Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Za energetiku Srbije potrebno devet milijardi evra
|
|
|
Objavljeno : 27.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
U energetski sektor u Srbiji je u protekle tri do četiri godine uloženo oko tri milijarde evra, a na osnovu pozitivnih rezultata ostvarenih u tom sektoru očekuje se da se ulaganje nastavi. Da bi Srbija osigurala snabdevanje energijom i postala veći izvoznik struje potrebno je, međutim, da se u narednih sedam godina uloži trostruko više sredstava, rečeno je 27. aprila na skupu o održivoj energiji u beogradskom hotelu Hajat. Obnovljivi izvori energije imaju važnu ulogu u snabdevanju energijom, a mogu doprineti i većoj pouzdanosti elektro-energetskog sistema Srbije koji se sada potpuno oslanja na velike proizvodne sisteme, ukazano je na skupu.
Na konferenciji "Ri enerdži" (Re:Energy): održiva energija za održivu budućnost" savetnik premijera Srbije za energetiku Petar Škundrić je rekao da je u protekle tri do četiri godine u energetski sektor u Srbiji uloženo tri milijarde evra. "To je jedina industrijska oblast u Srbiji u kojoj smo imali konstantan porast proizvodnje od preko 3%, u kojoj nismo imali zatvaranje radnih mesta već povećanje zaposlenosti i u kojoj je nekoliko kompanija imalo najbolje poslovne rezultate", rekao je Škundrić na skupu.
On je ocenio da se na osnovu tih rezultata "stiču uslovi da se taj investicioni ciklus uspešno nastavi", uz napomenu da će narednih šest do sedam godina biti potrebno da se uloži oko devet milijardi evra da bi Srbija osigurala snabdevanje energijom i postala veći izvoznik eletrične energije.
Po njegovim rečima, Srbija manje od proseka zemalja EU zavisi od uvoza energije. U proizvodnji struje Srbija se uglavnom oslanja na lignit čiji je udeo 62%, a vlasti Srbije će, kako je rekao Škundrić, nastojati da povećaju učešće čistih izvora, da bolje iskoristi hidropotencijal i izgrade gasne koridore.
Škundrić je saopštio i da je u pripremi nova strategija za razvoj energetike do 2025. godine, produžena na period do 2030. godine, koja, kako je rekao, treba da podrži "snažan investicioni ciklus" koji Srbija očekuje u toj oblasti. Prema njegovim rečima, Srbija pokrenula inicjativu u okviru Energetske zajednice jugoistočne Evrope za izradu regionalne strategije u oblasti energetike.
Savetnik premijera Srbije za energetiku je ocenio da su novim Zakonom o energetici, koji je usvojen prošle godine, stvoreni uslovi za uspostavljanje otovrenog tržišta u oblasti energetike, i dodao da je jedan od zadataka Srbije u narednom periodu "otvaranje mogućnosti za bolju tržišnu regulativu".
Background Regionalna konferencija Re:Energy - Održiva energija za održivu budućnost organizovana je kako bi se razmotrili izazovi sa kojima se suočava energetiski sektor u regionu, poput novih investicija, razvoja obnovljivih izvora energije ili politike cena električne energije. Konferencija je podeljena u četiri panel diskusije.
Konferencija je okupila predstavnike domaćih i stranih energetskih kompanija koje posluju u regionu, kao i predstavnike institucija. Među učesnicima su predstavnica Kancelarije za evropske integracije Olivera Vitorović, direktor Direkcije EPS za trgovinu električnom energijom Dragan Vlaisavljević i šef Sektora EFT za trgovinu Mladen Apostolović.
Pored približavanja EU i usklađivanja sa evropskim standardima u oblasti energetike, za Srbiju su važni strateški i partnerski odnosi sa drugim zemljama, poput Rusije ili Kine, rekao je Škundrić.
Ambasador Holandije u Srbiji Loran Lui Stokvis (Laurent Louis Stokvis) ocenio je da Evropa zavisi od fosilnih goriva i da je neophodno da se okrene obnovljivim izvorima energije, kako zbog rasta cena fosilnih goriva, tako i zbog zaštite životne sredine. Dodao je da će obnovljivi izvori energije postajati sve konkurentiji kako bude rasla cena nafte.
Ocenio je da je Srbija dospela na mapu obnovljivih izvora energije i istakao da u Holandiji postoji interesovanje velikog broja kompanija za ulaganje u taj sektor. Zadatak vlasti je da osiguraju predvidivu poslovu klimu i jednake uslove i za strane i domaće investitore, istakao je ambasador Holandije. "Potreban je jasan funkcionalni sistem. To će doprineti više od niskih poreza i podsticaja jer će doneti jednake uslove", rekao je Stokvis.
Ambasador Kanade u Beogradu Roman Vasčuk (Waschuk) rekao je da je i Kanada zainteresovana za saradnju u energetici uz zaštitu okoline.
Direktor Bloka Energetika u Naftnoj industriji Srbije Aleksej Belov ocenio je da se u narednim godinama očekuje povećana potražnja za strujom, ali i veća potrošnja uglja, zbog čega se mora razmotriti dalji razvoj rudarske industrije u Srbiji. Prema njegovim rečima, Srbija je u početnoj fazi razvoja obnovljivih izvora energije i neophodno je povećati tarife i razraditi druge vidove podrške u toj oblasti.
Pomoćnik ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Zoran Todorović rekao je da se u Srbiji godišnje proizvodi 40 miliona tona lignita, a da se očekuje da će ta proizvodnja dostići 2030. godine 50 miliona tona. Prema njegovim rečima, rudarski sektor je u 2011. imao rast od preko 10%.
On je na skupu istakao da su istraživanja pokazala da postoji "izuzetno" ležište litijuma u zapadnoj Srbiji.
Direktor Rudarskog basena Kolubara Nebojša Ćeran rekao je da obnovljivi izvori energije ne predstalvjaju konkurenciju već važan faktor za pouzdanost elektro-energetskog sistema u Srbiji i zaštitu životne sredine. "U Kolubari se proizvede 50 do 55% sturje na godišnjem nivou što zvuči pohvalno za sistem ali ne i za pouzdanost sistema. Ne može se nekada dovoljno kvalitetno planirati i voditi kompanija ako znate da od svakog ispada bloka na Termoelektrani Nikola Tesla ili problema sa bagerom u Kolubari zavisi pouzdanost sistema", rekao je on.
Direktorka za jugoistočnu Evropu kompanije DŽeneral elektrik enerdži (GE Energy) Karmen Neagu (Carmen) rekla je na skupu da je do novih rezervi energenata koj se nalaze uglavnom u nepristupačnim oblastima teže dopreti i ukazala da je 2012. prelomna godina u porošnji energije između zemalja koj su članice Organizacije za ekonomsku saradnjuu i razvoj i onih koje to nisu.
Ona je rekla i da izazov predstavlja integrisanje obnovljivih izvora energije u postojeći sistem i njihova pouzdanost, a da rešenje može biti kombinovano korišćenje gasa i obnovljivih izvora energije.
Karmen Neagu je rekla za Euraktiv da DŽeneral elektrik s pažnjom prati prilike i izazove sa kojima se suočava region, pa tako u Srbiji strategije koje je usvojila, trendove poput gasifikacije i izgradnje gasovoda Južni tok, planova za energetsku efikasnost. U oblasti obnovljivih izvora energije ta kompanija sa sedištem u Atlanti koja obezbeđuje tehnologije u oblasti energetike posebno prati razvoj vetroparkova, dodala je ona.
Prema njenim rečima, na srpskom tržistu DŽeneral elektrik je prisutan sa proizvodima u oblasti hidroenergije, opremom za tretman otpadnih voda, a gasnim motorima želi da podstkane i razvoj biogasa.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|