Projekat podržali
Sponzori mreže
|
NIS ne menja strategiju u regionu
|
|
|
Objavljeno : 04.04.2013. | Ažurirano : 05.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Direktor Naftne industrije Srbije (NIS) Kiril Kravčenko istakao je u intervjuu za briselski Euractiv.com da strategija koju su odobrili svi akcionari obavezuje tu energetsku kompaniju da pruži maksimalnu pomoć Srbiji u procesu evropskih integracija. Kravčenko je rekao i da je za akcionare i kompaniju uopšte od vitalnog značaja da razvija odnose sa zemljama EU i Unijom kao celinom. NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta.
"Aktivni smo u zemljama EU. Poslujemo u Rumuniji, Bugarskoj, Mađarskoj ... Pored toga, nastojimo da pomognemo celom regionu (Balkana), na prvom mestu Srbiji, da se što brže integriše u EU", izjavio je Kravčenko.
Odgovarajući na pitanje da li NIS ima monopol u Srbiji Kravčenko je kazao da nema jer u maloprodaji drži manje od 40% dodajući da u Hrvatskoj Ina ima veći udeo.
Kada je reč o rafinerijama, Kravčenko je kazao da obe rafinerije u Srbiji pripadaju NIS-u ali da je to uobičajeno za rafinerije navodeći da Bugarska, Hrvatska i Bosna i Hercegovina imaju po jednu rafineriju.
Takođe je direktor NIS rekao da ne postoji direktna veza između NIS-a i Gaspromovog projekta gasovoda Južni tok u regionu, iako je vodeći akcionar u kompaniji i projektu isti.
"Lično sam uveren da će Južni tok biti od koristi celom regionu jer će obezbediti dodatne izvore gasa i stabilnost. Za naš posao, to nije stvar od najvećeg značaja. Moguće je da ćemo učestvovati, sa drugim partnerima, u projektima proizvodnje struje iz gasa iz Južnog toka, ali za projekte koje smo već počeli imamo dovoljno svog gasa", kazao je Kravčenko.
On je rekao i da vodeći investicioni projekti NIS-a nisu vezani samo za područje bivše Jugoslavije jer pokrivaju i Bugarsku, Rumuniju i Mađarsku.
Kravčenko je u intervjuu za EurActiv.com istakao da NIS ne pokušava da "oživi" bivšu Jugoslaviju, već da želi razvoj ekonomskih odnosa među zemljama regiona radi uzajamne delotvorne saradnje.
Na pitanje o investicionoj klimi u Srbiji i regionu, Kravčenko je odgovorio da Evropa danas nije najbolje mesto za investiranje i da je region u kojem NIS posluje, gledano prema pravnim normama i porezima, atraktivniji od većine evropskih zemalja.
"Takođe, u tim zemljama (regiona) još postoje 'aktivniji' sektori, poput infrastrukture, poljoprivrede ili energetike, koje, za razliku od Zapadne Evrope, još nisu zauzele druge kompanije", istakao je prvi čovek NIS.
Kravčenko je kazao i da u uslovima krize NIS, kao i sve velike kompanije, preispituje rizike i na osnovu toga odlučuje dodajući da uprkos rizicima, NIS vidi potencijal za razvoj u regionu.
Razvoj je formulisan u strategiji kompanije i, ako se bilo šta promeni u okruženju, NIS će prilagoditi strategiju, rekao je Kravčenko.
"Ali našu strategiju, koja je vezana za regionalni razvoj, za čelnu poziciju po efikasnosti i dostizanje pozicije jednog od vodećih igrača prema rezultatima, nastavićemo da sprovodimo. Možda ćemo je malo podesiti, ali nećemo promeniti kurs", istakao je Kravčenko.
Predstavljajući kompaniju, on je rekao da je NIS energetska kompanija aktivna u regionu Balkana i prisutna u 11 zemalja. Kazao je i da NIS ima vodeću ulogu u ekonomiji Srbije gde ima udeo u BDP od 9%, koliko i sektor poljoprivrede koji se smatra strateškim u Srbiji.
Većinski akcionar NIS-a je Gaspromnjeft sa 56%, najveći manjinski akcionar je srpska vlada sa 26% a na tržištu je 19% akcija.
Godišnji promet NIS je veći od 2,5 milijardi evra a profit premašuje 450 miliona, kazao je Kravčenko dodajući da porez koji NIS plaća u Srbiji predstavlja 12% svih prikupljenih poreza u zemlji.
NIS u regionu radi od Austrije do Grčke, uključujući sve zemlje susede Srbije.
Izvor: Euractiv.com
Foto: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|