Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bez povlačenja tužbi za genocid
|
|
|
Objavljeno : 24.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednici vlada Hrvatske i Srbije, Vesna Pusić i Aleksandar Vučić, izjavili su 24. februara da neće doći do povlačenja međusobnih tužbi dveju država za genocid, podnetih Međunarodnom sudu pravde u Hagu, ali su poručili da su to pitanja iz prošlosti koja nikako ne treba da utiču na sadašnjost i budućnost. Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Beogradu, Pusić je rekla da je bilo želje i napora da se dođe do povlačenja tužbi, ali da oni nisu uspeli, dok je Vučić naveo da je Hrvatska insistirala na pitanju nestalih koje srpska strana nije mogla da reši. Oni su rekli da proces neće biti prijatan, da ne veruju da će se njime staviti tačka na otvorena pitanja iz bliske prošlosti, ali i poručili da ne treba podizati strasti i da to više neće biti na dnevnom redu u političkom životu.
Vesna Pusić i Vučić su istakli da, kao političari, treba da rešavaju pitanja sadašnjosti i budućnosti. Kao primer konkretne saradnje, Vučić je naveo da je Srbija predala Hrvatskoj 39.000 snimaka iz vazduha koji će omogućiti legalizaciju nekretnina.
"Nema povlačenja tužbe i protivtužbe, ali zajedničkim naporima Srbija i Hrvatska će pokušati, i dati sve od sebe da to što rade sudovi, to što radi pravo i pravda, bude pitanje rešavanja naših odnosa iz prošlosti, a da se mi pre svega bavimo sadašnjošću i budućnošću, da ne trujemo međusobne odnose zbog činjenice da na različite načine vidimo događaje u prošlosti", rekao je Vučić.
Vicepremijer u ostavci je istakao da Srbija neće biti bez argumenata u sudnici, ali da se ne smeju "podizati strasti u našim narodima", dok je Pusić ocenila da mesec dana iznošenja argumentacija za tužbe "neće biti ugodno" i podvukla da se s Vučićem saglasila da je to pitanje prošlosti.
"Šta god se u samom procesu događalo, to je sastavni deo prošlosti i raščićavanja prošlosti, a nije sastavni deo naše današnje politike i najgore što bi se moglo dogoditi je da se to prelije na današnju politiku i na naše buduće odnose", rekala je hrvatska ministarka spoljnih poslova.
Kao razlog za nepovlačenje tužbi, Pusić je navela da nije rešeno pitanje nestalih, dok je Vučić rekao da je Srbija uradila šta je mogla u vezi s tim pitanjem.
"Ne možemo da uradimo nešto što ne možemo da pronađemo ili što ne možemo da vidimo. Ne bežimo od toga da uvek potražimo ili pronađemo sve one koji su činili zločine ili da uđemo u trag svemu onome što se loše zbivalo 90-ih godina, ali mi više podataka i više stvarnih tragova nismo imali", rekao je Vučić.
Ipak ne cveta ljubav
Potpredsednici dveju vlada su se saglasili da sudskim procesom verovatno neće biti stavlja tačka na pitanja prošlosti. Pusić je istakla da će to pitanje posle procesa "biti tema istorije, ali ne politike".
"Ne mislim da je lako stavii tačke u odnosima naših naroda", rekao je Vučić, navodeći da 90% građana Hrvatske smatra da je Srbija izvršila agresiju na Hrvatsku, dok 90% građana Srbije misli da su Hrvati počinili najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata, nad Srbima iz Krajine.
Pusić je zahvalila za aero-snimke vojske napravljene 1960-ih godina, navodeći da su oni odneti iz Hrvatske 1990-ih. Pošto ih Hrvatska sada ponovo ima, omogućava se rešavanje problema u više od 800.000 zahteva za legalizaciju nekretnina.
Vučić je rekao da Srbija ustupanjem snimaka želi da pokaže da je za odnose prijateljstva i poverenje, a zatražio je drugačiji odnos prema Srbima u Hrvatskoj.
On je rekao da želi da se odnosi dve zemlje postave u "realne, pragmatične okvire". "
"Teško da mogu da kažem da u našim odnosima cveta ljubav, ali mogu da kažem da imamo pristojne, dobre, sve bolje, vrlo racionalne i pragmatične odnose koji će dovesti do toga da jedni drugima pomažemo", dodao je on.
Pusić je rekla da je Hrvatskoj "apsolutno u interesu" da sve zemlje u regionu funkcionišu kao zemlje u EU, i da zato pozdravlja početak pregovara Srbije sa EU o članstvu. Ona je rekla da Hrvatska neće koristiti svoje članstvo u EU za rešavanje otvorenih pitanja sa Srbijom, već će ta pitanja rešavati na bilateralnom nivou.
Pusić i Vučić su razgovarali i o problemima manjina i problemima pri korišćenju ćilriličnog pisma u Hrvatskoj. Potpredsednici vlada Hrvatske i Srbije najavili su i da će zajednički predložiti EU da pomogne unapređenje železničkog saobraćaja, čime bi se putovanje između Zagreba i Beograda skratilo sa sedam sati na tri sata.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|