić rekao je da su to ministarstvo i sve ostale nadležne srpske institucije koje učestvuju u skriningu oko poglavlja 24 vrlo dobro pripremljeni za taj proces.
"Mi ćemo se truditi da što realnije predstavimo naš pravni sistem, da vidimo gde su nedostaci, na koji način i u kom vremenskom periodu te nedostatke možemo da otklonimo", rekao je Vukić.
Devenport: Skrininzi od velikog značaja
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport 10. decembra je na skupu o normalizaciji odnosa sa Kosovom u kontekstu evropskih integracija ukazao na značaj reformi koje su potebne u tom procesu i, u vezi sa tim, na značaj skrininga kao prvog koraka u utvrđivanju programa reformi.
"Moram da kažem da se srpska vlada, odnosno njeni delovi, dobro pokazala na dosadašnjim skrininzima". rekao je Devenport, navodći to kao jedanod pokazatelja daje Vlada Srbije shvatila da tom poslu treba ozbiljno pristupiti.
Međutim, on je ukazao i da nakon ovih procedura Srbija treba da pokaže rezultate u pogledu ključnih reformi. Tu, kako je naveo, nije reč samo o akcionim planovima i strategijama, već i o konkretnim koracima za suzbijanje korupcije, reformu javne uprave i drugim značajnim oblastima. Devenport je tada ukazao da će to biti veliki izazov za Srbiju.
Kada je reč o koracima koji će uslediti nakon skrininga, naveo je da će za poglavlja za koja je održan skrining delegacija iz Brisela sprovesti reviziju, na osnovu koje će podneti izveštaj zemljama članicama, koje će doneti odluku šta Srbija treba da učini da bi otvorila poglavlja.
On je naveo da zemlje članice još usaglašavaju pregovarački okvir za Srbiju, dok Evropska komisija ubrzano radi na pripremama za pregovore. On nije želeo da špekuliše kada će se pregovori i zvanično otvoriti, ali je podsetio na odluku Evropskog saveta da to bude najkasnije u januaru.
Devenport se osvrnuo i na brojne reakcije na njegovu izjavu da je pregovarački okvir tajan, rekavši da je to dokument o kojem se dogovaraju vlade zemalja članica i predaju ga vlastima zemlje koja je u procesu pristupanja. Tada je na samoj vladi te zemlje da odluči da li će dokument dati na uvid javnosti, kazao je Devenport, rekavši da su neke zemlje čak objavljivale taj tekst na zvaničnim internet stranama.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|