Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Politička neizvesnost u Makedoniji posle izbora
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
Parlamentarni izbori u Makedoniji, održani 11. decembra, nisu doneli razrešenje političke situacije u toj zemlji koja ponovo ulazi u period neizvesnosti u odsustvu ubedljivog pobednika na izborima. Vladajuća stranka bivšeg premijera Nikole Gruevskog ima malu prednost u odnosu na opozicione socijaldemokrate i podrška stranaka makedonskih Albanaca biće presudna u formiranju vlade. U takvim okolnostima nije isključeno da uskoro budu ponovo održani parlamentarni izbori.
Makedonska Državna izborna komisija (DIK) objavila je da na osnovu preliminarnih rezultata VMRO DPMNE ima 51, a opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) 49 poslaničkih mesta. VMRO DPMNE koja je na vlasti od 2006, osvojila je 38,06% glasova, a SDSM 36,69%, glasova.
Vodeća stranka makedonskih Albanaca, Demokratska unija za integraciju (DUI), mogla bi da računa na 10 poslaničkih mesta i sa podrškom te stranke VMRO-DPMNE bi mogao da ima apsolutnu većinu. DUI je poslednjih osam godina bio u koaliciji sa VMRO DPMNE.
Poslanike u Sobranju Makedonije imaće i Demokratska partija Albanaca (dva), Pokret Besa (pet) i Alijansa za Albance (tri).
VMRO DPMNE proglasila je pobedu na izborima i najavila da će njen lider Nikola Gruevski biti mandatar za sastav vlade. Ta stranka je pozvala lidera opozicionog SDSM Zorana Zaeva da joj čestitita pobedu.
"I zvanično je potvrđeno da je VMRO DPMNE partija pobednik na ovim izborima. Razlika je oko 20.000 glasova. Pobedili smo u šest, od sedam izbornih jedinica", rekao je visoki funkcioner te stranke Vladimir Đorčev na konferenciji za novinare.
"Mi ćemo, svakako, pristupiti pregovorima za koaliciju, pregovorima za reformsku vladu. Konačno treba da napravimo uslove da se kriza u Makedoniji završi", rekao je Gruevski i istako da će raditi na smanjivanju velikog jaza koji je napravljen medju građanima Makedonije, za šta je optužio SDSM.
Background Makedonija je u političkoj krizi od februara 2015, kada je opozicija optužila tadašnjeg premijera Nikolu Gruevskog i njegove ljude za prisluškivanje više od 20.000 građana.
U okviru sporazuma uz posredstvo EU, čiji je cilj da se okonča kriza, makedonski političari su se 2015. dogovorili o održavanju prevremnih izbora i imenovanju specijalnog tužioca da istraži skandal sa prisluškivanjem.
Trebalo je da se izbori održe 5. juna 2016. ali je pod pritskom Evropske unije i NATO makedonski parlament u maju odložio izbore. Parlament je bio suočen sa kritikama jer bi bojkot izbora, kojim je opozicija pretila, doveo u pitanje legitimitet izbora.
O održavanju izbora 11. decembra predsednici makedonskih političkih partija postigli su sporazum 31. avgusta.
SDSM: Vreme Gruevskog prošlo
Prema SDSM, preliminarni rezultati parlamentarnih izbora, koje je objavio DIK, pokazuju neizvesnost oko broja dobijenih poslaničkih mandata kao i da u je u mnogim izbornim jedinicama odlučujući bio veoma mali broj glasaova.
Kako je istakla ta stranka, preliminarni rezultati su potvrdili da je vlast Nikole Gruevskog poražena, da građani žele život i da su izabrali promene.
"Do proglašenja konačnih izbornih rezultata jedno je kristalno jasno, vreme političara kao što je Nikola Gruevski je prošlo. Građani vraćaju državu u svoje ruke. U Makedoniji se društvene promene dešavaju”, naveo je SDSM Zorana Zaeva u saopštenju.
I sudeći po pisanju makedonske štampe 12. decembra, svi su pobedili na izborima. Provladin list Dnevnik je istakao “desetu pobedu za VMRO-DPMNE”, dok je Sloboden pečat, naklonjen opoziciji, objavio da je “vlada pala u Skoplju”.
Mnogi Makedonci, takođe, smatraju da Gruevski koji je podneo ostavku u januaru na mesto premijera kako bi se ogranizovlai izvori, treba da ode s vlasti.
U takvim okolnostima uvodničar Dnevnika Darko Janevski predviđa da će kroz nekoliko meseci uslediti novi izbori.
Tokom predizorne kampanje Gruevski je optuživao Zaeva da se igra vatrom i da obećava federalizaicju zemlje.
Mada analitičari ukazuju da Makeodnija nije dovoljno zrela da bi se glasalo mimo etničke pripadnosti, Zaevljev šarm je izgleda urodio plodom. Makedonski mediji na albanskom jeziku su objavili da je u sevenrim delovima zemlje između 70.000 i 80.000 Albanaca glasalo za SDSM umesto za tradicionalne stranke.
Za mnoge u Makedonij je važno to što su izbori protekli mirno posle nemira i protesta koji su obeležli proteklih godinu dana. "Najvažnije je da su izbori protekli mirno, transparentno i demokratski u inače napetoj atmoseferi zbog podela u durštvu", rekao je za AFP politički analitičar Aleksandar Damovski.
On je rekao da će zbog ovakvih rezultata stranke morati ozbiljno da "pregovaraju, da prihvate kompromis i postignu dogovore" što će, kako je ocenio, doprineti obnavljanju demokratske atmosfere u zemlji.
EU i SAD pozdravile izbore
Evropska unija i Sjedinjene Američke Države pozdravile su mirne izbore u Makedoniji i izrazile očekivanje da će biti formirana vlada koja će sa opozicijom sprovesti demokratske reformske prioritete.
U odvojenim izjavama koje se prenose u Skoplju, EU i SAD su navele da smatraju da su izbori prvi korak ka izlasku iz krize i da je na tom putu ključno ispunjavanje demokratskih reformskih prioriteta iz izveštaja koje je prošle godine napravio Rajnhard Pribe i u kojem se ukazuje šta ne valja u Makedoniji i šta treba uraditi.
Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini i komesar za proširenje Johanes Han ocenili su da su vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji protekli na miran način i uz veliku izlaznost građana.
Oni su podsetili da su izbori ključni deo dogovora iz Pržina zaključenog prošle godine i prilika da Makedonija obnovi demokratski i konstruktivni dijalog o prevazilaženju političke krize.
Istakli su da su izbori takođe šansa da se sve političke stranke u Makedoniji ujedine oko zajedničkog cilja, odnosno pridruživanja zemlje EU. Mogerinijeva i Han su pozvali političke stranke da deluju na sveobuhvatan način i da se u dijalog uključe i opozicija i predstavnici civilnog društva.
Oni su izrazili očekivanje da će novi parlament i vlada biti brzo konstituisani i da će otpočeti primena sistemskih reformi.
U saopštenju se navodi da vlada i opozicija moraju nastaviti da primenjuju ranije političke sporazume, uključujući i sporazum o podršci radu Specijalnog tužilaštva, kao i da će EU i dalje podržavati Makedoniju u procesu reformi na putu priključenja Uniji.
Izvor: Beta, AFP
Foto: AP
Povezani sadržaj
|
|
|