Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nedovoljna prevencija raka grlića materice
|
|
|
Objavljeno : 20.01.2014. |
|
|
|
|
|
|
Rak grlića materice je jedinstven po tome što se u potpunosti može sprečiti redovnim kontrolama kod ginekologa. U Srbiji se ta mogućnost ne koristi dovoljno, pa je rasprostranjenost ove bolesti dva puta viša od evropskog proseka. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut", tek svaka peta žena se odazove na poziv za preventivnu ginekološku kontrolu, a svakoga dana četiri žene obole.
Prema podacima Instituta, karcinom grlića materice je treći vodeći uzrok u obolevanju i peti u umiranju od svih malignih tumora kod žena u Srbiji. Svake godine se registruje oko 1.400 obolelih žena a 450 umre, što Srbiju stavlja na drugo mesto u Evropi po stopi umiranja od te bolesti.
Sa druge strane, kako je rečeno na konferenciji za novinare 20. januara povodom dana raka grlića materice, tek svaka peta žena se odazove na preventivnu ginekološku kontrolu. Skrining je u Srbiji uveden 2012. godine, njime bi trebalo da budu obuhvaćene žene od 25 do 64 godina, najmanje 75% njih, koje bi nakon što dve godine za redom imaju dobre rezultate trebalo da urade Pap test, odnosno citološki bris grlića materice, jednom u tri godine.
O značaju preventivnih pregleda za oboljevanje od ove bolesti najbolje govore podaci iz EU. U zemljama članicama oboli 31.300 žena svake godine, a umre 13.600. U svakom trenutku u EU 175.000 žena živi sa rakom grlića materice.
Iako su u protekloj deceniji u EU stopa oboljevanja i smrtnost od raka grlića materice osetno smanjeni razlika je velika među zemljama, ali i među različitim kategorijama stanovništva. Finska je primer zemlje koja je posebno dobra u prevenciji, sa kumulativnim rizikom od 0,4% za žene do 75 godina života.
"Rak grlića materice i dalje ubija mnogo više žena u istočnim zemljama EU, poput Rumunije, Bugarske, Madajarske, Poljske i Baltičkih zemalja Litvanije i Letonije. Taj raskorak je u velikoj meri posledica nejednakog pristupa prevenciji, poput Pap testa, koji bi mogao da otkrije oštećenja koja nastaju usled infekcija i to u ranoj fazi, pre nego što bi se rak mogao razviti", navela je generalna direktorka Evropskog institua za zdravlje žena EIWH Peji Megvajer.
Predsednik ove nevladine organizacije Hildrun Sundset ukazao je da je reč o raku koji pogađa žene u 30-im i 40-im godinama, kada su najaktivnije jer gaje decu i grade karijeru. Član upravnog odbora ove organizacije Mejv Kuzak ukazao je na mogućnosti koje su na raspolaganju za prevenciju ove bolesti: vakcinacija mladih devojaka i redovni pregledi.
Da Srbija nije iskoristila mogućnosti prevencije svedoče podaci Svetske zdravstvene orgainizacije po kojima je stopa oboljevanja u našoj zemlji ne samo dva puta viša od evropskog proseka, već znatno viša i od svetskog proseka.
Tako žene u Srbiji imaju rizik od 2,1% da obole od raka grlića materice do svoje 75. godine, dok je taj rizik u Evropi oko 1%, pri čemu varira od 0,6% u Zapadnoj Evropi do 1,4% u Istočnoj Evropi, a u svetu 1,6%. U Hrvatskoj je rizik takođe znatno manji - 1,1%, kao i u Bosni i Hercegovini - 0,9%, dok je u Makedoniji nešto viši - 2,3%.
Vakcina protiv glavnog izazivača raka grlića materice, nekoliko sojeva HPV virusa, nailazi na veliko nepoverenje u javnosti zbog navoda o neželjenim efektima, pa se stope vakcinacije razlikuju od zemlje do zemlje. PAP test je jednostavan i bezbolan za pacijentkinje.
Kako je rečeno na konferenciji za novinare u Institutu koja je organizovana povodom 8. Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, najviše stope obolevanja od karcinoma grlića materice zabeležene su u Pčinjskom, Šumadijskom i Moravičkom okrugu.
Ministarka zdravlja Slavica Djukić Dejanović istakla je da je prioritet u 2014. godini rano otkrivnanje raka grlića materice, kao i dojki i debelog creva. Ona je ukazala na značaj preventivnih pregleda i ranog otkrivanja bolesti, i dodala da je u Evropi smanjena stopa smrtnosti sa tri na 2,6%.
Šefica Kancelarije za skrining raka pri Institutu "Batut" Verica Jovanović je istakla da žene od 25 do 64 godine koje žive u Srbiji imaju pravo i treba da budu obuhvaćene skriningom.
"Tokom 2012, 2013 godine, pozvano je 90.000 žena, a tek se svaka druga odazvala testiranju", rekla je Jovanovićeva.
Ona je navela da je plan da u 2014. godinu se oko 23 domova zdravlja dodatno uključi u skrining.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Kancelarija za skrining raka
Povezani sadržaj
|
|
|