Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

I EU i Rusija imaju alternative za Južni tok    

Objavljeno : 10.12.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Ministri članica Evropske unije uključenih u projekat Južni tok zatražili su od Evropske komisije da zvanično "razjasni s ruskom stranom" saopštenje Moskve o obustavi izgradnje tog gasovoda i saglasili se o hitnoj potrebi obezbeđivanja novih izvora i dotoka energije. EU već ima u vidu neke alternative za Južni tok koje treba da doprinesu većoj energetskoj bezbednosti. Najviše se govori o Južnom gasnom koridoru, kojim bi išao gas iz Azerbejdžana. Najavljuje se i stvaranje tzv. vertikalnog koridora za gasno povezivanje Grčke, Bugarske i Rumunije. U međuvremenu je direktor Gasproma "srušio" nade da bi Južni tok još mogao da bude realizovan potvrdivši da je odluka o odustajanju konačna i ponovo svaljujući svu krivicu za to na Bugarsku.

 

Ministri energetike Austrije, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Italije, Rumunije i Slovenije 9. decembra u Briselu zatražili su na sastanku sa potpredsednikom EK Marošem Šefčovičem da se stvari oko Južnog toka razjasne i zaključili da je "s obzirom na nedavno utvrđenu (energetsku) ranjivost" zemalja srednje i jugoistočne Evrope, od ključnog značaja da se ubrza izrada strategijskih projekata energetskog povezivanja i obezbeđivanja novih izvora i pravaca dotoka energije.

 

Izjavu o Južnom toku nije potpisao mađarski ministar. Naime, iako je u izjavi ministara navedeno da se smatra da bi Južni tok bio dobar novi put dotoka gasa u EU pod uslovom da se usaglasi s propisima Unije, ministar Mađarske, koja je snažni zagovornik izgradnje tog gasovoda, stavio je do znanja da nema ovlašćenje svoje vlade da potpiše zajedničku izjavu.

 

Ministri sedam članica EU i Šefčovič, zadužen za energetsku uniju, "pozdravili su saopštenje Grčke, Bugarske i Rumunije o stvaranju 'vertikalnog koridora' za gasno povezivanje te tri zemlje".

 

"Oni su se saglasili da šira pitanja evropske energetske bezbednosti moraju biti celovito razmotrena, imajući u vidu novi scenario snabdevanja gasom", rečeno je u saopštenju posle sastanka.

 

"Ministri svih članica su se saglasili da EU mora ostati snažno opredeljena ka integraciji gasnog tržišta srednje i jugoistočne Evrope i obezbeđivanju raznih snabdevača i puteva dotoka gasa, što je i ključni cilj energetske unije" evropske dvadesetosmorice.

 

To će zahtevati, kako je predočeno, izgradnju neophodne infrastrukture i primenu usaglašenih prava na dobrobit potrošača tog regiona.

 

Integracija tržišta i obezbeđivanje više izvora i puteva dotoka gasa "može se ostvariti regionalnim projektima - kao što su terminali za tečni gas uz odgovarajuće gasovode, konekcija s Južnim gasnim koridorom ili eksploatacija gasnih nalazišta u Istočnom Sredozemlju i Crnom moru", stav je ministara članica EU uključenih u projekat Južni tok.

 

Takođe se taj cilj može postići "poboljšanjem povezanosti u regionu, posebno između Bugarske i susednih zemalja, kao i pospešenjem interkonekcije Sever-Jug uz dvosmerne kapacitete protoka gasa".

 

Na sastanku je dogovoreno da radna grupa zainteresovanih zemalja EU uz podršku Evropske komisije pospeši prekogranične energetske i transevropske projekte koji bi obezbedili dotok gasa iz raznih izvora, uz objedinjavanje gasnog tržišta i međupovezanosti.

 

Južni koridor kao alternativa

 

"Planiramo da formiramo radnu grupu" koja bi utvrdila eventualne probleme za izgradnju Južnog koridora i rešenja, rekao je Šefčovič posle sastanka članica EU koje su bile uključene u projekat gasovoda Južni tok od koga je Rusija odustala.

 

On je dodao da su Azerbejdžan i Turska dali čvrsta uveravanja da žele da se izgradi Južni gasni koridor koji bi "do 2020. trebalo da gas dovede do evropskih granica" i pozvali EU da preduzme korake na tom planu.

 

Južnim koridorom bi trebalo da se doprema gas sa nalazišta Šah Deniz u Azerbejdžanu preko Transanadolskog gasovoda kroz Gruziju i Tursku i zatim preko Transjadranskog gasovoda (TAP) kroz Grčku i Albaniju do Italije. Brisel godinama podržava izgradnju te rute preko koje će se obezbeđivati 20% potreba EU za gasom, navela je Evropska komisija.

 

Kapacitet Južnog koridora biće, međutim, 16 milijardi kubnih metara gasa godišnje, dok je kapacitet Južnog toka trebalo da bude 63 milijarde kubnih metara.

 

Izgradnja gasovoda TAP treba da počne 2016. godine a gas bi trebalo da poteče tim putem 2019-20.

 

Šefčovič je za Južni koridor rekao da predstavlja "poslovni projekat koji ima važan politički značaj".

 

Zamenik predsednika azerbejdžanske kompanije za naftu i gas SOCAR Elshad Nasirov kazao je da Južni gasni koridor neće konkurisati nijednom postojećem projektu ali da će snabdevati Evropu dodatnim količinama gasa.

 

Klaudio de Vinčenti (Claudio de Vincenti), zamenik italijanskog ministra za ekonomski razvoj a u ulozi predstavnika Italije kao predsedavajuće EU, istakao je da je glavni cilj TAP da poveća energetsku bezbednost na Balkanu koji je posebno "osetljiv".

 

De Vinčenti je takođe izrazio zadovoljstvo što ministri energetike Grčke, Bugarske i Rumunije sve više sarađuju na pitanju povezivanja na TAP kroz postojeću i novu infrastrukturu.

 

Na važnost "vertikalnog koridora" do Bugarske, koji omogućava vezu sa gasovodom TAP, ukazao je i direktor TAP Kejtil Tungland.

 

Od Kipra do Krita

 

Šefčovič je rekao da Komisija razmatra i energetske projekte u oblasti Mediterana koji bi mogli da snabdevaju Južni koridor gasom, posebno gasovod koji povezuje novootkrivena nalazišta gasa oko Kipra sa Grčkom.

 

"Razmatrali smo taj projekat 8. decembra, kada sam u bilateralnim susretima i na zajedničkom sastanku razgovarao sa ministrima Kipra i Grčke", kazao je Šefčovič, preneo je EurActiv.com.

 

"Razgovarali smo o parametrima projekta, nalazištima, planovima eksploatacije. Naravno, razgovarali smo i tome kako da taj projekat bude vredan i koristan za energetske potrebe Kipra ali i o tome kako bi nalazišta gasa u Istočnom Mediteranu mogla da doprinesu ukupnoj energetskoj bezbednosti EU", istakao je Šefčovič.

 

Potpredsednik Komisije je rekao da će Kipar, Grčka i Komisija nastaviti da rade na studiji izvodljivosti, posebno za interkonekciju između Kipra i Krita koja je izazovan projekat tehnički gledano.

 

"Taj gasovod mogao bi da ima važnu ulogu u energetskoj bezbednosti EU", zaključio je Šefčovič.

 

Rusija potvrdila da odustaje od Južnog toka

 

Nakon sastanka ministara energetike članica EU uključenih u Južni tok, direktor ruskog Gasproma Aleksej Miler je govoreći za TV kanal Rusija 24 potvrdio da je odluka o odustajanju od od tog projekta gasovoda konačna.

 

"Južni tok je otkazan. Bugarska nije dala građevinske dozvole za izgradnju Južnog toka ni na kopnu, ni u njenim teritorijalnim vodama i ekonomskoj zoni. To se ne odnosi na Treći energetski paket i Evropska komisija nije jedini krivac u ovoj situaciji. Krivac je bugarska vlada koja nam nije dala građevinske dozvole. Zato smo doneli konacncu odluku o odustajanju od projekta", rekao je Miler.

 

Čelnik Gasproma istakao je i da će Bugarska trpeti velike gubitke zbog odustajanja od Južnog toka.

 

"Oko tri milijarde evra neće biti uloženo u Bugarsku. Neće biti otvoreno više od 6.000 radnih mesta. Pored toga, Bugarska će izgubiti status tranzitne zemlje", kazao je Miler.

 

Miler je rekao i da će, kada novi gasovod do Turske počne da radi, uloga Ukrajine kao tranzitne zemlje "biti svedena na nulu".

 

"Gas neće ići preko Ukrajine ili Bugarske ali će biti isporučivan EU s druge strane. Kada gasovod dosegne EU, evropski potrošači moći će da uzimaju gas na tursko-grčkoj granici. U tom slučaju se odredbe Trećeg energetskog paketa neće primenjivati na isporuke", zaključio je Miler za rusku TV.

 

Izvor: Beta, EurActiv.rs

Foto: Shutterstock.com

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA