Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dzurinda: Najbolji ishod početak pregovora krajem 2011.
|
|
|
Objavljeno : 05.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Nastavak integracije u Evropsku uniju je glavni spoljnopolitički cilj Srbije u 2011. godini, istaknuto je u sredu (5. januara) na ambasadorskoj konferenciji koja je otvorena u Beogradu, a specijalni gost konferencije ministar spoljnih poslova Slovačke Mikulaš Dzurinda ocenio je da Srbija ima kapacitete za integraciju i da bi najbolji ishod bio da pregovore o članstvu počne krajem 2011. godine.
Na otvaranju dvodnevne ambasadorske konferencije koju je organizovalo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, Dzurinda je izjavio da Srbija ima administrativne i stručne kapacitete koji su odlična osnova za brzu modernizaciju i integraciju i da 2011. godinu treba da iskoristi za dalji napredak u pridruživanju Evropskoj uniji. "Ova godina biće važna za proširenje Evropske unije, ukazaće se nove prilike i Srbija treba da ih iskoristi što bolje", rekao je on.
Šef slovačke diplomatije je rekao da je Srbija dobijanjem Upitnika koji joj je uručen 24. novembra napravila korak napred ka evropskim integracijama, a kako je rekao, taj napredak pomogao je da se ojača proces proširenja u regionu Zapadnog Balkana. Ocenio je da su zemlje Zapadnog Balkana frustrirane odlaganjem proširenja EU, ali je dodao da taj proces nije zaustavljen i da bi "bio najbolji ishod ako bi Srbija zajedno sa Crnom Gorom krajem godine započela pregovore o priključenju".
On je ukazao da svaka zemlja kandidat mora biti dobro pripremljena za taj proces i da politički motivisane prečice neće biti moguće, jer EU pomno sagledava sprovođenje zakona, pravosuđe, kao i reforme u drugim oblastima.
Tadić: Glavni spoljnopolitički cilj status kandidata za EU
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da je najvažniji spoljnopolitički cilj Srbije u 2011. godini Evropska unija i sticanje statusa kandidata za članstvo. "Dobijanje statusa kandidata za članstvo je najvažniji zadatak naše diplomatsko-konzularne mreže, naše zemlje, naše vlade kada je u pitanju 2011. godina", poručio je Tadić učesnicima Četvrte ambasadorske konferencije u Beogradu.
Background Srbija je 22. decembra 2009. podnela zahtev za članstvo u EU, a Savet ministara EU je 25. oktobra 2010. godine zatražio od Evropske komisije da izradi mišljenje o kandidaturi Srbije. Vlastima Srbije je 24. novembra 2010. uručen Upitnik na osnovu kojeg Evropska komisija treba da oceni spremnost Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU. Pored neophodnih reformi, saradnja sa Haškim tribunalom je uslov za dalji napredak Srbije u evropskim integracijama.
Evropska komisija bi mogla mišljenje o Srbiji da objavi u novembru 2011. godine, kada će objaviti i godišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu evropske integracije. Komisija će zatim to mišljenje proslediti Savetu ministara EU koji će na osnovu toga odlučivati da li će odobriti Srbiji status kandidata za članstvo. U slučaju dobijanja statusa kandidata ne postoji rok za početak ili završetak pregovora o članstvu.
On je dodao da je drugi cilj u evropskim integracijama dobijanje datuma za početak pregovora, ali da je teško reći da li je to moguće ostvariti ove godine.
Tadić je podvukao da Srbija "nema bolju alternatvu od učlanjenja u EU" i da to predstavlja prevazilaženje brojnih istorijskih nesporazuma koji vekovima postoje na Zapadnom Balkanu.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić je otvarajući ambasadorsku konferenciju rekao je da Evropa ostaje "centralni strateški prioritet" i dodao da će 31. januara vlada Srbije podneti odgovore na upitnik Evropske komisije. Tokom ove godine srpska diplomatija će se fokusirati na to da se ostvare "tri veoma važne stvari - ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u zemljama koje to još nisu učinile, dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU kao i datuma za početak pregovora, naveo je on.
Kao prioriteti spoljne politike Srbije u 2011. godine na konferenciji su pored evrointegracija navedeni Kosovo, odnosno mirna odbrana ustavnog poretka, konsolidovanje regionalne stabilnosti i saradnje i produbljavanje ekonomskih odnosa širom sveta.
Kacin: Nema odlaganja pregovora EU i Srbije zbog azilanata
Srbiji zbog problema azilanata u Nemačkoj ne preti odlaganje roka za pregovore sa Evropskom unijom, rekao je potpredsednik komisije za Jugoistočnu Evropu i izvestilac za Srbiju Evropskog parlamenta Jelko Kacin. "Dinamiku pristupanja Uniji određuje Srbija sama", rekao je Kacin agenciji Beta i dodao da se Srbija "sada ionako nalazi u fazi posmatranja na osnovu kojeg će Evropska komisija državama članicama predložiti ili ne datum za početak pregovora".
Ljubljanski list "Delo" je 4. januara objavio izveštaj iz Berlina u kojem se navodi da se Nemačka ljuti zbog velikog broja zahteva srpskih i makedonskih građana za azil u toj zemlji, i da bi nedavno ukidanje viza za građane BiH i Albanije moglo taj broj da poveća. List navodi da je ministar unutrašnjih poslova Bavarske Joakim Herman zapretio ponovnim uvođenjem viza ukoliko ne bude kraj zloupotrebi azila.
Kacin je rekao Beti da "potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ulaže velike napore da državljani Srbije budu na vreme upoznati sa svim teškoćama" u vezi sa traženjem azila, i da to "ne bi trebalo da bude jedan od razloga odlaganja određivanja datuma za početak pregovora" o ulasku u EU.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|