Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kopač: Srbijagas koči evropske integracije Srbije
|
|
|
Objavljeno : 30.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Razdvajanje delatnosti u javnom preduzeću Srbijagas je zvaničan uslov Evropske komisije za dalje približavanje Srbije EU, izjavio je 30. septembra direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač u Beogradu. On je rekao da bi u sadašnjoj fazi postupka koji je Energetska zajednica pokrenula protiv Srbije zbog kršenja propisa u sektoru gasa trebalo da uslede sankcije, ali da će to pitanje biti razmatrano tek kroz godinu dana. Kada je reč o drugim energetskim oblastima, Srbija dobro napreduje u usklađivanju sa propisima EU, istakao je Kopač koji je u Skupštini Srbije prisustvovao predstavljanju godišnjeg izveštaja Energetske zajednice o napretku Srbije u oblasti energetike.
Kopač je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je Energetska zajednica pokrenula prekršajni postupak protiv Srbije zbog toga što Srbijagas nije razdvojen na operatera transportnog sistema i snabdevača gasom, i podsetio da je Srbija na Ministarskom savetu prošle sedmice u Kijevu osuđena zbog toga.
"To razdvajanje postalo je uslov za dalje pregovore o pridruživanju Srbije EU i cela Srbija je postala talac baš tog procesa koji se nikako ne dešava", rekao je Kopač.
On je dodao da sada i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) uslovljava plasiranje novca u projekte iz oblasti energetike razdvajanjem delatnosti u Srbijagasu.
Na pitanje agencije Beta koji će biti sledeći koraci Energetske zajednice protiv Srbije zbog slučaja Srbijagasa, Kopač je rekao da teoretski slede sankcije, ali da će to biti na dnevnom redu sledećeg Ministarskog saveta za godinu dana.
"Siguran sam da će Srbija do tada rešiti taj problem, tako da ne vidim razlog za nikakav strah od uvođenja sankcija", rekao je Kopač.
Background Ugovor o Energetskoj zajednici je stupio na snagu 1. jula 2006. Članice Energetske zajednice jugoistočne Evrope su Albanija, BiH, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Ukrajina i Srbija, kao i EU i Kosovo.
Kroz Energetsku zajednicu region treba da se uskladi sa propisima EU u oblasti energetike i pripremi za integraciju u evropsko energetsko tržište.
On je rekao i da će razdvajane delatnosti u Srbijagasu morati da bude funkcionalno, a ne samo pravno, zbog obaveze Srbije da od 1. januara 2015. počne primenu Trećeg energetskog paketa EU.
Kopač je dodao da funkcionalno razdvajanje može da bude i kroz model majke-firme i ćerke-firme koje se međusobno ne mešaju jedna drugoj u poslovanje.
Ministarski savet članica Energetske zajednice ustanovio je 23. septembra da je Srbija prekršila propise u oblasti gasa pošto nisu razdvojene delatnosti u preduzećima Srbijagas i Jugorosgas."Ta konstatacija Ministarskog saveta ima snažan uticaj na proces pristupanja EU", navodi se u saopštenju Energetske zajednice sa sednice Ministarskog saveta u Kijevu.
Ministarskom savetu je pitanje kršenja propisa u oblasti gasa prosledio Sekretarijat Energetske zajednice pošto se Srbija nije uskladila sa propisima ni nakon zahteva da to učini, upućenog u februaru. Tada je Sekretarijat ocenio da jedina dva licencirana preduzeća u Srbiji za transport gasa - državni Srbijagas i Jugorosgas koji je 50% vlasništvo ruskog Gasproma, nisu sprovela svoju obavezu da razdvoje prenos od snabdevanja i proizvodnje gasa.
To razdvajanje, predviđeno propisima EU, sa kojima je Srbija dužna da se usklađuje u okviru Energetske zajednice, obaveza je Srbije od 2007. godine.
Dobar napredak u ostalim oblastima
On je pred predstavljanje Izveštaja o napretku Srbije u oblasti energetike za 2013. i 2014. rekao da na svim ostalim područjima Srbija daleko vodi po reformama u regionu. Kako je objasnio, to se odnosi na osnivanje naftnih rezervi, obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine.
"Uglavnom sve teče glatko i mnogo bolje nego u drugim članicama Energetske zajednice", rekao je Kopač.
Kopač je kazao i da je Srbija u oblasti električne energije veoma napredna i tu je legislativa EU skoro u potpunosti preneta u srpske propise.
Izveštaj EU obuhvata i područje trgovanja elektičnom energijom, gde je Srbija, kako je rekao, na dobrom putu da sasvim otvori tržište od početka 2015. godine i gde je jedini bitan nedostatak to što Srbija nije uključena u regionalne asocijacije za trgovanje prekograničnim kapacitetima.
"To je šteta jer bi Srbija mogla da bude regionalni lider na tom području", istakao je Kopač.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice rekao je i da je sada pred Srbijom veliki poduhvat usvajanja novog zakona o energetici koji će potpuno biti usklađen sa trećim energetskim paketom EU, i da Sekretarijat intenzivno komunicira sa predstavnicima Srbije i sugeriše pravilna rešenja.
Kopač je rekao da bi taj dokument uskoro trebalo da se nađe i pred poslanicima Skupštine Srbije.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Srbijagas
Povezani sadržaj
|
|
|