Projekat podržali
Sponzori mreže
|
PDV u Srbiji među nižima u Evropi
|
|
|
Objavljeno : 01.01.2014. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji je niža stopa PDV-a, koja se primenjuje na hranu, ugostiteljske usluge, ulaznice za kulturne i zabavne manifestacije i lekove, od 1. januara povećana sa 8 na 10% i sada je među višima u Evropi. Početkom ove godine, PDV je povećan u tri zemlje EU - Hrvatskoj, Kipru i Francuskoj. Novine, ali i knjige, su među kategorijama proizvoda koji u mnogim zemljama EU imaju znatno bolji poreski tretman nego u Srbiji. Sa druge strane, opšta stopa PDV-a u Srbiji je među nižima u poređenju sa članicama EU.
Porez je od ove godine veći u tri članice EU. U Hrvatskoj je međustopa povećana sa 10 na 13%, a niža stopa je ostala 5%, u Francuskoj je međustopa povećana sa 7 na 10%, a standardna sa 19,6 na 20%, dok je na Kipru od 13. januara međustopa povećana sa 8 na 9% a standardna sa 18 na 19%.
Osnovna stopa PDV-a od 20%, koja se u Srbiji primenjuje od oktobra 2012, ista je kao i u šest članica EU - Bugarskoj, Estoniji, Holandiji, Austriji i Slovačkoj, ali i Francuskoj od 2014.
Samo četiri zemlje imaju nižu stopu od Srbije. To su Luksemburg sa stopom od 15%, najnižom opštom stopom PDV-a u EU, kao i Malta sa 18% i Nemačka i Kipar sa 19%. Najvišu stopu PDV-a u Evropi od 27% ima Mađarska, a prate je sa 25% Švedska, Hrvatska i Danska.
Odlika velikog broja članica EU, u poređenju sa Srbijom, je razuđeniji sistem PDV-a. Tako, pored više i niže stope i poreskih oslobađanja u 15 zemalja članica postoji i međustopa. U ovim zemljama, međustopa je između 7 i 18%, a niža stopa se kreće oko 5 i 6%.
U zemljama koje nemaju međustopu niža stopa je u dosta širokom rasponu, od 5 do 15%.
Neke članice imaju pravo na takozvanu super sniženu stopu. To su Luksemburg, Italija, Irska, Francuska i Španija. Ona se kreće između 2,1% u Francuskoj i 4,8% u Irskoj. Tako neke od njih - Francuska, Irska i Luksemburg - zapravo primenjuju tri različite stope, jednu standardnu, međustopu, nižu stopu i super nisku.
Preferencijalni tretman za novine
Background U EU stopa PDV-a ne sme biti niža od 15%, a niža stopa od 5%. Međutim, članice koje su zbog propisa u Uniji 1993. godine morale da povećaju svoje stope za više od 2 procentna poena mogu da primenjuju i nižu štopu od 5% na proizvode i usluge za koje je niža stopa dozvoljena.
Nulte stope ili super niske su dozvoljene uglavnom Velikoj Britaniji i Irskoj, koje su ih imale i 1991. godine, dok su takozvane parking stope, odnosno snižene stope za proizvode i usluge za koje evropski propisi predviđaju standardnu stopu, odobrene onim zemljama koje su ih primenjivale pre januara 1991. godine, uz ograničenje da ne smeju biti niže od 12%. To se odnosi pre svega na Belgiju, Irsku, Luksemburg, Austriju i Portugaliju.
Među kategorijama robe i usluge kojima je odobren povlašćeni tretman nižom poreskom stopom u velikom broju zemalja izdvajaju se novine. Naime, sa stopom od 10% Srbija je među zemljama sa najvećim opterećenjem ovog sektora u krizi.
Velika Britanija, koja ima široku lepezu poreskih oslobađanja, ne naplaćuje PDV na novine, kao ni na periodična izdanja, a nultu stopu za standardnu dnevnu štampu primenjuju i Danska i Belgija. Francuska za novine primenjuje super sniženu stopu od 2,1%, a dosta zemalja primenjuje nižu, uglavnom jednocifrenu, stopu na štampu, mada ima primera da se primenjuje i standardni PDV od 20-ak osto, što je slučaj u Litvaniji i Slovačkoj.
U Srbiji se niža, takozvana posebna stopa, primenjuje na osnovne životne namirnice, lekove i medicinska sredstva, hotelske i ugostiteljske usluge i novine.
Od 1. januara povećana je stopa za oporezivanje računara i računarske opreme, jer je ova kategorija proizvoda prebačena na standardnu stopu. Standardna stopa se na ovu kategoriju proizvoda primenjuje i u EU.
Retki su proizvodi i usluge u kojima većina zemalja EU odobrava sniženja. Među njima su, pored novina, i domaći transport, bez obzira na to da li je reč o brodskom, vazdušnom, putnom ili železničkom, kao i hoteli. Među proizvodima obuhvaćenim povlašćenim stopama su mineralna voda, limunada i voćni sokovi, koji se oporezuju po sniženoj stopi u Belgiji, Francuskoj, Grčkoj, Luksemburgu, Holandiji, Sloveniji, Dinskoj i Švedskoj, kao i na Kipru ali sa izuzetkom mineralne vode.
U malom broju zemalja odobava se snižena stopa za dečju obuću i odeću. To su Irska i Velika Britanija u kojima se PDV za ove proizvode ne plaća, Luksemburg sa 3% i Poljska, u kojoj se sniženje primenjuje samo na dečju obuću, na koju se plaća 8% ali ne i odeću koja se oporezujue po rednovnoj stopi.
Neke zemlje odobravaju niže stope za energente i energiju - Luksemburg za prirodni tečni gas, struju i drva za ogrev, kao i Grcka i Italija. Drva za ogrev oporezovana su nžom stopom i u Belgiji, Danskoj, Francuskoji Poljskoj.
Među uslugama koje su oporezovane nižom stopom u nekim zemljama se nalaze i kafei, noćni klubovi i alkoholna pića. Takav je slučaj u Španiji, Luksemburgu i Francuskoj, kao i u Holandiji sa izuzetkom alkohola.
Autor: S.V.
Foto: Wikimedia Commons
Povezani sadržaj
|
|
|